Šeit apkopota oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu Covid-19 un vakcinācijas norisi.

Vakcinācija ir efektīvs veids kopējās sabiedrības veselības uzlabošanā. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19.

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas jau vairākas vakcīnas pret Covid-19. Latvijā šobrīd ir pieejamas  Pfizer-BioNTech ražotās vakcīnas "Comirnaty", un Novavax ražotā vakcīna "Nuvaxovid".

2022.gada septembrī un oktobrī apstiprinātas lietošanai visā Eiropas savienībā pirmās divas pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 “Comirnaty Original/Omicron BA.1” un "Comirnaty Original/Omicron BA.4/5“. 2023. gada septembrī tiek reģistrēta vēl viena pielāgotā vakcīna - "Comirnaty Omicron XBB.1.5"

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti. Ja vakcīna spējusi izpildīt visas EZA augstās prasības, tad aģentūra iesaka to reģistrēt un Eiropas Komisija vakcīnai piešķir reģistrācijas apliecību, kas ir derīga visās ES un EEZ valstīs. Pēc tam vakcīnu var sākt nogādāt vienlaikus uz visām ES valstīm, tostarp Latviju. Šis process garantē, ka visas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, vienlaicīgi saņem kvalitatīvas, drošas un efektīvas vakcīnas pret Covid-19.

Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes viedošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vai būtiski kavē vīrusu un baktēriju darbību organismā. 

Kā saņemt Covid-19 vakcināciju?

Vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem.
Skatīt vairāk

Kas zināms par esošajām vakcīnām?

Eiropas zāļu aģentūra un Eiropas Komisija lietošanai visās ES dalībvalstīs šobrīd apstiprinājusi septiņas vakcīnas: Pfizer-BioNTech vakcīnu “Comirnaty”, Moderna ražoto vakcīnu “Spikevax”, AstraZeneca vakcīnu “Vaxzevria”, Janssen izstrādāto vakcīnu “Jcovden”, Novavax ražoto vakcīnu “Nuvaxovid, vakcīnu “Valneva” un Sanofi Pasteur ražoto vakcīnu "VidPrevtyn Beta".
Skatīt vairāk

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

Šeit atradīsi atbildes uz jautājumiem par vakcīnām pret Covid-19 un vakcināciju Latvijā
Skatīt vairāk

Aktualitātes par Vakcināciju Latvijā:

Latvijā uzsāk vakcināciju pret Covid-19

Latvijā uzsāk vakcināciju pret Covid-19
Skatīt vairāk
Ieraksts no 29. decembra sarunas internetā, kurā vakcinācijas eksperti un publiskā sektora pārstāvji atbildēja uz jautājumiem, kas saistīti ar vakcināciju un vakcīnām pret Covid-19