Slimību profilakses un kontroles centrs rīko sabiedrības informēšanas kampaņu par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu zēniem un meitenēm “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!”.

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Augsta riska CPV tipi var veicināt dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

Šobrīd gan meitenēm (12–17 gadi), gan zēniem (12–17 gadi) ir pieejama VALSTS APMAKSĀTA vakcinācija pret vēzi izraisošo CPV. Lai nodrošinātu aizsardzību iespējami savlaicīgi, ir svarīgi meitenēm un zēniem vakcinēties vēl pirms intīmu attiecību uzsākšanas.

Kampaņas mērķis ir:

  • informēt sabiedrību par slimībām un sekām, kuras izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV);
  • skaidrot vakcinācijas pret CPV nozīmi onkoloģisko slimību profilaksē, kā arī tās efektivitāti un drošumu;
  • atgādināt par valsts apmaksātas CPV vakcinācijas pieejamību zēniem un meitenēm no 12 gadu vecuma.

Kampaņas primārā mērķauditorija: meiteņu un zēnu, kuriem pienākas valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV,  vecāki. Sekundārā mērķauditorija: ārstniecības personas (ģimenes ārsti, ginekologi, infektologi, onkologi, ģimenes ārstu medicīnas māsas, izglītības iestāžu medicīnas māsas u. c.).

Kampaņas aktivitātes:

  1. Kampaņas atklāšanas pasākums 12.08.2022;
  2. Reklāma interneta portālos, sociālajos tīklos, radio par vakcināciju kā svarīgāko un efektīvāko profilakses veidu pret CPV izraisītām onkoloģiskām saslimšanām;
  3. Tematiskie raksti, intervijas ar speciālistiem medijos par CPV infekcijas izplatību Latvijā, par vakcīnas pret CPV efektivitāti un drošumu, par iespēju izmantot valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV, kas sākot ar 2022. gadu tiek nodrošināta arī zēniem, par jautājumiem un atbildēm uz vecāku biežāk uzdotajiem jautājumiem ārstniecības personām par bērna vakcināciju pret CPV.

Fakti par cilvēka papilomas vīrusa infekciju un vakcināciju pret to:

  • CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs – tas tiek pārnests dzimumsakaru vai sadzīves kontaktu laikā; 
  • No 2020. gada janvāra valsts apmaksātā vakcīna pasargā no 9 CPV tipiem (iepriekš – 2 CPV tipi); 
  • CPV vakcīna pasargā no tiem CPV tipiem, kas visbiežāk izraisa ļaundabīgus audzējus – dzemdes kakla, maksts, vulvas, dzimumlocekļa, anālā kanāla, mutes un rīkles vēzi, kā arī no biežākajiem tipiem, kas izraisa dzimumorgānu kārpas; 
  • Vakcīna ir izstrādāta pret konkrētu cilvēka papilomas vīrusa (CPV) tipu, kas var izraisīt dažādus  vēža veidus. Tas nozīmē, ka pati vakcīna nesatur vēža šūnas. Vakcīna atdarina dažas konkrētas dabīgā vīrusa daļiņas, tomēr nesatur vīrusa DNS, kas nozīmē, ka nekādi nav iespējams, ka vakcīna varētu pati izraisīt CPV infekciju vai vēzi. 
  • Valstīs, kur ieviesta cilvēka papilomas vīrusa (CPV) vakcinācija, ir novērots ar CPV inficēto skaita samazinājums. Ir publicēti dati gan par dzemdes kakla vēža slimnieču skaita samazinājumu, gan citu CPV izraisīto audzēju mazināšanos kopējā populācijā.

Vairāk informācijas par CPV, tā izraisītām slimībām un vakcināciju pret CPV var lasīt šeit.

Citi SPKC izstrādātie informatīvie materiāli par vakcināciju pret CPV:

2018. un 2020. gada kampaņu aktivitātes

Lai izglītotu par cilvēka papilomas vīrusa (CPV) sekām, kas visbiežāk ir dzemdes kakla vēzis, un informētu par valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV infekciju, vakcinācijas nozīmi, efektivitāti un drošumu, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) kopā ar Veselības ministriju 2018. un 2020. gadā īstenoja sabiedrības informēšanas kampaņu “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas”.

Statistikas dati liecina, ka Latvijā katru gadu dzemdes kakla vēzis tiek konstatēts aptuveni 240 sievietēm un ik gadu no šīs slimības mirst vidēji 110 sievietes. Ir pierādīts, ka 99% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa CPV.

Par cilvēka papilomas vīrusa atstātajām sekām atklāšanas pasākumā runāja ginekoloģe Dr. Jana Žodžika. “Cilvēka papilomas vīruss ir viens no tiem mikroorganismiem, ar ko mēs visi ikdienā sastopamies. Lielākā šī vīrusa radītā problēma ir tā, ka šis vīruss var izraisīt dzemdes kakla vēzi, kas ir otrā biežākā gados jaunu sieviešu saslimšana. Tas nozīmē, ka no gandrīz pilnībā novēršamas slimības mirst sievietes, kas vēl plāno ģimenes vai kas vēl pavisam nesen tās izveidojušas. Tāpēc ir prieks, ka no šī gada valsts ir parūpējusies par to, lai meitenēm būtu pieejama deviņvalentā vakcīna, kas sniedz 90% lielu aizsardzību pret vīrusu,” skaidroja ārste.

Ginekoloģes stāstīto papildināja arī SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītājas Elīnas Dimiņas teiktais par vakcinācijas aptveri. “Pēdējos trīs gados pieaug 12 gadus vecu meiteņu vakcinācijas aptvere, un 2019. gadā tā jau sasniegusi 63,2%, un ir vakcinēta 6081 meitene. Kopš vakcinācijas uzsākšanas 2010. gadā šo vakcīnu saņēmušas jau vairāk nekā 48 000 meitenes. Tomēr vēl joprojām ir daudzas, kuras šo iespēju nav izmantojušas. Šobrīd valsts apmaksā meiteņu vakcināciju no 12 gadiem līdz 18 gadu dzimšanas dienai, tāpēc aicinu visus šo iespēju izmantot,” skaidroja speciāliste.

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs uzsvēra ģimenes ārstu nozīmi sabiedrības informēšanā un aicināja ārstus runāt ar cilvēkiem par vīrusu un vakcīnu pret to. “Ģimenes ārstu darbs ir ļoti interesants, jo mēs esam universāli. Katru dienu mūs apmeklē pacienti dažādās vecuma grupās, un mums ir jābūt spējīgiem rast risinājumu, kas piemērots katram no viņiem. Veselības aprūpes prioritāte ir profilakse un vakcinācija. Turklāt vakcinācija pret CPV ir efektīvākais rīks onkoloģisko slimību profilaksē. Tāpēc es aicinu ģimenes ārstus uzrunāt mūsu jauno paaudzi un viņu vecākus un atgādināt par iespēju vakcinēties,” uzsvēra ārsts.

Atbalstu kampaņai sniedz arī vecāku organizācijas mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa – Smildziņa. “Mēs kā organizācija saskaramies ar to, ka vecāki vairākus gadus ir bijuši šaubās par šo vakcīnu. Dažādos medijos ir atrodams lērums nepatiesas informācijas, tāpēc ir jo īpaši svarīgi izplatīt pēc iespējas vairāk uz zinātniskiem pētījumiem balstītu informāciju. Par CPV vakcīnu arī mūsu organizācijai var iesūtīt jautājumus – sagatavosim atbildes, ko snieguši Latvijā labākie jomas speciālisti. Informācija ir visa pamatā, un es ceru, ka šī kampaņa palīdzēs kliedēt vecāku raizes par šo vakcīnu,” norādīja Inga Akmentiņa-Smildziņa.