Sievietes intīmā higiēna ir pasākumu kopums, kas nodrošina dzimumorgānu tīrību, spēju pretoties saslimšanām un arī sievietes labsajūtu.

Regularitāte. Mazgājies katru dienu vienu līdz divas reizes dienā, bet ne vairāk. Izņēmums ir mēnešreižu laikā, kad sieviete pēc individuālām sajūtām var mazgāties biežāk.

Saudzīgums. Mazgājoties katru dienu, nav nepieciešams dzimumorgānus berzt vai lietot stiprus mazgāšanās līdzekļus. Saudzīgi, ar remdenu ūdeni apmazgā kaunuma lūpas ap ieeju makstī. Necenties spēcīgi visu noslaucīt, bet gan maigi nosusināt. Nekādā gadījumā nevajadzētu mazgāt (skalot) maksts iekšpusi. Šāda darbība izjauc maksts normālo vidi. Atceries! Mazgājies no priekšpuses uz aizmuguri.

Dabiskums. Izvēlies pēc iespējas dabiskākus mazgāšanas līdzekļus, ikdienas lietošanai pilnīgi pietiek ar ūdeni. Ja vēlies, vari lietot speciālos, intīmai higiēnai paredzētos mazgāšanas līdzekļus, kas palīdz nodrošināt dabisku aizsardzību. Atceries! Nekādā gadījumā nemazgā dzimumorgānus ar parastajām ziepēm vai dušas želejām. Tos lietojot var tikt izjaukta dabiskā mikroflora.

MĪTS – jo vairāk un kārtīgāk mazgāsies, jo labāk!

PATIESĪBA – pārāk bieža dzimumorgānu mazgāšana, it sevišķi ar ziepēm, var būt kaitīga, jo tādējādi mainās PH līmenis makstī, kā arī pārlieku tiek kairināta āda, iznīcinātas labvēlīgās baktērijas un atbrīvota vieta kaitīgo mikroorganismu iekļūšanai (ļoti bieži sastopams piemērs ir maksts sēnīte).

Arī lietojot higiēniskās paketes vai tamponus, jāievēro saudzīguma un dabiskuma principi. Jāizvēlas produkti bez smaržvielām ar pēc iespējas vienkāršāku sastāvu. Higiēniskās paketes lieto tikai mēnešreižu laikā, bet no ikdienas biksīšu ieliktnīšiem vēlams atteikties vispār, jo tie traucē gaisa piekļuvi un izjauc maksts mikrovidi.

Atceries! Tamponi un higiēniskās paketes ir jāmaina regulāri – ik pēc četrām stundām!

Sievietes dzimumorgānu veselībai daudz labāka ir tīras kokvilnas apakšveļas valkāšana, arī izvairoties no stringbiksīšu un cieši pieguļoša apģērba valkāšanas (lai izvairītos no maksts mikrovides izjaukšanas). Normā sievietes maksts vide nerada diskomfortu ne sēžot, ne pārvietojoties, ne dzimumakta laikā. Izdalījumi no maksts ir normāli – kādai to ir vairāk, bet kādai mazāk. Ja izdalījumu apjoms vai raksturs (krāsa, smaka, konsistence) mainās vai ir radies diskomforts ikdienā vai dzimumdzīves laikā, dodies pie ginekologa.