Covid-19 Gripa Preses relīzes Vakcinācija

Latvijā turpinās valsts apmaksātā sezonālā vakcinācija pret gripu un Covid-19 infekciju, kuras mērķis ir pasargāt no smagām saslimšanām veselības riska grupā ietilpstošos cilvēkus: seniorus, bērnus un pieaugušos ar hroniskām slimībām, sociālās aprūpes centru klientus, grūtnieces u.c. Šogad šim mērķim ir pieejamas trīs valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, tai skaitā augstas devas vakcīnu senioriem, kas efektīvāk pasargā, un vakcīnu bērniem, kas iepūšama degunā, kā arī aktuālās vakcīnas pret Covid-19 infekciju. Visaktīvāk iedzīvotāji pret gripu vakcinējās oktobra beigās, kad nedēļas laikā tika reģistrēti 18 433 vakcinācijas fakti.  

Līdz pagājušajai nedēļai par valsts budžeta līdzekļiem pret gripu vakcinēti vairāk nekā 98 000 cilvēki,  un vairāk nekā 26 000 vakcinējušies pret Covid-19. 

Šajā sezonā pret gripu vecuma grupā 65 un vecāki vakcinējušies 57 000 iedzīvotāji, vecuma grupā 18-64 gadi gandrīz 40 000 iedzīvotāji, vecuma grupā 0-17 gadi gandrīz 14 000 bērni un jaunieši. 

Savukārt pret Covid-19 vecuma grupā 65 un vecāki vakcinējušies vairāk kā 15 000, vecuma grupā 18-64 gadi gandrīz 11 000, bet vecuma grupā 0-17 gadi vairāk kā 160 bērni un jaunieši. 

Vakcinācijas monitorings liecina, ka pēc E-veselības datiem ārstniecības iestādēs pieejamais pretgripas vakcīnu daudzums ir dažāds. 1019 ārstniecības iestādes ir saņēmušas kādu no pretgripas vakcīnām,  no tām 124 iestādes ir pasūtījušas visas trīs valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu. Pašlaik ārstniecības iestādēs kopā vēl ir pieejamas vakcīnas“Efluelda” (labākā vakcīna senioru vakcinācijai) 12 300 devas (izlietoti 81% no kopējā apjoma), vakcīna“Influvac Tetra” 17 500 devas (izlietoti 72% no kopējā apjoma) un “Fluenz Tetra” (deguna aerosola vakcīna bērniem) 1 700 devas (izlietoti 36% no kopējā apjoma).  

SPKC sadarbojas ar ārstniecības iestādēm, apkopojot informāciju par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, ja pacienta ārsta praksē vai vakcinācijas iestādē tā vairs nav pieejama. Ar vietām, kur pieejamas vakcīnas, variet iepazīties šeit. 

Atgādinām, ka līdzīgā veidā valsts apmaksātā vakcinācija pret gripu tika īstenota arī pagājušajā gripas sezonā. Covid-19 vakcinācijai ir pieejamas pašreiz cirkulējošiem SARS-CoV-2 vīrusa celmiem pielāgotās vakcīnas: PfizerBioNTech “Comirnaty” un Novavax ražotā vakcīna "Nuvaxovid"(  https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunums/latvija-pieejama-pielagota-vakcina-pret-covid-19-omikrona-paveidu-xbb15-nuvaxovid-xbb15), kas Latvijā ienākusi pagājušajā nedēļā un SPKC jau saņem pirmos vakcīnu pasūtījumus no ārstniecības iestādēm.  

!Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu . 

Vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: https://www.spkc.gov.lv/lv/ka-sanemt-covid-19-vakcinaciju 

Profilakses pasākumi: https://www.spkc.gov.lv/lv/gripas-covid-19-un-citu-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-aaei-profilakses-pasakumi 

Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju, gripas un Covid-19 izplatību šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/parskati-par-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-gripas-un-covid-19-izplatibu   

Ilze Ūdre

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.udre [at] spkc.gov.lv