Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, gaidot epidemiologa zvanu, jāsagatavojas sarunai. Ņem vērā! Ja dienā ir 200–250 jauni Covid-19 pozitīvie gadījumi, epidemiologs piezvanīs 24–36 stundu laikā.

Vai Tu izmanto lietotni "Apturi Covid"? Ja esi saņēmis pozitīvu Covid-19 testu, lai saņemtu kontaktu apziņošanas kodu, ko ievadīt ietotnē, lūdzam rakstīt uz apturicovid@spkc.gov.lv

Noderīgi materiāli:

  Epidemiologs jautās:

  1. Jūsu vārds, uzvārds?
  2. Jūsu personas kods?
  3. Kāds ir jūsu saslimšanas datums ( kad parādījās simptomi)?
  4. Jūsu darba vietas vai mācību iestādes nosaukums un adrese? Kāds ir jūsu ieņemamais amats, kādus darba pienākumus veicat? Pēdējais datums – kad bijāt darba vietā/skolā?
  5. Jūsu faktiskā dzīvesvietas adrese?
  6. Jūsu ģimenes ārsta vārds, uzvārds, tālrunis, prakses vieta?
  7. Kāds bija izmeklējuma uz Covid-19 iemesls? (kontakts ar apstiprinātu Covid – 19 saslimšanas gadījumu, aizdomas par saslimšanu, cits)
  8. Kur inficēšanās notikusi? (dzīves vieta, darba vieta, ārzemes, nav zināms, citur)
  9. Kādi ir jūsu Covid -19 slimības simptomi?  (paaugstināta temperatūra, drudzis, sāpes kaklā, aizlikts deguns, iesnas, elpas trūkums, sāpes krūtīs, galvassāpes, muskuļu sāpes, locītavu sāpes, slikta dūša, caureja, nespēks, garšas/ožas traucējumi, citi)
  10. Vai jums ir hroniskas slimības? (piemēram, tuberkuloze, astma, sirds-asinsvadu slimības, diabēts, onkoloģiskas slimības, HIV, citi riska faktori- grūtniecība, smēķēšana, liekais svars)
  11. Kādus medikamentus jūs regulāri lietojat?
  12. Kāds ir jūsu vakcinācijas statuss? (vakcinācija pret gripu, pneimokoka infekciju)
  13. Vai jūs lietojat lietotni “Apturi Covid”?
  14. Kādas publiskas vietas esat apmeklējis 2 dienas pirms simptomu parādīšanās? (sabiedriskais transports, kino, teātris, sporta klubs, lielveikals, restorāns, kafejnīca, cits)
  15. Vai jūs esat bijis ceļojumā pēdējo 14 dienu laikā? (nosauciet valsti, pilsētu, precīzu ceļošanas datumu, pārvietošanās transportu - lidmašīna, vilciens, autobuss, privātais auto)
  16. Vai esat apmeklējis ārstniecības iestādi pēdējo 14 dienu laikā?
  17. Vai esat apmeklējis publiskas vietas (koncerts, izstāde, draugu ballīte, u.c) pēdējo 14 dienu laikā?
  18. Lūdzam sagatavot savu kontaktpersonu sarakstu (tuvāk par 2m un ilgāk par 15 min.) ar ko esat ticies 2 dienas pirms simptomu parādīšanās.

  Ja ārstējies mājās:

  • jāatrodas stingrā izolācijā. Šajā laikā nedrīkst pamest dzīvesvietu un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Jāievēro ģimenes ārsta vai citu ārstniecības personu norādījumi. Izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju;
  • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedoties privātās vizītēs u. c.);
  • pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei jāizmanto kāda no šādām iespējām:
   • piegāde mājās, izvairoties no kontakta ar piegādātāju;
   • pārtikas vai preču piegāde, ko nodrošina tuvinieki, atstājot iepirkumus pie durvīm;
   • lūgt pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku;
  • pieprasot un saņemot pakalpojumu, informē pakalpojuma sniedzēju par inficēšanos ar Covid-19, kā arī pirms jebkura tieša fiziska kontakta ar citu personu informē par inficēšanās risku.

  Ja Jums ir diagnosticēta saslimšana ar COVID-19, ar Jums telefoniski sazināsies ģimenes ārsts un sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Saziņā ar ģimenes ārstu, jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi. Vieglu simptomu gadījumā ārstēšanās notiek mājas apstākļos. Ja slimības simptomi ir smagi, tad pacients ārstējas stacionāri.

  Veselības stāvokļa pēkšņa pasliktināšanās gadījumā nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

  Ārstēšanās

  Šo slimību izraisa vīruss, līdz ar to nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomiem,  izpausmes un smaguma pakāpes. Tas nozīmē, ka ārstēšana ir vērsta uz slimības radīto veselības problēmu novēršanu, simptomu mazināšanu un organisma funkciju uzturēšanu smagas slimības norises gadījumā. Antibiotikas neiedarbojas pret jauno koronavīrusu, bet tās izmanto vīrusa infekcijas rezultātā pievienojušos bakteriālo infekciju ārstēšanai. Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un norises.

  Svarīgi ir novērst kontaktus ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un ārstēt hroniskās slimības (piemēram, paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi, diabēts u.c), ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu.

  Ģimenes locekļus un personas, kuras dzīvo vienā dzīvoklī vai mājā (mājsaimniecībā) ar pacientu, kuram ir apstiprināta Covid-19 infekcija, uzskata par augsta inficēšanās riska kontaktpersonām. Neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna jeb pašizolēšanās. Vairāk informācijas:

    Stingra izolācija mājās Karantīna Pašizolācija
  Kam nosaka? Ar COVID-19 saslimušajam Saslimušā kontaktpersonām Atbraukušajam no ārzemēm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 50
  Kas nosaka? Ārsts un SPKC SPKC Pats*
  Var saņemt slimības lapu? Jā, līdz izveseļojas Jā, ja nepieciešams uz karantīnas laiku
  Vai var tikties ar citiem cilvēkiem? Maksimāli jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem Jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem
  Vai jāvēro veselība? Jā, katru dienu jāsazinās ar ģimenes ārstu Jā, jāmēra temperatūra 2 reizes dienā Jā, jāmēra temperatūra 2 reizes dienā
  Vai var iet ārā pastaigāties? Jā, ieturot 2m distanci no citiem Jā, ieturot 2m distanci no citiem
  Vai var iet uz veikalu? Jā, ja nav citu risinājumu, uzliekot sejas masku un ievērojot 2 metru distanci Jā, ja nav citu risinājumu, uzliekot sejas masku un ievērojot 2 metru distanci
  Vai var nākt ciemiņi?
  Vai mājās jālieto maska? Jā, ja dzīvo kopā ar vēl kādu vienā mājsaimniecībā
  Vai jādzer zāles? Tikai saskaņojot ar ārstu Nē, ja cilvēks ir vesels Nē, ja cilvēks ir vesels
  Kas jādara, ja pasliktinās veselības stāvoklis? Jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja situācija dzīvībai kritiska, jāzvana 113 Jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja situācija dzīvībai kritiska, jāzvana 113 Jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja situācija dzīvībai kritiska, jāzvana 113
  Kas jādara ar citiem mājiniekiem? Mājinieki kā COVID-19 kontaktpersonas ievēro noteikumus par kontaktpersonām Nav ierobežojumu, mājinieki var turpināt ikdienas gaitas Nav ierobežojumu, mājinieki var turpināt ikdienas gaitas
  Cik ilgi jāievēro? Līdz izveseļojas  14 dienas kopš brīža, kad pēdējo reizi bija ciešs kontakts ar saslimušo vai arī veicot testu 10. dienā un saņemot negatīvu rezultātu. 10 dienas** kopš atgriešanās Latvijā, ja neparādās saslimšanas simptomi
  Vai ir sods par režīme neievērošanu?
  Vai policija var pārbaudīt, vai persona ievēro režīmu?

  *Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 360 par Epidemioloģiskās drošības pasākumi COVID - 19 infekcijas izplatības ierobežošanai

  **Papildus nosacījumi attiecināti uz personām, kuras ir nodarbinātas ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes institūcijās un izglītības iestādēs un kuras ir tiešā kontaktā ar citiem cilvēkiem, piemēram, ārsti, kuri sniedz palīdzību pacientam, vai skolotāji, kuri strādā ar bērniem. Šiem cilvēkiem 8.dienā pēc attiecīgās valsts pamešanas būs jāveic Covid-19 tests. Ja tests būs negatīvs, tad personas 11.dienā pēc attiecīgās valsts pamešanas varēs atgriezties darbā klātienē. Ja persona nevēlēsies testu veikt, tad pašizolācijas ilgums saglabāsies iepriekšējais – 14 dienas.

  Prasības transporta līdzeklim

  - Īpašu prasību nav, īpaši ja pacients ir sēdošs.

  - Ja pacients ir guļošs, tad būtu jānodrošina attiecīga vieta, kur pacientu noguldīt.

  Individuālie aizsardzības līdzekļi (IAL)

  - Ja var nodrošināt, ka šoferim nav kopīgas telpas ar mašīnas salonu, kur atrodas inficētā persona (ir vairogs aiz priekšējām sēdvietām), tad šoferim transportējot IAL nav nepieciešami. Ja šādas iespējas nav, tad šoferim un pacientam ir nepieciešamas sejas maskas.

  - Papildus IAL (cimdi (pēc palīdzēšanas novelk un dezinficē rokas), necaurlaidīgs gumijas priekšauts (pēc lietošanas dezinficē)) nepieciešami, ja šoferis palīdz pacientam iekāpjot un/vai izkāpjot no mašīnas.

  Mašīnas (telpas) dezinfekcija

  • Ņemot vērā, ka mašīnas iekšējās virsmas būs jādezinficē, nepieciešams apklāt sēdekli vai nestuves, kušeti ar plēvi, kuru pēc transportēšanas utilizē.

   Ir nepieciešams dezinficēt mašīnas virsmas, kurām varētu būt pieskarusies inficētā persona (durvju rokturi, iekšējās virsmas utml.)  pēc tāda paša principa kā jebkuras telpas virsmas - izmantojot dezinfekcijas līdzekļus. 

  • Efektīvākie līdzekļi, kurus izmantot virsmu un telpu dezinfekcijai, ir 70 % etanola šķīdums un nātrija hipohlorīta šķīdums kā arī citi dezinfekcijas līdzekļi, kas ir efektīvi pret apvalkotajiem (corona) vīrusiem, piemēram, 50% izopropanolu saturoši līdzekļi.
  • Līdzko mašīnas apstrādātās virsmas ir nožuvušas, tā ir gatava darbam.