Skarlatīna ir bieži izplatīta bakteriāla infekcija, it īpaši bērnu vidū, ko izraisa A grupas streptokoks (turpmāk –AGS)). Šīs baktērija ir sastopama slimnieku un baktērijas nēsātāju degunā un kaklā. AGS var izraisīt neinvazīvas infekcijas, kā piemēram, faringītu, piodermijas (strutainas ādas slimības), vidusauss iekaisumu un skarlatīnu. Retos gadījumos AGS var izraisīt smagas slimības, tostarp streptokoku toksiskā šoka sindromu, nekrotizējošo fascītu un septicēmiju. Plašāku informāciju var atrast Slimību profilakses un kontroles centrā (turpmāk – SPKC) tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/skarlatina.

Skarlatīna un citas slimības, ko izraisa A grupas streptokoki nav pakļautas ziņošanai un reģistrācijai SPKC. Šādos gadījumos SPKC neveic epidemioloģisko izmeklēšanu un nenosaka kontaktpersonas. Tādēļ šo ieteikumu mērķis ir palīdzēt skolām veikt nepieciešamos epidemioloģiskās drošības pasākumus atbilstoši labākai praksei, ja iestādē tiek konstatēta skarlatīna vai cita slimība, ko izraisa AGS.

  1. Noskaidrot skolēnu prombūtnes iemeslus, kā arī darbinieku prombūtnes iemeslus, kas bija kontaktā ar saslimušo bērnu.
  2. Nekavējoties organizēt un veikt kontaktpersonu* medicīnisko novērošanu 7 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku.
  3. Nepieņemt iestādē slimus skolēnus, nekavējoties izolēt saslimušo no pārējiem un telefoniski informēt vecākus.
  4. Infekcijas skartajā klasē 7 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku, nodrošināt ierobežojošus pasākumus:
  • nepārcelt skolēnus uz citām klasēm;
  • nepieļaut personāla, kas strādā infekcijas skartajā klasē, pārcelšanu uz citām klasēm; 
  • neapvienot ar citu klasēm;
  • nepieļaut kopīgu pasākumu rīkošanu, lai skolēni no infekcijas skartās klasēs nekontaktētu ar citu klašu skolēniem, tostarp nepieļaut spēles pagalmā kopā ar citu klases skolēniem;
  • klasei, kurā ir reģistrēts saslimšanas gadījums, sporta nodarbības koplietošanas vai speciālās telpās organizēt pēdējai, turklāt pēc tām veikt telpu uzkopšanu;
  • ja ēdienu trauki netiek mazgāti trauku mazgājamā mašīnā ar augstu temperatūras režīmu, nodrošināt infekcijas skarto klašu ar vienreizlietojamiem traukiem vai atsevišķiem traukiem, kā arī veikt to dezinfekciju.
  1. Ja skolēnam parādās slimības pazīmes izglītības iestādē, par to jāinformē skolēna vecāki, lai bērns tiktu izņemts no izglītības iestādes un kā visos citos saslimšanas gadījumos, vecāki slimu bērnu uz izglītības iestādi neved.
  2. Nodrošināt sanitāros mezglus ar šķidrajām ziepēm roku mazgāšanai. 
  3. Stingri sekot skolēnu roku mazgāšanai pēc skolēna atnākšanas izglītības iestādē, pirms ēšanas.
  4. Veikt virsmu un inventāra mazgāšanu un dezinfekciju, atbilstoši instrukcijām izmantojot mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus.
  5. Nodrošināt, lai mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļi ir pietiekamā daudzumā un personāls ievēro to lietošanas instrukcijas.
  6. Veikt koplietošanas telpu mitro uzkopšanu un vēdināšanu skolēnu pastaigas laikā.
  7. Nekavējoties informēt vecākus par veicamajiem infekcijas slimības ierobežojošiem un profilakses pasākumiem, un ieteikt:
  • konsultēties ar savu ģimenes ārstu;
  • nodrošināt bērna veselības stāvokļa novērošanu ārpus izglītības iestādes (mājās), ieteicama ķermeņa temperatūras pārbaude vismaz 2 reizes dienā;
  • nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja bērnam parādās slimības pazīmes, informēt ārstu par to, ka izglītības iestādē ir saslimšanas gadījums (-i), kā arī pēc iespējas ātrāk informēt izglītības iestādi par bērna saslimšanu;
  • nodrošināt bērnu ar atsevišķiem traukiem un personīgās higiēnas piederumiem (dvieļi u.c.);
  • stingri sekot tam, kā bērns ievēro personīgo higiēnu, it sevišķi, kā mazgā rokas;
  • nodrošināt rūpīgu telpu uzkopšanu mājās;
  • precīzi pildīt ģimenes ārsta vai pediatra norādījumus;
  • pēc saslimšanas ar A grupas streptokoku infekciju ir jāpaliek mājas un izglītības iestādē vai darbā atgriezties var tad, kad saslimušajam vairs nav drudzis un citi elpceļu infekcijas simptomi un ārsts ir izsniedzis izziņu par ārstēšanas pabeigšanu (vai izveseļošanos).
  1.  Pieņemt pārslimojušos skolēnus izglītības iestādē tikai ar ģimenes ārsta vai pediatra izziņu. 
  2. Inkubācijas un medicīniskās novērošanas laiku ievērot no pēdējā slimnieka izolēšanas datuma no kolektīva.
  3. Minētos pasākumus īstenot arī katrā sekojošā saslimšanas gadījumā. 

* Par kontaktpersonām uzskatītas personas, kuras bija tuvā kontaktā ar slimnieku izglītības iestādē (apmeklē vienu klasi vai strādā vienā telpā).