Pašvaldības saistības, darbojoties Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā:
1. jāīsteno darbs pie apstiprināto NVPT kritēriju izpildes
2. reizi gadā jāinformē tīkla koordinācijas komisija par pārskata periodā īstenotajām aktivitātēm, aizpildot monitoringa veidlapu.
3. regulāra dalība tīkla aktivitātēs – dalība tīkla koordinatoru sanāksmēs, semināros, pieredzes apmaiņas braucienos u.tml.
4. tehnisks atbalsts SPKC aktivitāšu organizēšanā – informācijas izplatīšanā, tehniskā organizēšanā u.c.
Galvenie ieguvumi pašvaldībām iesaistoties Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā:
- Atpazīstamība un statuss;
- Metodoloģisks un konsultatīvs atbalsts sabiedrības veselības veicināšanas programmu un darba plānu izstrādē pašvaldībā;
- Bezmaksas PVO apmācības un semināri;
- Pieredzes un labās prakses apmaiņa Latvijas pašvaldībās, kā arī pieredzes un labās prakses apmaiņas iespējas ar citu valstu Nacionālo veselīgo pilsētu/pašvaldību kustības dalībvalstīm;
- Jauni kontakti un regulāras tikšanās;
- Jaunākā informācija un materiāli par veselīgu dzīvesveidu un veselības veicināšanu.
Īstenojot dažādās aktivitātes veselības veicināšanas jomā un kļūstot par veselīgu pilsētu vai novadu, Jūsu pašvaldība kļūs sakoptāka, pievilcīgāka vietējiem un citu pašvaldību iedzīvotājiem, kā arī tūristiem un biznesa partneriem. Kā arī Jūsu pašvaldības iedzīvotājiem tiks radīta iespēja kļūt veselīgākiem un darbspējīgākiem. Tie vairāk uzticēsies pašvaldībai, aktīvāk iesaistīsies pašvaldības organizētajās aktivitātēs un pasākumos, kā arī vairāk identificēs sevi kā pilntiesīgu pašvaldības locekli.
2012.gada 20.decembrī Saeima apstiprināja „Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2014.-2020.gadam”, kas tiks ņemts vērā, plānojot 2014. – 2020.gada Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu izlietojumu Latvijā. VM un SPKC plānojot veselības veicināšanas pasākumiem paredzēto Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu izlietojumu Latvijā, pašvaldības dalība Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā tiks uzskatīta par priekšrocību aktivitāšu un finansējuma piesaistei, ja šāds finansējums būs pieejams.
Aktīvāku darbu ar pašvaldībām un to iesaistīšanu Nacionālā veselīgo pašvaldību tīklā koordinācijas komisija uzsāka 2013.gadā, kad 2013.gada 1.martā notika pirmā koordinācijas komisijas sēde, kurā tika pārrunāti Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla kritēriji, darba plāns, iestāšanās un monitoringa prasības pašvaldībām. 2013.gada sākumā SPKC sadarbībā ar VM, PVO pārstāvniecību Latvijā, Baltijas reģiona Veselīgo pilsētu asociāciju un PVO sadarbības centru Veselīgām pilsētām un pilsētvides veselībai Baltijas reģionā, organizēja divu dienu semināru 5. un 6.martā Jūrmalā Latvijas pašvaldību pārstāvjiem, kas bija izteikuši interesi iestāties Nacionālā veselīgo pašvaldību tīklā.
Lai sniegtu metodisku atbalstu pašvaldībām, 2011.gada 29.decembrī ar Veselības ministrijas rīkojumu nr.243 apstiprinātas "Vadlīnijas pašvaldībām veselības veicināšanā".
Šajā materiālā apkopota citu valstu labās prakses pieredze un ieteikumi dažādām iniciatīvām, ko iespējams īstenot arī Latvijas pašvaldībās iedzīvotāju veselības veicināšanai pasākumu tematiskajās grupās - veselīga uztura, fizisko aktivitāšu, seksuālās un reproduktīvās veselības, garīgās veselības un mutes veselības veicināšanā un atkarību slimību, infekcijas slimību, kā arī vardarbības mazināšanā.