Visa mūža garumā hormoni ietekmē izskatu, svaru un seksuālo tieksmi. Hormonu izmaiņas notiek dažādos vecumposmos, arī novecojot asinīs samazinās hormonu līmenis, radot dažādas pārmaiņas ķermenī. Pārmaiņas, kas saistītas ar novecošanu, vīriešiem dēvē par testosterona deficīta sindromu jeb andropauzi.

Pazeminoties testosterona līmenim, vīrieša ķermenī noris dažādas pārmaiņas – pirmie simptomi saistīti tieši ar vīrišķajiem dzimumorgāniem. Pakāpeniski samazinās dzimumlocekļa jutība un asins piegāde dzimumloceklim, kā rezultātā parādās erekcijas traucējumi jeb nepietiekams dzimumlocekļa piebriedums, tāpat samazinās dzimumtieksme jeb libido. Samazinās arī šķidruma daudzums, kurā atrodas spermatozoīdi (ejakulāts), un var palielināties prostata. Samazinoties testosterona līmenim organismā, sarūk muskuļu masa un spēks, āda pakāpeniski zaudē elastību, kļūst plānāka un sausāka, krunkojas. Samazinās arī apmatojums galvas un dzimumorgānu apvidū.

Testosterona deficītu raksturo tādi simptomi kā karstuma viļņi, svīšana, miega traucējumi, erektīlā disfunkcija, ķermeņa tauku pieaugums, motivācijas trūkums u. c.

Ja andropauzes radītie simptomi ir izteikti, nekautrējies jautāt pēc palīdzības un padoma. Saruna ar speciālistu – urologu – ļaus labāk izprast pārmaiņas organismā un rast iespējamos risinājumus simptomu mazināšanai. Dodies pie urologa un kopīgi pārrunājiet jautājumus par testosterona līmeņa atjaunošanu ar hormonu aizvietojošo terapiju. Tas palīdzēs novērst simptomus, uzlabojot labsajūtu un dzīves kvalitāti. Nevajadzētu pašārstēties un iegādāties medikamentus vai uztura bagātinātājus, ko ieteicis draugs vai paziņa. Kas der vienam, var kaitēt citam, tādēļ jautājumos par veselību vajadzētu paļauties uz ārsta ieteikumiem. Informē ārstu par visām zālēm, ko lieto, un visām slimībām vai to pazīmēm. Jautā par medikamentu lietošanas ieguvumiem un iespējamajiem riskiem u. c.

Vairāk par veselīgu novecošanu uzzini šeit.