Atbildes uz jautājumiem par miokarda infarktu sniedz kardiologs Kārlis Trušinskis.
Kardiologs Roberts Feders atbild uz būtiskākajiem jautājumiem par miokarda infarktu
Neirologs Andrejs Millers stāsta par insultu un tā simptomiem

 

  Uzraksts "Infarkts!"

  Kas ir akūts miokarda infarkts?

  Akūts miokarda infarkts ir pēkšņa un kritiska asins plūsmas samazināšanās kādā no sirds muskuļa daļām, kas lielākoties rodas tad, ja, piemēram, ar trombu, tiek nosprostota sirds muskuli apasiņojoša artērija un asins plūsma uz kādu no sirds muskuļa daļām samazinās vai pat apstājas. Tā rezultātā sirds muskuļu audos rodas skābekļa trūkums. Ja skābekli saturošo asiņu plūsma netiek ātri atjaunota, var rasties paliekošs bojājums un iestāties nāve.

  Akūta miokarda infarkta biežākās pazīmes, kas var būt dažādās kombinācijās:

  • Jebkāda veida pēkšņas sāpes krūtīs, mugurā,rokās vai apakšžoklī
  • Elpas trūkums
  • Svīšana
  • Sirdsklauves
  • Trauksme, nāves bailes
  • Galvas reibonis
  • Pārmērīgs nogurums
  • Slikta dūša, vemšana

  Uzmanību: akūts miokarda infarkts var noritēt arī bez izteiktām sāpēm!

  Atpazīsti miokarda infarkta biežākās pazīmes!

  Infografika par infarktu

  Nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113, ja sev vai kādam no apkārtējiem pamani jebkādas šo simptomu kombinācijas! Pēc iespējas ātrāka infarkta simptomu atpazīšana un atbilstoša turpmākā rīcība var glābt cilvēka dzīvību!

  Ja medicīniskā palīdzība infarkta gadījumā tiek sniegta pirmo trīs līdz četru stundu laikā kopš pirmo simptomu parādīšanās, ir iespējams izvairīties no liela apjoma sirds muskuļa bojājuma. Aizkavējot infarkta ārstēšanu uz piecām līdz sešām stundām kopš simptomu sākuma, iespēja izvairīties no būtiska sirds muskuļa bojājuma ievērojami samazinās. Savukārt aptuveni pēc divpadsmit stundām bojājumi parasti ir neatgriezeniski.

   

   

   

   

  Inforgrafiks: INFARKTS

  Infarkts
  Uzraksts "Insults!"

  Kas ir insults?

  Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu asins apgādes traucējumi, kas izraisa smadzeņu bojājumu. Biežākais insulta veids ir cerebrāls infarkts, ko izraisa pēkšņi nosprostots galvas smadzeņu asinsvads. Otrs insulta veids ir hemorāģisks insults, kas rodas pēc asinsvada sieniņas plīsuma, un izveidojas asins izplūdums galvas smadzenēs.

  Insulta pazīmes ir vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, asimetriska seja, grūtības runāt vai saprast citu teikto, redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi.

  Atpazīsti simptomus ar testu ĀTRI*

  Infografika par insultu

  Ā – atsmaidi

  Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai seja ir simetriska, vai arī viena sejas puse, mēģinot smaidīt, noslīd un neklausa.

  T – turi

  Pārbaudi, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas.

  R – runā

  Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.

  I – izsauc

  Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113!

  Insulta gadījumā palīdzība jāsniedz pēc iespējas ātrāk, vēlams – pirmo 4 – 5 stundu laikā no simptomu sākšanās brīža. Izraisīto seku smagums ir atkarīgs no tā, cik ātri un efektīvi tiek atpazīti insulta simptomi un sniegta medicīniskā palīdzība!

  Infografiks:INSULTS

  Insults

  *Starptautiskā FAST testa adaptācija


  Slimību profilakses un kontroles centrs īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu “Laiks ir dzīvība!”, lai pievērstu uzmanību miokarda infarkta un insulta simptomiem un uzsvērtu to atpazīšanas nozīmību veiksmīgai slimības ārstēšanai.

  Sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā, veidojot vairāk nekā pusi no visiem nāves gadījumiem katru gadu. Kopējais mirušo skaits no SAS ik gadu ir ap 15 000, no kuriem aptuveni katrs desmitais ir miris līdz 60 gadu vecumam.

  • Akūts miokarda infarkts un insults ir vieni no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā.
  • 2020. gadā akūts miokarda infarkts ir bijis nāves cēlonis 846 cilvēkiem Latvijā, turklāt 187 no šiem gadījumiem notikuši vecumgrupā līdz 65 gadiem.
  • Insults ir biežākais invaliditātes cēlonis, kā arī 30% gadījumu insults rezultējas ar nāvi.
  • 2020. gadā insults ir bijis nāves cēlonis 1773 cilvēkiem, un 14% no šiem gadījumiem notikuši vecumgrupā līdz 65 gadiem.