Чтобы ознакомиться с информацией о вакцинации против Covid-19 на русском языке, нажмите на этот текст

Šeit apkopota oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu Covid-19 un vakcinācijas norisi Latvijā

Vakcinācija pret Covid-19 ir droša iespēja sevi pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu. Tas ir vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas.

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas pirmās piecas vakcīnas pret Covid-19: Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna Comirnaty, Moderna ražotā vakcīna Spikevax, kā arī AstraZeneca un Oksfordas universitātes izstrādātā vakcīna "Vaxzevria", Janssen izstrādātā vakcīna un Novavax ražotā vakcīna "Nuvaxovid" . Taču pasaulē aizvien norit darbs pie aptuveni 200 vakcīnām.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti. Ja vakcīna spējusi izpildīt visas EZA augstās prasības, tad aģentūra iesaka to reģistrēt un Eiropas Komisija vakcīnai piešķir reģistrācijas apliecību, kas ir derīga visās ES un EEZ valstīs. Pēc tam vakcīnu var sākt nogādāt vienlaikus uz visām ES valstīm, tostarp Latviju. Šis process garantē, ka visas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, vienlaicīgi saņem kvalitatīvas, drošas un efektīvas vakcīnas pret Covid-19.

Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes viedošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vai būtiski kavē vīrusu un baktēriju darbību organismā. Cilvēkam ir lielas izredzes nesaslimt nemaz vai slimot vieglā formā.

Kā notiek Covid-19 vakcinācija Latvijā?

Vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko ienākšanu tirgū, sākumā tika vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas sabiedrības grupas.
Skatīt vairāk

Kas zināms par esošajām vakcīnām?

Eiropas zāļu aģentūra un Eiropas Komisija lietošanai visās ES dalībvalstīs apstiprinājusi piecas vakcīnas: Pfizer-BioNTech vakcīnu “Comirnaty”, Moderna ražoto vakcīnu “Spikevax”, AstraZeneca vakcīnu “Vaxzevria”, Janssen izstrādāto vakcīnu un Novavax ražoto vakcīnu “Nuvaxovid.
Skatīt vairāk

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

Šeit atradīsi atbildes uz jautājumiem par vakcīnām pret Covid-19 un vakcināciju Latvijā
Skatīt vairāk

Aktualitātes par Vakcināciju Latvijā:

Latvijā uzsāk vakcināciju pret Covid-19

Latvijā uzsāk vakcināciju pret Covid-19
Skatīt vairāk
Ieraksts no 29. decembra sarunas internetā, kurā vakcinācijas eksperti un publiskā sektora pārstāvji atbildēja uz jautājumiem, kas saistīti ar vakcināciju un vakcīnām pret Covid-19