Ik dienu mēs visi kļūstam mazliet citādāki – mēs izmaināmies. Tāda ir dzīve un tas ir pilnīgi normāls process. Varbūt Tu jau esi pamanījis kādas pārmaiņas savā ārējā izskatā vai domāšanas veidā? Varbūt Tev ir radušies jautājumi par šīm izmaiņām? Tas nekas, lasot šo sadaļu varēsi rast skaidrojumu tam, kas ar Tevi noticis vai arī tuvākajā laikā notiks.

Pubertātes iestāšanās

Katram no mums ir bijuši brīži, kad ir grūti saprast pretējo dzimumu. Tas ir normāli, jo meitenes un zēni pieaug atšķirīgi!

Pusaudžu vecumā cilvēka organismā notiek lielas pārmaiņas – tas ir laiks, kad cilvēka ķermenis gatavojas pēcnācēju radīšanai. Šo laiku dēvē arī par dzimumnobriešanu jeb pubertāti. Šajā laikā gan bioloģiski, gan funkcionāli tiek sasniegta dzimumgatavība. Laiks, kad norisinās pubertāte, katram cilvēkam ir atšķirīgs. Meitenēm pubertāte parasti notiek no 10 līdz 13 gadiem, bet zēniem no 12 līdz 14 gadiem.

Zēnu un meiteņu nobriešanu nosaka hormoni, kuri katram dzimumam ir atšķirīgi. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kas ietekmē cilvēka izskatu, aktivitātes līmeni un pašsajūtu. Pubertātes laikā meitenēm strauji palielinās sievišķā hormona jeb estrogēna daudzums, savukārt zēniem palielinās vīrišķā hormona jeb testosterona daudzums.

Meitenēm pubertāte sākas nedaudz agrāk kā zēniem. Pubertātes laikā redzamās izmaiņas skar meitenes ķermeni.

Tu novērosi, ka:

  • mainās Tavs ķermenis. Meitenes kļūst garākas, gurni kļūst platāki, auguma formas kļūst sievišķīgākas;
  • krūtis kļūst lielākas. Pubertātes laikā sāk augt krūtis, šis process notiek lēnām. Kamēr krūtīs aug un attīstās, tās var būt jutīgas, bet šī sajūta ar laiku pāries. Vairums meiteņu šajā laikā uztraucas par krūšu izmēru, vienām nepareizs šķiet to atšķirīgais izmērs, citām krūšu forma. Ir pilnīgi normāli, ja krūšu augšanas laikā viena krūts ir lielāka par otru – ar laiku abu krūšu izmēri izlīdzināsies. Jāņem vērā, ka tās var saglabāt nelielu atšķirību arī turpmākās dzīves laikā. Parasti meitenēm krūšu gali ir izvirzīti uz āru, bet ir gadījumi, kad krūšu gali var būt ierauti uz iekšpusi. Arī tas ir normāli un par to nav jāuztraucas. Šādas krūšu galu atšķirības var saglabāties arī turpmākās dzīves laikā;
  • sāk augt ķermeņa apmatojums. Meitenēm padusēs sāk augt matiņi, apmatojums parādās arī ap dzimumorgāniem, kā arī uz kājām un rokām;
  • mainās āda un mati. Āda un mati kļūst taukaināki. Uz sejas ādas var parādīties pinnes un matos var parādīties blaugznas. Sākoties pubertātei sviedru dziedzeri sāk darboties pastiprināti, līdz ar to arī svīšana pastiprinās;
  • parādās izdalījumi. Pirms mēnešreižu iestāšanās meitenes var novērot, ka no maksts izdalās caurspīdīgi vai bālgani izdalījumi, kas var notraipīt apakšveļu. Izdalījumi ir normāla fizioloģiska parādība, tas notiek ar visām sievietēm! Ja izdalījumi rada diskomforta sajūtu, Tu vari lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus.

! Ņem vērā, ja izdalījumu daudzums pēkšņi palielinās, mainās to krāsa (dzelteni vai tumši brūni) vai izmainās to aromāts, tas var liecināt par maksts iekaisumu. Tādā gadījumā nepieciešams doties pie ārsta – ginekologa.

Pirmās mēnešreizes jeb menstruācijas

Lielas izmaiņas meitenes dzīvē ienes mēnešreižu jeb menstruāciju sākšanās. Sākoties pubertātei, katru mēnesi vienā no olnīcām nobriest olšūna, kas virzās pa olvadu uz dzemdi. Ja, nonākot dzemdē, olšūna nav apaugļota, tā iet bojā, dzemdes gļotāda noārdās un kopā ar asinīm tiek izvadīta no ķermeņa caur maksti.

Ļoti svarīgi ir sagatavoties pārmaiņām, kas pubertātes laikā notiek meitenes organismā. Tāpēc nebaidies laikus izrunāties ar mammu vai kādu citu pieaugušo, kam Tu uzticies. Tad Tu jutīsies drošāk par sevi, kad sāksies Tavas pirmās mēnešreizes.

Vairumam meiteņu menstruācijas sākas 12–14 gadu vecumā, taču visbiežāk tās sākas tajā pašā vecumā, kad tās sākušās mammai. Iesākumā mēnešreizes var būt neregulāras, bet ar laiku mēnešreizes nostabilizējas un tās notiek reizi mēnesī. Vidēji mēnešreižu ilgums ir 2–6 dienas. Pienākot mēnešreižu laikam, ir jāsāk izmantot higiēniskās paketes vai tamponi, kas jāmaina ik pēc 3–4 stundām. Mēnešreižu laikā ir svarīgi ievērot personīgo higiēnu, jo īpaši regulāru apmazgāšanos, lai Tu justos labi un ērti, kā arī izvairītos no iespējamas infekciju attīstīšanās.

Menstruāciju laikā var būt:

  • sāpes un krampji vēdera lejasdaļā;
  • sāpes muguras lejasdaļā (krustu apvidū);
  • slikta dūša;
  • caureja.

Ja novēro minētās ar mēnešreizēm saistītās sajūtas katru mēnesi, tad Tev noteikti būtu jāparunā ar mammu vai kādu citu sev tuvu cilvēku, vai savu ģimenes ārstu, lai atrastu labāko veidu kā šīs nepatīkamās sajūtas novērst.

Pati svarīgākā pazīme, kas atšķir zēnu no vīrieša, ir spēja kļūt par tēvu. Organisma izmaiņas zēnus sagaida no 10 līdz 18 gadiem, taču parasti pārmaiņas organismā sākas no 13 līdz 14 gadu vecuma.

Tu novērosi, ka:

  • mainās Tavs ārējais izskats. Zēni strauji aug garumā, platāki kļūst arī pleci un krūšu kurvis, attīstās ķermeņa muskuļi, zēni sāk pieņemties svarā un augums pamazām iegūst vīrietim raksturīgās formas;
  • parādās balss izmaiņas. Pubertātes laikā balss piedzīvo balss lūzumu un tā kļūst zemāka;
  • sāk augt ķermeņa apmatojums. Zēniem uz ķermeņa dažādās vietās parādās apmatojums – uz sejas, padusēs un pie dzimumlocekļa pamatnes. Tāpat apmatojums kļūst izteiktāks uz rokām un kājām, kā arī citās ķermeņa daļās;
  • mainās mati un āda. Āda un mati kļūst taukaināki. Uz sejas ādas var parādīties pinnes un matos var parādīties blaugznas. Sākoties pubertātei sviedru dziedzeri sāk darboties pastiprināti, līdz ar to arī pastiprinās svīšana;
  • notiek pārmaiņas dzimumorgānos: dzimumloceklis kļūst resnāks un garāks, lielākas un tumšākas kļūst oliņas jeb sēklinieki. Pubertātes laikā sēkliniekos sāk veidoties sēkla. Sēkla ir pienains šķidrums, kas sastāv no spermatozoīdiem. Nonākot dzemdē un olvados tie apaugļo sievietes olšūnu, radot bērnus.

Pazīsti savu organismu

Zēna seksuālajam briedumam raksturīga erekcija. Tas ir brīdis, kad dzimumloceklis paliek ciets un paceļas stāvus. Erekcija var parādīties bez jebkāda iemesla un arī pazust tikpat pēkšņi kā parādījās. Parasti erekcija novērojama no rītiem, uztraukuma brīžos un jūtot seksuālu uzbudinājumu. Sēklinieki jeb oliņas sāk ražot spermatozoīdus, kas izšļācas ārā ar spermu. Tiklīdz sāk veidoties sperma, zēns var kļūt par tēvu.

Gluži dabiskas ir bažas par sava dzimumlocekļa izmēriem un formu. Uztraukumam nav pamata, jo visiem pieaugušajiem vīriešiem locekļa izmērs uzbudinātā stāvoklī ir diezgan līdzīgs. Nav vērts satraukties arī par dzimumlocekļa formu. Dzimumloceklis var noliekties gan nedaudz pa labi, gan pa kreisi. Arī oliņas nav vienādas, parasti viena nokarājas zemāk nekā otra.

Daba vīrietim paredzējusi ik pēc noteikta laika atbrīvoties no spermas, parasti tas notiek miegā, ko dēvē par pollūciju jeb “slapjajiem sapņiem”. Tā ir gluži dabiska parādība, ko piedzīvo jebkurš zēns vai vīrietis.

Lielākā daļa zēnu un vīriešu laiku pa laikam mēdz nodarboties ar masturbēšanu jeb pašapmierināšanos. Tā ir dzimumlocekļa aizskaršana, glaudīšana, līdz noplūst sperma. Pašapmierināšanās ir dabisks process un palīdz labāk iepazīt savu ķermeni.

Svarīgi, lai esi gatavs šīm pārmaiņām pubertātes laikā! Tāpēc aprunājies par tām ar saviem vecākiem vai kādu citu pieaugušu cilvēku, kuram uzticies. Par intīmām tēmām nav viegli runāt. Var gadīties, ka Tu vai vecāki jutīsies neērti, taču mēģini jautāt – pubertāte ir normāls process!