Šeit apkopota oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu Covid-19 un vakcinācijas norisi.
Vakcinācija ir efektīvs veids kopējās sabiedrības veselības uzlabošanā. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19.
Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas jau vairākas vakcīnas pret Covid-19. Latvijā šobrīd ir pieejamas Pfizer-BioNTech ražotās vakcīnas "Comirnaty", un Novavax ražotā vakcīna "Nuvaxovid".
Šobrīd apstiprinātas lietošanai visā Eiropas savienībā arī pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 “Comirnaty Original/Omicron BA.1”, "Comirnaty Original/Omicron BA.4/5“, "Comirnaty Omicron XBB.1.5" un "Comirnaty JN.1"
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti. Ja vakcīna spējusi izpildīt visas EZA augstās prasības, tad aģentūra iesaka to reģistrēt un Eiropas Komisija vakcīnai piešķir reģistrācijas apliecību, kas ir derīga visās ES un EEZ valstīs. Pēc tam vakcīnu var sākt nogādāt vienlaikus uz visām ES valstīm, tostarp Latviju. Šis process garantē, ka visas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, vienlaicīgi saņem kvalitatīvas, drošas un efektīvas vakcīnas pret Covid-19.
Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes viedošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vai būtiski kavē vīrusu un baktēriju darbību organismā.