Preses relīzes

Teju katrā otrajā legālajā invazīvo skaistumkopšanas pakalpojuma sniedzēja darbībā konstatē neatbilstības; uzsāk kampaņu “Uzticies pārbaudot!”

Pēdējo piecu gadu laikā Veselības inspekcija (VI) veikusi 3638 legālo invazīvo pakalpojumu sniedzēju plānveida kontroles. No tām 43% gadījumos konstatētas dažāda veida neatbilstības, tostarp lielākoties – darba piederumu apstrādē, kas rada riskus klientiem saslimt ar dažādām infekciju slimībām. Lai veicinātu šo pakalpojumu sniegšanas drošību, kā arī izglītotu sabiedrību izvēlēties drošus un legālus pakalpojumus, Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar Veselības ministriju un VI uzsāk informatīvu kampaņu “Uzticies pārbaudot!” un aicina invazīvās skaistumkopšanas nozari iesaistīties akcijā “Es Tevi nenodošu!”.

“Bieži vien neapzināmies, kādas nopietnas infekcijas un slimības varam gūt, ja pakalpojuma saņemšanas laikā tiek izmantoti nepareizi apstrādāti darba instrumenti vai telpa nav atbilstoši iekārtota. Hepatīts, sēnīte, nedzīstoši ādas bojājumi un citi riski veselībai mūs no cerētās skaistuma vairošanas noved līdz skaistumkopšanas upurim. Tāpat kā mēs nedodamies pie sirds ķirurga “mājas saloniņā”, mums ir rūpīgi jāizvērtē, kur dodamies un kādiem speciālistiem atdodam atbildību par savu veselību arī skaistumkopšanas procedūrās,” uzsver veselības ministre Ilze Viņķele, aicinot vienmēr iepriekš pārliecināties par pakalpojuma sniedzēja atbildību pret saviem klientiem, bet pakalpojuma sniedzējiem – nenodot savus klientus.

Atklāšanas pasākumā, paužot atbalstu kampaņai un pirmajiem iesaistoties akcijā sociālajos tīklos, piedalījās arī Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociācijas, kā arī Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas pārstāvji un dermatologs dakteris Raimonds Karls. Eksperti, stāstot par gadījumiem no savas prakses, bija vienisprātis, ka jebkuram pakalpojumu sniedzējam ir jānodrošina, lai klients saņemtu kompetentu speciālistu profesionāli veiktus, drošus un higiēniskām prasībām atbilstošus skaistumkopšanas pakalpojumus.

Legāls un atbildīgs pakalpojuma sniedzējs ir tāds, kura izglītības kompetencē ir sniegt atbilstošo pakalpojumu, kā arī – kurš pats vai kura pārstāvētais salons par savu darbību paziņojis VI (bit.ly/piesakies-parbaudi). Tas ļauj ne tikai pakalpojuma saņēmējiem pārliecināties par legālu drošību un kvalitāti, bet arī pašiem pakalpojuma sniedzējiem gūt kvalitātes apstiprinājumu, vienlaikus izturoties atbildīgi pret saviem klientiem.

Maldīgi ir uzskatīt, ka inficēties iespējams tikai gadījumos, kad ir redzamas asinis. Tāpat arī legāls pakalpojums ne vienmēr nozīmē drošību, bet pakalpojums “mājās”, visticamāk, ar garantiju ir milzīgs papildu risks. Mikroorganismi ir visapkārt mums – cilvēka organismā, uz ādas, gaisā, uz priekšmetiem u.c. Tie ātri un viegli izplatās starp cilvēkiem ar nemazgātām rokām, netīriem darba piederumiem, saskaroties ar bioloģiskajiem šķidrumiem. Tādēļ ikvienam pakalpojuma sniedzējam ir jāpieņem, ka jebkurš klients ir iespējamais infekcijas avots, atbilstoši un atbildīgi jārīkojas, lai neapdraudētu sevi un citus,” skaidro VI Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece, mudinot tiem pakalpojumu sniedzējiem, kuri nav Veselības inspekcijas redzeslokā, pieteikties.

S.Muceniece arī uzsver, ka lielākoties VI praktizē „konsultē vispirms” principu, pēc pārbaudes nepieciešamības gadījumā uzdodot novērst konstatētos higiēnas prasību pārkāpumus noteiktā termiņā. Tikai gadījumos, kad netiek uzdotais izpildīts, tiek piemērots sods.

Saskaņā ar šī gada jūnija datiem kopumā VI datu bāzē reģistrēti 5238 skaistumkopšanas un tetovēšanas  pakalpojumu sniedzēji visā Latvijā. No tiem 73% ir privātpersonas, bet 27% – uzņēmumi. Informācija tiek atjaunota reizi mēnesī.

Ar kampaņas “Uzticies pārbaudot!” materiāliem kā arī akciju “Tu vari man uzticēties!” iespējams iepazīties šeit