Covid-19 Gripa Preses relīzes Vakcinācija
Attēls

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati* liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības un kuriem klīniski diagnosticēta gripa, nevienā no monitoringā iesaistītajām teritorijām nebija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas beigām ar 2024. gada 25.aprīli. 

Gripas vīrusa aktivitāte ir zem sezonālā līmeņa (bāzes līmeņa intensitāte), un novērota 6 no 10 monitoringa teritorijām (plaša gripas izplatība), taču salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu gripas intensitāte un izplatība samazinās.

Tomēr gripas vīrusu cirkulācija vēl turpinās un aizvadītajā nedēļā kopā 20 gripas gadījumi reģistrēti sešās administratīvajās teritorijās (Ventspilī, Rēzeknē un Jēkabpilī, Jūrmalā, Daugavpilī un Rīgā). Kopš sezonas sākuma Latvijā kopā ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 3442 klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem.

Gripas epidēmijas intensitāte šajā sezonā vērtējama kā vidēja. 2024. gada 2 nedēļā vidējā gripas intensitāte ievērojami palielinājās un pārsniedza bāzes līmeni – tika paziņots par gripas epidēmijas sākumu 2024. gada 12. janvārī. Šajā sezonā vislielākais gripas gadījumu skaits novērojams vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem.

Kopš sezonas sākuma Latvijā kopumā veikti 54370 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, no kuriem 8236 bija pozitīvi. Stacionēti 7210 Covid-19 pacienti.

Lai gan gripas epidēmija noslēgusies un gripas vīrusu izplatība mazinās, atgādinām, ka gripas un citi elpceļu vīrusi turpina cirkulēt. SPKC epidemiologi aicina arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem. Bieži mazgājiet rokas (katru reizi pārnākot no āra, pirms ēšanas, pirms pieskaršanās sejai), regulāri vēdiniet telpas (gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietās) un veiciet telpu mitro uzkopšanu, lietojiet veselīgu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī pagariniet uzturēšanās laiku svaigā gaisā – ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām. 

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādina, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu vairs nav spēkā valsts apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie pacientiem ar gripu. Šis nosacījums neattiecas uz pacientiem, kuriem valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes tiek nodrošinātas vienmēr – bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I un II grupas invalīdiem un citām pacientu grupām:   https://www.vmnvd.gov.lv/lv/gimenes-arsta-majas-vizites   

Plašāka informācija par gripas aktivitāti un epidemioloģisko situāciju Latvijā, Eiropā un citur pasaulē atrodama Epidemioloģijas biļetenos SPKC mājaslapas sadaļā "Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju, gripas un Covid-19 izplatību"

* Pamatojoties uz Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumiem Nr. 948 „Noteikumi par gripas pretepidēmijas pasākumiem” 8.1 punktā noteikto - https://likumi.lv/ta/id/148626-noteikumi-par-gripas-pretepidemijas-pasakumiem

 

Ilze Ūdre

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.udre [at] spkc.gov.lv