HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un samazina organisma aizsardzības spējas pret dažādām slimībām.  

Laika gaitā imunitāte kļūst pavisam vāja, un iestājas HIV beigu stadija – AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms. 

Ar HIV var inficēties no inficēta cilvēka bioloģiskajiem šķidrumiem (asinīm, izdalījumiem no dzimumorgāniem, mātes piena). 

Tev ir bijis risks inficēties ar HIV, ja: 

  • seksa laikā netika lietots prezervatīvs vai tas tika lietots nepareizi; 
  • ir lietoti kopīgi injicēšanas piederumi (šļirces un adatas vai citi narkotiku sagatavošanas un lietošanas priekšmeti); 
  • bijusi saskare ar  inficēta cilvēka asinīm, piemēram, traumu, nelaimes gadījumu laikā. 

! HIV infekcija var tikt nodota no mātes bērnam grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā. 

Visbiežāk HIV izplatās seksa laikā ar HIV inficētu personu, ja netiek lietots prezervatīvs vai tas netiek lietots pareizi: 

  • īpaši riskants ir anālais sekss – taisnās zarnas gļotāda ir viegli ievainojama; 
  • otrajā vietā pēc riska pakāpes ir vaginālais sekss; 
  • orālā seksa laikā risks inficēties ir tad, ja mutē ir gļotādas bojājumi (asiņojošas smaganas, brūce pēc zoba izraušanas, dažādas mutes dobuma infekcijas) un tajā nokļūst izdalījumi no dzimumorgāniem. 

HIV profilakse: 

  • vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas pasargā no HIV un citām STI dzimumakta laikā, ir PREZERVATĪVS; 
  • nelieto kopīgus injicēšanas piederumus; 
  • papildu aizsardzībai pret HIV iespējams lietot pirmsekspozīcijas profilaksi (PrEP) – zāles, kas palīdz novērst inficēšanos. Pirms zāļu lietošanas nepieciešama ārsta konsultācija; 
  • PEP – ja ir bijis HIV inficēšanās risks, ikvienam ir iespēja saņemt PEP: specifisko pēcekspozīcijas profilaksi HIV terapiju jeb antiretrovirālo terapiju (ART), lai neinficētos. Šos medikamentus nepieciešams uzsākt lietot ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc riska. Jo ātrāk tiek uzsākta PEP, jo labāk.

Ja Tev ir bijis sekss bez prezervatīva vai saskare ar svešām asinīm, pēc iespējas ātrāk zvani uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" Uzņemšanas nodaļas tālruni 67014552 (katru dienu no plkst. 8.00 līdz 19.00). Speciālists izvērtēs risku un vajadzības gadījumā nozīmēs HIV terapiju – PEP.

HIV infekcija attīstās lēni, un tā var būt nemanāma daudzus gadus. Kamēr tā attīstās,  cilvēks jūtas labi. Cilvēka izskatā nekas neliecina par to, ka viņam ir HIV infekcija, tāpēc tikai veicot HIV testu var uzzināt par inficēšanos.  

HIV testu iespējams veikt: 

  • jebkurā laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma, veicot asins analīzes; 
  • pašam, iegādājoties paštestu aptiekā; 
  • bez maksas un anonīmi HIV eksprestestu var veikt HIV profilakses punktos, saņemot arī pirms un pēctesta konsultāciju. 

! Ja tests uzrāda pozitīvu rezultātu, ir liela varbūtība, ka esi inficējies. Diagnozes apstiprināšanai ir jādodas pie infektologa un jāveic analīzes laboratorijā.  

Pozitīva testa gadījumā nepieciešams sazināties ar personām, no kurām Tu varēji inficēties, vai arī ar tiem, kurus varēji inficēt Tu. 

Zāles HIV ārstēšanai ir bez maksas (tās apmaksā valsts).  

Laikus uzsākot lietot HIV zāles un, lietojot tās atbilstoši ārsta norādēm, cilvēka dzīves kvalitāte uzlabojas, vīrusa daudzums organismā samazinās un cilvēks vairs nevar inficēt citus.