Dzemdes kakla vēzis
Dzemdes kakla vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās šūnās, kuras klāj dzemdes kaklu. Vairāk nekā 99% gadījumu to izraisa cilvēka papilomas vīruss, ar kuru sieviete var inficēties dzimumkontakta laikā. Dzemdes kakla vēzi var pilnībā novērst, ārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību – izmaiņas gļotādā, ko medicīniski dēvē par CIN (cervikālās intraepiteliālās neoplāzijas), kas nav ļaundabīga slimība. Ik gadu Latvijā dzemdes kakla vēzi diagnosticē aptuveni 240 sievietēm, un tā ir viena no biežākajām ļaundabīgajām slimībām sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā katru gadu ar šo slimību mirst 110 sievietes*.
*Latvijas veselības statistikas datubāzes dati
Dzemdes kakla vēža skrīnings jeb profilaktiskā pārbaude
Latvijā valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi reizi trijos gados ir iespēja veikt ikvienai sievietei vecumā no 25 līdz 67 gadiem. Uzaicinājuma vēstule veikt dzemdes kakla vēža skrīningu tiek nosūtīta pa pastu uz sievietes deklarēto adresi vai elektroniski uz e-adresi (portālā latvija.gov.lv).
Svarīgi! Ja vēlies saņemt informāciju par atsūtīto uzaicinājumu arī e-pastā, savas e-adreses iestatījumos nepieciešams veikt atzīmi par vēlēšanos saņemt paziņojumus savā e-pastā.
Vecumi, kuros tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules: 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi.
2024. gadā uzaicinājuma vēstuli dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai saņems sievietes, kuras ir dzimušas 1957., 1960., 1963., 1966., 1969., 1972., 1975., 1978., 1981., 1984., 1987., 1990., 1993., 1996., 1999. gadā.
Uzaicinājums ir derīgs trīs gadus, taču aicinām veikt izmeklējumu dažu mēnešu laikā no uzaicinājuma saņemšanas.
Lai veiktu valsts apmaksātu dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi, nepieciešams izvēlēties ārstniecības iestādi un speciālistu un veikt pierakstu.
Ārstniecības iestādes, kurām ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, nodrošinot valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža skrīningu
Vēstule kalpo kā ārsta nosūtījums pārbaudes veikšanai. Profilaktisko pārbaudi var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi uz izmeklējumu (piemēram, ir nozaudēta). Informācija par uzaicinājuma vēstuli ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina dzemdes kakla vēža skrīningu, pieejama elektroniski.
Lai noskaidrotu, vai uzaicinājums ir ticis nosūtīts un to var izmantot, var interesēties, rakstot iesniegumu Nacionālajam veselības dienestam, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē vai ārstniecības iestādē, kura nodrošina šādu profilaktisko pārbaužu veikšanu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments. Vēršoties pie maksas speciālista, vēstule ir jāuzrāda viedierīcē vai drukātā veidā, jo informācija par uzaicinājuma vēstuli elektroniski ir pieejama tām ārstniecības iestādēm un speciālistiem, kuriem ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu.
Ir iespējams izgatavot papīra formāta vēstules kopiju (ja vēstule ir bojāta vai nozaudēta). Informācija par vēstules kopijas izgatavošanu.
Uzaicinājums netiek nosūtīts, ja dzemdes kakla izmeklējumu sieviete veikusi ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam:
- iespējams dzemdes kakla citoloģiskais izmeklējums ir veikts kārtējās vizītes laikā pie ginekologa (bez uzaicinājuma vēstules);
- ja sievietei ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes (piemēram, dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs);
- ja sievietei ir veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras (piemēram, izņemts dzemdes kakls);
- ja uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi sievietei nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā.
Ja konkrētajā gadā sievietei nav paredzēta uzaicinājuma vēstules saņemšana, bet rodas sūdzības par izmaiņām veselības stāvoklī, bez nosūtījuma var vērsties pie jebkura ginekologa, kurš sniedz valsts apmaksātas konsultācijas. Pacienta līdzmaksājums par vizīti ir 4,00 eiro. Kā arī ir iespējams vērsties pie maksas speciālista.
Vairāk par dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi
Pacientei ieteicams šī izmeklējuma veikšanai izvēlēties ginekologu vai ģimenes ārstu, kuram viņa uzticas. Profilaktisko pārbaudi ieteicams veikt visām sievietēm, izņemot tām, kurām ir izoperēta dzemde. Tomēr jāņem vērā, ja ir izoperēta tikai daļa no dzemdes, bet dzemdes kakls ir palicis, skrīninga veikšana noteikti ir nepieciešama. Ar kādu metodi tiks veikts skrīninga izmeklējums ir atkarīgs no sievietes vecuma:
- sievietēm 25 un 28 gadu vecumā tiek nosūtīta skrīninga uzaicinājuma vēstule veikt šķidruma citoloģijas izmeklējumu. Skrīningā ietilpst gan ginekoloģiskā apskate, gan citoloģiskās uztriepes paņemšana un šūnu izmeklēšana, izmantojot šķidruma citoloģijas metodi. Ja izmeklējums tiek veikts pie maksas ginekologa, tad no valsts budžeta tiks apmaksāts tikai laboratorijas izmeklējums, bet par vizīti sievietei būs jāmaksā pašai. Ja analīžu rezultātos tiks konstatētas novirzes no normas, tiks nozīmēti papildu izmeklējumi.
- sievietēm vecuma grupā no 30 līdz 67 gadiem skrīningā ietilpst gan ginekoloģiskā apskate, gan citoloģiskās uztriepes paņemšana un šūnu izmeklēšana. Ja izmeklējums tiek veikts pie maksas ginekologa, tad no valsts budžeta tiks apmaksāts tikai laboratorijas izmeklējums, bet par vizīti sievietei būs jāmaksā pašai. Primāri šūnās tiek pārbaudīta augsta riska cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtne. Ja CPV klātbūtnes šūnās tiks konstatēta, laboratorija veiks papildu izmeklējumus.
Dzemdes kakla pirmsvēža slimība vai dzemdes kakla vēzis agrīnās slimības stadijās sievietei nerada nekādas sūdzības un to var atklāt tikai ginekoloģiskās apskates laikā, paņemot šūnas no dzemdes kakla un tās izmeklējot. Sievietei dzemdes kakla gļotādas šūnu paņemšana jeb citoloģiskā uztriepe var radīt tikai pārejošu diskomfortu un parasti ilgst vien dažas sekundes.
Pirms došanās prom no vizītes vēlams noskaidrot kādā veidā tiks paziņoti analīžu rezultāti.
Informācija par papildu izmeklējumiem pēc skrīninga
Papildu informācija
! Lai pasargātu sevi no dzemdes kakla vēža un citām saslimšanām, kuras izraisa cilvēka papilomas vīrusa infekcija (kārpas un papilomas, maksts un vulvas vēzis sievietēm, dzimumlocekļa vēzis vīriešiem, mutes un rīkles vēzis, anālā kanāla vēzis gan sievietēm, gan vīriešiem), ieteicams vakcinēties pret CPV. Šobrīd Latvijā valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV pieejama meitenēm un zēniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem. Pēc 18 gadu vecuma vakcinācija pret CPV ir maksas pakalpojums.
Vairāk informācijas par cilvēka papilomas vīrusu
Buklets: Cilvēka papilomas vīruss
Infografika: Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu
Dzemdes kakla vēža skrīninga atsaucības rādītāji
Kolposkopijas biedrības tīmekļvietnē pieejama informācija par izmeklējumiem pēc dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanas.
Papildu informāciju par vēža profilaktiskajām pārbaudēm vari noskaidrot:
- Savā ģimenes ārsta praksē;
- www.vmnvd.gov.lv, sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi’’;Veselības aprūpes pakalpojumi’’;
- Zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 8000 1234.