No 23. marta personām, kuras ir atgriezušās no ārvalstīm, vai Covid-19 slimnieka tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā, un kuriem ir viegli saslimšanas simptomi, netiks ņemtas analīzes uz Covid-19 pie personas dzīves vietā. Šiem cilvēkiem būs iespēja, pēc iepriekšēja pieraksta, ar savu personīgo transportu doties uz analīžu nodošanas punktiem.

Laboratoriskā izmeklēšana uz Covid-19 ierosinātāju ir nepieciešama epidemioloģiskās situācijas izvērtēšanai. Tāpat ļoti būtiski ir taupīt veselības aprūpes resursus, lai nodrošinātu veselības aprūpes resursu pieejamību aizdomīgu Covid-19 gadījumu izmeklēšanai ar augstu izplatīšanās risku. Līdz ar to ir pieņemts lēmumus neveikt laboratorisko izmeklēšanu Covid-19 diagnostikai gadījumos, kas prasa ļoti lielus resursus, bet kuru izmeklēšanas rezultāti neietekmē pacienta aprūpes taktiku.

Turpmāk laboratoriski uz Covid-19 neizmeklēs:

  • Covid-19 slimnieku tuviniekus, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās akūtas elpošanas ceļu pazīmes (klepus, drudzis).
  • Personas, kas atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās akūtas elpošanas ceļu pazīmes (klepus, drudzis) un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu.

Ja Jums, zvanot uz 8303, tiek atteikta laboratoriskā izmeklēšana uz Covid-19 ierosinātāju, jums telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš veiks Jūsu medicīnisko novērošanu. Sazinoties ar ģimenes ārstu, Jums jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi.

Ja Jūs 14 dienu laikā pirms slimības pazīmju parādīšanās esat bijis ārzemēs vai kontaktā ar Covid-19 slimnieku, parādoties akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, ir pamatotas aizdomas, ka jums ir Covid-19 saslimšana. Ja Jums nav personīgā transporta, ar ko doties uz analīžu nodošanas punktu, sazinieties ar savu ģimenes ārstu, kas veiks Jūsu medicīnisko novērošanu. Tas nozīmē, ka uz Jums attiecas pienākums izolēties mājās. Vienlaicīgi par Jūsu tuviniekiem, kas dzīvo ar Jums vienā dzīvesvietā, ir aizdomas, ka viņi ir Covid-19 pacienta kontaktpersonas, tādēļ arī viņiem ir pienākums ievērot mājas karantīnu. Tas nozīmē, ka Jums un Jūsu tuviniekiem ir aizliegts pamest dzīvesvietu un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem. Jums ir jābūt pieejamam saziņai ar savu ģimenes ārstu. Svarīgi ir novērst kontaktus ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un ārstē hroniskās slimības (piemēram, paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi, diabēts u.c), ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu.

Attiecībā uz citām personām, ar kurām Jums ir bijis ciešs kontakts, SPKC veiks epidemioloģisko izmeklēšanu un noteiks kontaktpersonas, kurām sniegs norādījumus attiecībā uz karantīnu mājās.

 

Ārstēšana

Covid-19 ir vīrusa infekcija, kurai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomiem, izpausmes un smaguma pakāpes. Tas nozīmē, ka ārstēšana ir vērsta uz slimības radīto veselības problēmu novēršanu, simptomu mazināšanu un organisma funkciju uzturēšanu smagas slimības norises gadījumā. Visbiežākie Covid-19 simptomi ir (klepus, drudzis). Tādēļ ārstēšanas pamatā ir miers un atpūta. Svarīgi daudz dzert ūdeni un zāļu tējas ar sviedrējošu iedarbību temperatūras mazināšanai un arī šķidruma saglabāšanai organismā (ja pacients neuzņem šķidrumu, var neiedarboties temperatūru pazeminošās zāles). Zāļu lietošana būtu jāuzsāk tikai pēc saskaņošanas ar ārstu. Nepieciešamības gadījumā varētu tikt lietotas temperatūru pazeminošas zāles, pretklepus līdzekļi u.c., saskaņā ar ārsta norādēm. Antibiotikas neiedarbojas pret jauno koronavīrusu, bet tās izmanto vīrusa infekcijas rezultātā pievienojušos bakteriālo infekciju ārstēšanai. Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku.

Veselības stāvokļa pēkšņa pasliktināšanās gadījumā nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113 vai jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja kādam no Jūsu tuviniekiem, kas bijis ciešā kontaktā ar Jums, parādās akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes (klepus, drudzis, elpas trūkums), viņam nekavējoties ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un norises.

Gadījumos, kad cilvēks ir saslimis vai kad viņš tiek atzīts kā kontaktpersona (to nosaka SPKC epidemiologs), viņam ģimenes ārsts var atvērt darbnespējas lapu.

Sīkāka informācija par darbnespējas lapu atvēršanu pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Ikdienas gaitās, pārtraucot izolāciju mājās, Jūs varat atgriezties tikai ar ārsta atļauju, pēc kontroles izmeklējumu veikšanas. Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja atkārtoti testēšanas rezultāti uz koronavīrusu ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).