Akūta šļauganā paralīze (skatīt "Poliomielīts")

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – Centrs) informē, ka 2022. gada 15. maijā Pasaules Veselības organizācija (turpmāk – PVO) izplatīja paziņojumu par pērtiķu baku gadījumiem Apvienotajā Karalistē. Kopš tā laika par saslimšanas gadījumiem ar pērtiķu bakām Eiropas Savienības Agrīnās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmā (EWRS) ziņojuši: Apvienotā Karaliste (7 laboratoriski apstiprināti gadījumi), Portugāle (5 laboratoriski apstiprināti gadījumi un 15 aizdomīgi gadījumi, visi reģistrēti Lisabonā un Težu ielejā), Zviedrija (viens laboratoriski apstiprināts gadījums pēc ceļojuma uz Itāliju), Spānija (8 varbūtēji gadījumi), Beļģija (viens laboratoriski apstiprināts gadījums ar ceļošanu uz Portugāli - Lisabonu). Tikai vienam gadījumam epidemioloģiskajā anamnēzē ir ceļojums uz endēmisko valsti – Nigēriju, pārējie gadījumi nav saistīti ar šo ievesto gadījumu, un epidemioloģiskie dati liecina par vietējo infekcijas transmisiju Eiropā. Lielākā inficēto personu daļa ir  gados jauni vīrieši, kuriem ir bijis seksuāls kontakts ar vīriešiem, daudzi no tiem bija vērsušies ar vezikulāru izsitumu slimības simptomiem seksuālās transmisijas infekcijas vai uroģenitālās medicīnas klīnikās. Viens no gadījumiem Apvienotajā Karalistē ir jaundzimušais, kurš ir piedzimis ar pērtiķu bakām saslimušai sievietei (ģimenes klasteris). Pēc plašsaziņas līdzekļu datiem viens pērtiķu baku gadījums apstiprināts ASV un reģistrēti 13 aizdomīgi gadījumi Kanādā.  

Lai laikus atklātu saslimšanas gadījumus ar pērtiķu bakām, organizētu nepieciešamos ārstniecības un pretepidēmijas pasākumus, lūdzam Jūs pievērst īpašu uzmanību pacientiem, kuri vēršas pēc medicīniskas palīdzības (sevišķi ar ceļošanu anamnēzē) ar šai infekcijas slimībai raksturīgiem simptomiem: drudzis, galvassāpes, muskuļu sāpes, muguras sāpes, limfmezglu pietūkums, drebuļi, nespēks un raksturīgajiem ādas bojājumiem, kuri progresē šādos posmos: makulas, papulas, vezikulas, pustulas, kreveles, un nekavējoties ziņot Centram par aizdomīgajiem gadījumiem telefoniski (tālr.: 67271738), kā arī nosūtot veidlapu Nr. 058/u “Steidzamais paziņojums par infekcijas slimību, infekcijas slimības izraisītāja konstatēšanu, rezistentu mikroorganismu izdalīšanu un vakcinācijas izraisītu komplikāciju (blakusparādību)”.

Materiālu laboratoriskai diagnostikai lūdzam sūtīt SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Nacionālajai references laboratorijai.* 

Informācija par pērtiķu bakām ir pieejama: 

Lūdzam izplatīt šo informāciju Jūsu asociācijas biedriem un slimnīcu atbildīgajām un interesētajām personām.  

______ 

* Nacionālās references laboratorijas ieteikumi: 

TestsPolimerāzes ķēdes reakcija (PĶR) ir vēlamais laboratorijas tests, ņemot vērā tā precizitāti un jutīgumu. 

Materiāli: no ādas bojājumiem - šķidrums no pūslīšiem un pustulām, sausās ādas nokasījums. Ja iespējams, tad arī  biopsijas materiāls. 

Materiālu glabāšanajāuzglabā sausā, sterilā mēģenē (bez vīrusu transportēšanas vides) un jāglabā aukstumā. 

!!! Materiālu asinis neizmantot, jo virēmijas ilgums ir īss, salīdzinot ar paraugu ņemšanas laiku pēc simptomu parādīšanās!!! 

Nacionālās References laboratorijas kontakti: 

Darba laikā no 08:00 līdz 17:00 var zvanīt: 

67014220 Sergejs Ņikišins 

67014217 Oksana Savicka 

67014215 Gatis Pakarna 

67014775 Ilva Pole 

Laika posmā no 17:00 līdz 08:00: 

67014539 dežūrējošie biomedicīnas laboranti (saņems informāciju no pasūtītājiem un informēs LIC laboratorijas ārstu vai speciālistu, kas pārzvanīs pasūtītājam)