Neriskē ar ieguldīto! (kampaņa realizēta 2019.gadā)

Slimību profilakses un kontroles centrs realizēja informatīvo kampaņu „Neriskē ar ieguldīto!”, ar mērķi iedzīvotājiem veidot izpratni par vēža savlaicīgas atklāšanas programmas jeb vēža skrīninga būtību un ieguvumiem, kā arī motivēt veikt vēža skrīningu.

No 2009.gada Latvijā tiek organizēta vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kas ietver valsts apmaksātas krūts, dzemdes kakla un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. Šie izmeklējumi sniedz iespēju regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, laicīgi atklāt priekšvēža stāvokļus vai onkoloģisku slimību agrīnā stadijā, turklāt konkrētās vecuma grupās izmeklējumus apmaksā valsts, un par tām nav jāmaksā pacienta iemaksa.


Krūts vēža profilaktiskās pārbaudes


Profilaktiskais krūšu izmeklējums tiek veikts ar mamogrāfijas metodi. Katru gadu Nacionālais veselības dienests atlasa mamogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 60, 62, 64, 66, 68 gadi un nosūta uzaicinājuma vēstuli izmeklējuma veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem. Vēstule tiek nosūtīta uz deklarētās dzīvesvietas adresi un ir derīga divus gadus.

Pēc uzaicinājuma vēstules saņemšanas sieviete tiek aicināta tuvāko trīs mēnešu laikā pierakstīties jebkurā ārstniecības iestādē, kura veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju. Ja termiņš tomēr nokavēts, pārbaudi var veikt divu gadu laikā līdz nākamās uzaicinājuma vēstulas saņemšanas brīdim. Vēstulē  ir norādītas dzīvesvietai tuvākās ārstniecības iestādes, kurās pārbaude veicama.

Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, uzaicinājuma vēstule, kā arī vēstulei pievienotais pielikums (skrīningmamogrāfijas karte). Vēlams līdzi ņemt arī visus iepriekšējos krūšu izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.

Attēls


Dzemdes kakla vēža profilakstiskās pārbaudes


Valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi iespējams veikt ikvienai sievietei vecumā no 25 līdz 70 gadiem. Reizi trijos gados (25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi) uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi tiek nosūtīta vēstule ar aicinājumu ierasties uz dzemdes kakla vēža profilaktisko izmeklējumu. Vēstulē  ir norādītas dzīvesvietai tuvākās ārstniecības iestādes, kurās pārbaude veicama.

Saņemot uzaicinājuma vēstuli veikt dzemdes kakla skrīningu, sievietei trīs mēnešu laikā jāvēršas pie ginekologa. Ja termiņš tomēr ir nokavēts, pārbaudi var veikt trīs gadu laikā līdz nākamās uzaicinājuma vēstules saņemšanas brīdim. Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, uzaicinājuma vēstule, kā arī vēstulei pievienotais pielikums (dzemdes kakla citoloģiskā materiāla skenēšanas karte).

Attēls

No 2018. gada krūts un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi (piemēram, ja tā ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta). Informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Ja tomēr sieviete vēlas atjaunot uzaicinājuma vēstuli papīra formā (ja tā ir bojāta, pilnīgi vai daļēji nozaudēta), ir iespējams izgatavot tās kopiju. Uzaicinājuma vēstules un skrīningtestēšanas kartes kopiju var saņemt:

  • vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.
  • vēršoties klātienē kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām (līdzi ņemot pasi vai personas apliecību);
  • vēršoties ārstniecības iestādēs, kas nodrošina skrīninga pakalpojumus (līdzi ņemot pasi vai personas apliecību).

Attēls

Attēls

 

video


Zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes


Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Profilaktiskā pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs (no trīs sekojošām vēdera izejām). Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē. Vēršoties ģimenes ārsta praksē, pacients saņem īpašu testa komplektu slēpto asiņu noteikšanai. Testa komplektā ietilpst testa plāksnītes, uz kurām ar aplikatoru jāuzklāj fēču paraugi. Kad pēc vairākām dienām plāksnīte ir aizpildīta, testa komplekts jānodod ārstam vai laboratorijā, kur komplekts izsniegts. Testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

attēls

 

video

Kampaņas „Neriskē ar ieguldīto!” vizuālie materiāli

attēls

attēls

attēls

 

Rūpes par veselību ir ģimenes laime (kampaņa realizēta 2017.gadā)

Informatīvo kampaņu „Rūpes par veselību ir ģimenes laime” realizēja Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs. Kampaņa tika organizēta ar mērķi skaidrot un veidot izpratni par skrīninga būtību un ieguvumiem un motivēt veikt vēža skrīningu, paaugstinot iedzīvotāju atsaucību valsts organizētajam vēža skrīningam.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests (NVD) jau kopš 2009. gada īsteno valsts apmaksātu vēža agrīnas atklāšanas programmuaicinot veikt krūts, dzemdes kakla un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. Šīs programmas ietvaros sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem reizi trijos gados tiek izsūtīts uzaicinājums veikt dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumu, savukārt sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados tiek izsūtīts uzaicinājums veikt krūts vēža skrīninga izmeklējumu. Slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs veic pacientiem vecumā no 50 gadiem reizi gadā kā skrīninga testu zarnu vēzim. Šie izmeklējumi sniedz iespēju regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, laicīgi atklāt priekšvēža stāvokļus vai onkoloģisku slimību agrīnā stadijā, turklāt konkrētās vecuma grupās izmeklējumus apmaksā valsts, un par tām nav jāmaksā pacienta iemaksa.

Lai gan atsaucība dalībai vēža skrīningā pakāpeniski palielinās, tā joprojām ir zema, tādēļ, lai veicinātu iedzīvotāju atsaucību organizētajam vēža skrīningam, kampaņas ietvaros tiek īstenots plašs aktivitāšu klāsts, tai skaitā tiešsaites un radio diskusijas, lekcijas uzņēmumos, informatīvu materiālu izstrāde u.c.

Veic valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes, jo "Rūpes par veselību ir ģimenes laime!"

Noskaties video par vēža skrīningu

Informatīvie materiāli