Kas ir antibiotikas?

Antibiotikas jeb antimikrobiālie līdzekļi ir medikamenti, kas tiek lietoti pret  bakteriālām infekcijām (tādām kā pneimokoku pneimonija vai stafilokoku infekcija) nevis vīrusu infekcijām, kā, piemēram, gripa vai saaukstēšanās.

Pētījumi pierāda, ka cilvēki mēdz antibiotikas lietot pie saslimšānām, kur būtu jāizvēlas cita ārstēšanas metode. Tāpat situācijā, kur ir nepieciešams lietot  antibiotikas, tās tiek lietotas neatbilstoši:

  • lietojot pāri palikušās antibiotikas no citām slimošanas reizēm vai citiem cilvēkiem izrakstītās antibiotikas;
  • saīsinot antibiotiku lietošanas laiku (piemēram, 7 dienu vietā, antibiotikas lietojot tikai 5 dienas);
  • samazinot devu (izdzerot pus tableti, pilnas tabletes vietā);
  • neievērojot ārsta noteikto lietošanas režīmu (iedzerot zāles vienu reizi dienā, nevis divas vai trīs, kā tas ir norādījis ārstējošais ārsts).

Par antibiotiku nepieciešāmību var izlemt tikai ārsts, kas ir tevi izmeklējis un pārzina tavu veselības stāvokli. Antibiotikas droši lietot tikai tā, kā to noteicis tavs ārsts!

Neatbilstoša antibiotiku lietošana veicina antibiotiku rezistences veidošanos. Tas nozīmē, ka slimību izraisošās baktērijas kļūst nejūtīgas pret konkrētām antibiotikām un izdzīvo antibiotiku lietošanas laikā. Baktērijas turpina vairoties, paildzinot slimību vai pat izraisot nāvi.

Šīs rezistentās baktērijas var tikt pārnestas no viena cilvēka otram un izraisīt infekcijas arī cilvēkiem, kuri antibiotikas nav lietojuši. Tā kā pēdējo gadu laikā rezistence palielinās un jaunu antibiotiku radīšana ir praktiski apstājusies, antibiotiku rezistences problēma šobrīd ir liels drauds sabiedrības veselībai.