Covid-19 Preses relīzes
Vizuālis par Covid-19 aktualitātēm Latvijā

Izvērtējot aktuālos epidemioloģiskos datus Latvijā pret iepriekšējo nedēļu, var novērot, ka drošības pasākumi ir palīdzējuši nedaudz stabilizēt situāciju, taču saslimstība ar Covid-19 joprojām ir augsta.

Aizvadītajā nedēļā tika atklāti kopumā 6096 jauni inficēšanās gadījumi (pirms septiņām dienām – 7071) jeb vidēji 871 jaunatklāts gadījums dienā (pirms septiņām dienām – vidēji 1010 gadījumi dienā). Aizvadītajā nedēļā tika veikti kopumā 72 045 testi (par 3801 testu mazāk nekā nedēļu iepriekš), un pozitīvo testu īpatsvars bija 8,5% (pirms septiņām dienām – 9,3%). Veikto Covid-19 testu skaita dinamika samazinājusies par 5%, vidēji dienā veikti 10 292 testi (pirms septiņām dienām – 10 835 testi).

Saslimstība nav mazinājusies bērnu vidū, neskatoties uz to, ka viņi jau vairākas nedēļas neapmeklē skolu klātienē. Tas liecina, ka bērni kopā ar vecākiem apmeklē citas vietas, kur notiek inficēšanās, kā arī pusaudži tiekas viens ar otru. Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 18. janvāri,  stacionārā ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu šobrīd ārstējas 7 pacienti vecumā līdz 19 gadiem. Epidemiologi skaidro, ka stacionārā nokļuvušie bērni inficējušies pirms aptuveni 3-4 nedēļām jeb gada nogales svētku brīvdienās, sākotnēji infekcijai noritot viegli vai pat asimptomātiski, kam sekojis straujš veselības stāvokļa  pasliktinājums, ko sauc par multisistēmu iekaisuma sindromu bērniem (MIS-C, multisystem inflammatory syndrome in children).

Vēl precīzi nenoskaidrotu iemeslu dēļ, kuri vēl aizvien visur pasaulē tiek pētīti, bērniem attīstījušies imūnās sistēmas regulācijas traucējumi un radusies pārmērīga iekaisuma reakcija, kas skārusi vairākas orgānu sistēmās. SARS-Cov-2  izraisītā infekcija šajos gadījumos ir bijis palaidējmehānisms iekaisuma fenomenam, kas lielā mērā saistāms ar paša bērna  organisma īpatnībām.

Vecākiem obligāti jāmeklē ārsta palīdzība, ja bērnam, kuram pirms 2-4 nedēļām bijis iespējams kontakts ar Covid-19 pacientu, pēkšņi parādās drudzis, bērns ir ļoti saguris, izteikti miegains, parādās dažāda rakstura labi pamanāmi ādas izsitumi, iespējama vemšana, vēdera sāpes, caureja vai galvassāpes, skaidro BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

Kā liecina līdz šim veiktais BKUS ārstu veiktais bērnu veselības pētījums, pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas trešdaļai bērnu ilgstoši saglabājas nogurums un pēc pamošanās trūkst enerģijas, savukārt daļai sāp galva un ir psihoemocionāli traucējumi – grūtības mācīties un iegaumēt. Tāpat vērojamas muskuļu sāpes, ožas un garšas traucējumi. Mazākiem bērniem iespējams ilgstoši novērot gulēšanas problēmas un pat izmainīta uzvedība.

Septiņu dienu laikā stacionēto cilvēku skaits nedaudz samazinājies – slimnīcās nokļuva vidēji 116 cilvēki dienā (pirms septiņām dienām – 134 stacionēti pacienti dienā). Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 18. janvāri, šobrīd stacionāros ar vidēji smagu un smagu Covid-19 norises gaitu ārstējas kopumā 1172 pacienti (pirms septiņām dienām – 1200 pacienti).

Arī šonedēļ Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma

Atgādinām, ka vēl līdz 25. janvārim paplašinātas iespējas veikt valsts apmaksātu testu uz Covid-19, ja ir saslimšanas pazīmes (piemēram, akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.).

Lai mazinātu jaunā koronavīrusa varianta izplatīšanās risku Latvijā, cilvēkiem, kuri ieradušies Latvijā no Apvienotās Karalistes, stingri jāievēro 10 dienu obligātās pašizolācijas prasības, un viņi Covid-19 testu bez maksas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma var veikt arī gadījumos, kad nav saslimšanas simptomu. Epidemiologi šiem cilvēkiem testu iesaka veikt pašizolācijas 8.-9. dienā, pa ceļam uz analīžu nodošanas punktu stingri ievērojot noteiktos drošības pasākumus.

Savlaicīga rīcība pozitīva testa gadījumā var pasargāt no inficēšanās citus!

Ņemot vērā lielo epidemiologu slodzi, atgādinām – ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi (https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-pacientiem) un vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus (https://www.spkc.gov.lv/lv/majas-karantina-kontaktpersonam). Par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā E-veselība.

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, mudinām vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pa tālruni 113. Speciālistu izveidots ceļvedis Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājās: https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/izveidots-celvedis-pacientiem-kas-slimo-ar-covid-19-un-arstejas-majas