21.09.2016, 00:00

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) informē par 27.jūlijā izdoto skaidrojumu Pasaules Veselības organizācijas (turpmāk – PVO) prasībām saistībā ar dzeltenā drudža vakcināciju.

Kā iepriekš tika ziņots (SPKC 2016.gada 20.jūnija vēstule Nr. 1-8.2/1754), š.g. 11.jūlijā dzeltenā drudža vakcinācijas sertifikāts ar grozījumu Starptautisko veselības aizsardzības noteikumu (turpmāk – SVAN) 7.pielikumā (punkts 2 (a) (iv)) tika apstiprināts par derīgu uz visu atlikušo vakcinētās personas dzīvi, un tas attiecas kā uz jaunajiem, tā arī uz visiem jau izsniegtajiem dzeltenā drudža vakcinācijas sertifikātiem, un ir juridiski saistošs SVAN dalībvalstīm. Sakarā ar to, no šī gada 11.jūlija revakcinācija vai revakcinācijas deva pret dzelteno drudzi starptautiskajiem ceļotājiem vairs netiks prasīta, lai ieceļotu valstī, neskatoties uz datumu, kad sākotnēji izsniegts starptautiskais vakcinācijas sertifikāts.

Dzeltenais drudzis ir vienīgā SVAN norādītā slimība, par kuru valstis no ceļotāja var pieprasīt pierādījumus par vakcināciju kā nosacījumu iebraukšanai valstī. Tāpat valstis var veikt konkrētus pasākumus, ja ierodas ceļotājs, kura rīcībā nav šāda sertifikāta. PVO mājas lapā atrodams un tiek papildināts valstu saraksts[1], kurās tiek pārnests dzeltenais drudzis un pieprasīta dzeltenā drudža vakcinācija ceļotājiem.

Derīgie SVAN starptautiskie vakcinācijas sertifikāti tagad ir derīgi ceļotājam visā dzīves laikā. Kā atzīmē PVO, nekas sertifikātā nav jāmaina; saskaņā ar SVAN, jebkuras izmaiņas, svītrojumi, dzēstas vietas vai papildinājumi var sertifikātu padarīt nederīgu.

Jauniem sertifikātiem jāizmanto vārdi, kas skaidri un nepārprotami apliecina, ka sertifikāts ir derīgs visai vakcinētās personas dzīvei. Lai novērstu iespējamos pārpratumus, kas varētu pārtraukt starptautisku ceļojumu, PVO iesaka izmantot sertifikātā to pašu terminoloģiju, kas pieņemta grozītajā 7. pielikuma tekstā, un kas skaidri norāda, ka sertifikāti ir derīgi visai dzīvei. Saskaņā ar SVAN prasību šie sertifikāti jāizpilda angļu vai franču valodā (papildus iespējams arī citā valodā), atbilstoši 6.pielikumā teiktajam: angļu valodā: “life of person vaccinated”, un franču valodā: “ vie entière du sujet vacciné”2.


[1] https://www.google.lv/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=who%20yellow%20fever%20countries