Lai laikus pamanītu kādas izmaiņas krūtīs, svarīgi ir tās iepazīt. Ikvienai sievietei reizi mēnesī ir jāveic krūšu pašpārbaude jeb krūšu apskate un iztaustīšana. Sievietēm, kurām ir mēnešreizes, ikmēneša krūšu apskati un iztaustīšanu vēlams veikt aptuveni nedēļu pēc mēnešreižu sākuma. Savukārt sievietes, kurām ir iestājusies menopauze, ikmēneša krūšu apskati un iztaustīšanu var veikt brīvi izvēlētā datumā. Ar tausti diagnozi noteikt nav iespējams, tomēr ikmēneša krūšu pašpārbaude palīdz laikus atklāt brīdi, kad nepieciešams doties pie ginekologa, ģimenes ārsta vai onkologa.

Video par to, kā veikt krūšu pašpārbaudi pieejams šeit.

Kartīte par krūšu pašpārbaudes veikšanu pieejama šeit.

Uzzini vairāk par krūšu veselību un krūšu pašpārbaudes veikšanas soļiem šeit.

! Pārbaudot krūtis, iespējams, sataustīsi ko neierastu. Nebaidies! Vecumā līdz 30 gadiem 99 % gadījumu veidojumi krūtīs ir labdabīgi. Lielākā daļa izmaiņu, ko sievietes satausta krūtī, ir labdabīgas, piemēram, cista, taču to noteikt var tikai ārsts.

! Galvenais, kas Tev jāatceras, sataustot jebkāda veida bumbulīti, sabiezējumu vai ko citu, kas iepriekš nav bijis krūtī, aizej pie ārsta (ģimenes ārsta, ginekologa vai onkologa).

Ja pašpārbaudes laikā satausti kādas izmaiņas, nevilcinies un laikus vērsies pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ir saprotamas bailes un vēlme izvairīties no realitātes, ja tiek sataustīts kāds bumbulītis vai krūtij ir redzamas kādas pārmaiņas. Tomēr šādā brīdī ir jāsaņemas un jāiedrošina sevi doties pie ārsta un izrunāt to, kas satrauc. Iespējams, pārmaiņas krūtīs, ko redzi vai satausti, ir viltus trauksme, tad ārsts Tevi nomierinās. Tomēr, ja sataustītais veidojums izrādīsies ļaundabīgs, laiks līdz ārsta apmeklējumam ir ļoti būtisks. Krūts vēzi var ārstēt un izārstēt! Jo agrāk aiziesi pie ārsta, jo savlaicīgāk varēs uzsākt nepieciešamo terapiju un veiksmīgāk izārstēties.

Krūtis ir mainīgas, jo reaģē uz hormonālajām svārstībām menstruālā cikla laikā, tomēr ir vairākas izmaiņas krūtīs, par kurām noteikti vajadzētu runāt ar ārstu un nevajadzētu gaidīt, kad tās pāries pašas.

Ja ir izdalījumi, izsitumi, bumbulītis, uztūkums u. c. simptomi, obligāti ir vajadzīga ārsta konsultācija. Kas attiecas uz krūts izmēra vai formas maiņu, kā arī ievilktiem krūtsgaliem – tam ir jāpievērš uzmanība tad, ja agrāk tā nav bijis. Ja krūtsgali ir ievilkti jau no bērnības, tas ir normāli, tāda ir krūšu forma. Ja šāds ievilkums rodas pēkšņi, aprunājies ar ārstu.