Līdzīgi, kā mācoties skolā, arī draudzēšanās un attiecību veidošana ir jāapgūst. Taču tas nav tik sarežģīti, kā sākumā izklausās. Pirmkārt, ir jāiemācās iepazīt otru cilvēku, ieklausīties un pārvarēt domstarpības.

Katru attiecību sākumā ir brīdis, kad cilvēki dzīvo ar „rozā brillēm”, caur kurām raugoties, šķiet, ka otrs cilvēks ir pats labākais pasaulē. Tad saka, ka cilvēki ir iemīlējušies. Veidojoties abpusējām attiecībām, cilvēki vairāk iepazīst viens otru, cenšas pavadīt vairāk laika kopā, to sauc par draudzēšanos. Iespējams, ka, iepazīstot, vienam otru labāk, pienāks brīdis, kad pamanīsi, ka ir lietas, kas Tev otrā cilvēkā vai attiecībās nepatīk vai pat kaitina. Tas ir brīdis attiecībās, ko sauc arī par „rozā briļļu nokrišanu”, kad pēkšņi Tu visu redzi savādāk, un ikdiena vairs nešķiet tik „rožaina” kā sākumā. Ar laiku otra cilvēka trūkumi sāk šķist nebūtiski, un partneri iemācās pieņemt otru cilvēku tādu, kāds viņš ir. Tas nav viegli, tāpēc gluži dabiski, ka šajā laikā izjūk daudzas attiecības. Ja izdodas pārvarēt grūtības, tad cilvēki satuvinās un starp viņiem veidojas dziļākas jūtas, ko sauc par mīlestību. Abpusējās iepazīšanās procesā partneri soli pa solim iepazīst un pārbauda viens otru, tādējādi stiprinot attiecības. 

Attiecību veidošana ir kā kāpšana pa kāpnēm, kur attiecību augstākais pakāpiens ir kopīga ģimene, laulība. Uzsākot attiecības, pāris kopā pastaigājas, apmeklē dažādus pasākumus, viens otru pakāpeniski iepazīst un nesteidzas ar dzimumattiecību uzsākšanu līdz brīdim, kad viens otru ir ļoti labi iepazinuši un abi ir gatavi spert šo nozīmīgo soli. Atceries, ka šim solim ir jābūt gataviem jums abiem!

Ņem vērā, ka pastāv daudz veidu, kā apliecināt mīlestību, intimitāti un pieķeršanos, piemēram, varat kopīgi doties jaukā pastaigā vai izbraucienā ar velosipēdu, doties uz kino, teātri, sadodoties rokās, pieskaroties viens otram vai darīt jebko citu, kas abiem sagādā prieku – dzimumsakari ir tikai viens no tiem.

Ja abi esat nolēmuši uzsākt dzimumattiecības, ir svarīgi to darīt atbildīgi. Šajā situācijā neapjukt un pieņemt pareizo lēmumu jums palīdzēs atbildes uz 3 vienkāršiem jautājumiem:

  1. Vai patiešām vēlies seksu?
  2. Vai uzticies savam partnerim?
  3. Vai jūs abi esat padomājuši par iespējamo izsargāšanos, lai pasargātu sevi no nevēlamas grūtniecības vai inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI)?

Ja uz kaut vienu jautājumu atbilde ir „nē”, tad jūs neesat gatavi seksam. Tāpēc ir pavisam normāli pagaidīt līdz brīdim, kad abi būsiet tam gatavi! Pat ja otrs partneris domā citādi un mēģina pārliecināt par pretējo, Tev ir tiesības pateikt NĒ, ja nevari atbildēt ar „jā”, uz katru no šiem trim svarīgajiem jautājumiem. Ikvienam ir tiesības pateikt NĒ un nejusties par to vainīgam! Tev nav jānodarbojas ar seksu tikai tāpēc, ka Tev šķiet, ka pārējie tā dara! Svarīgi ir izrunāties ar partneri. Ja jūsu jūtas ir dziļas un patiesas, tad attiecības no tā necietīs. Bet, ja, nē, tad varbūt jūsu attiecības nemaz nav tik nopietnas, kā sākumā šķita?

Saki „NĒ” seksuālām attiecībām, ja:

  • Tev nav zināšanu, kā novērst nevēlamas grūtniecības iestāšanos un inficēšanos ar STI;
  • Tu nejūties gatavs atklāti runāt ar savu partneri par kopīgo nākotni;
  • starp Tevi un partneri nav savstarpējas uzticēšanās;
  • starp Tevi un partneri nav savstarpējas cieņas;
  • Tu jūti spiedienu, kas mudina stāties dzimumattiecībās;
  • Tev nav skaidra rīcība gadījumā, ja pēc dzimumattiecībām iestāsies grūtniecība vai kāds no partneriem inficēsies ar STI.

Liela ietekme, pieņemot lēmumu stāties dzimumattiecībās, ir draugiem. Ja draugi izvēlējušies jau stāties dzimumattiecībās, Tev var šķist grūti palikt malā. Tomēr ir svarīgi zināt, ka nereti tie, kuri runā par uzsāktām attiecībām, nestāsta patiesību. Ir svarīgi izvērtēt draugu teikto kritiski un apdomīgi.

Ir svarīgi apzināties, ka nevienam nav tiesību pieprasīt seksuālas attiecības vai ignorēt stingri pateiktu „nē”!

Taču agri vai vēlu pienāk tā reize, kad tiek piedzīvota pirmā seksuālā pieredze. Seksuālo attiecību uzsākšana ir saistīta ne tikai ar patīkamu emociju gūšanu, bet arī ar dažādām neapdomīgas rīcības sekām. Tāpat arī seksuālā kontakta laikā pastāv iespēja inficēties ar STI, kas var būt ļoti nepatīkami. Tāpēc ir jāizvēlas piemērots kontracepcijas veids, domājot par savu un sava partnera veselību. Par kontracepciju ir svarīgi domāt jau no pašas pirmās seksuālās pieredzes reizes! Ja netiek lietota kontracepcija, meitene var palikt stāvoklī, kā arī netiek novērsts risks saslimšanai ar STI. Turklāt, nav pat jānotiek dzimumaktam, lai meitene paliktu stāvoklī – pietiek, ja sperma nonāk uz meitenes dzimumorgāniem.

Vairāk informācijas par kontracepciju un tās metodēm meklē sadaļā “Kontracepcija”.

Jauniešiem, kuriem dzimumdzīve ir neregulāra, vispiemērotākais kontracepcijas veids ir prezervatīvs, jo tas pasargā gan no nevēlamas grūtniecības, gan inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI) – slimībām, kas izplatās dzimumceļā.

Drošas seksuālās attiecības:

  • svarīgi, ka Tev ir viens partneris, kurš arī nav inficējies ar STI;
  • seksa laikā vienmēr lieto prezervatīvu;
  • uzturi atklātas attiecības ar savu partneri, lai varat viens otram uzticēties;
  • būtiski ir regulāri veikt veselības pārbaudes, lai būtu droši par savu veselību.

Seksuālās attiecības un apreibinošas vielas

Pastāv vēl viens nedrošu un nepārdomātu attiecību risks – seksuālās attiecības, ja ir lietots alkohols vai citas apreibinošas vielas. Lietojot alkoholu un citas apreibinošas vielas, Tu nespēj sevi kontrolēt, tāpēc nespēsi pateikt „nē” nedrošam seksam un/vai pareizi lietot kontracepciju. Sekas šādā stāvoklī veiktam dzimumaktam var būt ļoti nepatīkamas. Atkarību izraisošo vielu reibumā cilvēki nav spējīgi pieņemt adekvātus lēmumus, kas var novest pie nevēlamas grūtniecības, inficēšanās ar STI, attiecības var būt vardarbīgas, ka partneris piespiež darīt to, ko otra puse nevēlas. Jāatceras, ka noziedzīga nodarījuma gadījumā, atkarību izraisošo vielu lietošana ir vainu pastiprinošs apstāklis.

Atceries, ka:

  • seksualitāte ir dabiska un būtiska katra cilvēka personības sastāvdaļa;
  • cilvēka seksualitāti nosaka viņa personība, nevis viņa aktivitāte seksuālās attiecībās;
  • sekss nav labākais veids, kā pierādīt sevi un savu varēšanu;
  • vienmēr ir jārespektē citu cilvēku vērtību sistēma;
  • katrs pats ir atbildīgs par savu seksuālo uzvedību un tās sekām;
  • ikviens, atbilstoši savai vērtību sistēmai, pats analizē un pieņem lēmumus par savu izvēli un uzvedību;
  • ikvienam ir seksuālās jūtas, kuras ir jārespektē;
  • ikviens ir atbildīgs par savu rīcību;
  • ir svarīgi iegūt pareizu informāciju jautājumos, kas skar seksuālo veselību un attiecības.

Vairāk informācijas meklē informatīvajā materiālā “Attiecības un veselība – mana atbildība” un izglītojošās mācību filmās “Attiecības un veselība”.