No 2019. gada augusta pieejami atbalsta personu pakalpojumi cilvēkiem, kuri HIV profilakses punktā saņēmuši pozitīvu HIV / B hepatīta / C hepatīta eksprestesta rezultātu. Pakalpojuma galvenais mērķis ir palīdzēt HIV / B hepatīta / C hepatīta inficētai personai nokļūt pie ārsta un saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, lai ātrāk uzsāktu šo infekcijas slimību ārstēšanu un palīdzētu iesaistīties turpmākajā ārstēšanas procesā.

Latvijā visām HIV inficētajām personām neatkarīgi no CD4 šūnu skaita kopš 2018.gada 1. oktobra ir pieejama ārstēšana par valsts budžeta līdzekļiem. Agrīna ārstēšanas uzsākšana ir svarīga, jo tā ne tikai uzlabo HIV inficēto personu veselības stāvokli, bet arī, samazinot vīrusu skaitu organismā līdz nenosakāmam līmenim, novērš risku inficēt citus, tai skaitā vertikālās transmisijas (māte – bērnam) ceļā.

Arī hroniska B hepatīta pacientiem medikamenti ir 100% valsts apmaksāti. Pacienti par šīm iespējām ne vienmēr ir informēti, un tiem var būt nepieciešams atbalsts un papildu motivēšana ārstēšanas uzsākšanai.

Šobrīd ir pieejama valsts apmaksāta C hepatīta ārstēšana ar tiešās iedarbības pretvīrusa zālēm, kuras atbrīvo no vīrusa vairāk nekā 96% gadījumu.

Atbalsta personas individuāli un pēc nepieciešamības:

  • veiks klienta vajadzību izvērtēšanu, šķēršļu noteikšanu un plāna šo šķēršļu risināšanai un novēršanai sastādīšanu;
  • sniegs informāciju par HIV infekciju, tās norisi, diagnostiku, antiretrovirālo terapiju (HIV infekcijas ārstēšanai nepieciešamajām zālēm), ārstēšanas nozīmi, B un C hepatītu, seksuāli transmisīvām infekcijām, tuberkulozi, atbildību pret savu veselību, drošām dzimumattiecībām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību;
  • palīdzēs klientam organizēt ārsta apmeklējumu (vizītes pieteikšana, nokļūšana pie ārsta, atgādinājumi par vizīti, pavadīšana uz ārstniecības iestādi, emocionālais atbalsts);
  • motivēs lietot terapiju un regulāri apmeklēt ārstu.

Atbalsta personas pakalpojumi tiek nodrošināti, sadarbojoties ar HIV profilakses punktiem pakalpojuma īstenošanas pilsētās un to apkārtnē.

Ja Tev vai Tev tuvam cilvēkam ir nepieciešami atbalsta personas pakalpojumi, sazinies ar atbalsta personu koordinētāju pa tālr. 28632639 (Agita Sēja) vai dialogs@diacentrs.lv!

Pakalpojuma izpildītājs: biedrība DIA+LOGS

Pakalpojums tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem.