Dzemdes kakla vēzis
Dzemdes kakla vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās šūnās, kuras klāj dzemdes kaklu. Vairāk nekā 99% gadījumu to izraisa cilvēka papilomas vīruss, ar kuru sieviete var inficēties dzimumkontakta laikā. Dzemdes kakla vēzi var pilnībā novērst, ārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību – izmaiņas gļotādā, ko medicīniski dēvē par CIN (cervikālās intraepiteliālās neoplāzijas), kas nav ļaundabīga slimība. Ik gadu Latvijā dzemdes kakla vēzi diagnosticē aptuveni 240 sievietēm, un tā ir viena no biežākajām ļaundabīgajām slimībām sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā katru gadu ar šo slimību mirst 110 sievietes.
Dzemdes kakla vēža skrīnings jeb profilaktiskā pārbaude
Latvijā valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi ir iespēja veikt ikvienai sievietei vecumā no 25 līdz 70 gadiem. Uzaicinājuma vēstule veikt dzemdes kakla vēža skrīningu tiek nosūtīta uz sievietes deklarēto adresi. Vēstule kalpo kā ārsta nosūtījums pārbaudes veikšanai. Profilaktisko pārbaudi var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi uz izmeklējumu (piemēram, ir nozaudēta vai nav saņemta). Informācija par uzaicinājuma vēstuli ārstniecības iestādēs pieejama elektroniski.
Vairāk par profilaktisko pārbaudi
Ar kādu metodi tiks veikts skrīninga izmeklējums ir atkarīgs no sievietes vecuma:
- sievietēm 25 un 28 gadu vecumā tiek nosūtīta skrīninga uzaicinājuma vēstule veikt šķidruma citoloģijas izmeklējumu. Skrīningā ietilpst gan ginekoloģiskā apskate, gan citoloģiskās uztriepes paņemšana un šūnu izmeklēšana, izmantojot šķidruma citoloģijas metodi. Ja analīžu rezultātos tiks konstatētas novirzes no normas, tiks veikta arī cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtnes noteikšana.
- sievietēm vecuma grupā no 30 līdz 67 gadiem skrīningā ietilpst gan ginekoloģiskā apskate, gan citoloģiskās uztriepes paņemšana un šūnu izmeklēšana, taču primāri šūnās tiek pārbaudīta augsta riska cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtne. Ja sievietei dzemdes kakla šūnās netiek atrasti augsta riska onkogēnie CPV tipi, kas var izraisīt priekšvēža vai vēža slimību, tad nākamo uzaicinājumu veikt profilaktisko pārbaudi sieviete saņems pēc pieciem gadiem. Ja CPV klātbūtne šūnās tiks konstatēta, tiks nozīmēti papildu izmeklējumi.
Dzemdes kakla pirmsvēža slimība vai dzemdes kakla vēzis agrīnās slimības stadijās sievietei nerada nekādas sūdzības un to var atklāt tikai ginekoloģiskās apskates laikā, paņemot šūnas no dzemdes kakla un tās izmeklējot. Sievietei dzemdes kakla gļotādas šūnu paņemšana jeb citoloģiskā uztriepe var radīt tikai pārejošu diskomfortu un parasti ilgst vien dažas sekundes.
! Lai pasargātu sevi no dzemdes kakla vēža un citām saslimšanām, kuras izraisa cilvēka papilomas vīrusa infekcija (kārpas un papilomas, maksts un vulvas vēzis sievietēm, dzimumlocekļa vēzis vīriešiem, mutes un rīkles vēzis, anālā kanāla vēzis gan sievietēm, gan vīriešiem), ieteicams vakcinēties pret CPV. Šobrīd Latvijā valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV pieejama meitenēm vecumā no 12 līdz 17 gadiem, bet zēniem – vecumā no 12 līdz 14 gadiem.