Preses relīzes
attēls

Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – SPKC) 2022. gadā īstenotā kampaņa “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!” ieguvusi balvu pasaules sabiedrisko attiecību jomas konkursā IPRA Golden World Awards 2023, nominācijā “Valsts sektors”, ko, pēc SPKC pasūtījuma, izstrādāja un realizēja komunikāciju aģentūra SIA “PR Kvadrāts” (tagad Olsen + Partners). 

Ar godalgu IPRA Golden World Awards jau vairāk nekā trīsdesmit gadus tiek novērtēti labākie komunikācijas projekti no visas pasaules, kuri vēlas sasniegt kādu no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Konkursam iesniegtos darbus vērtē starptautiska žūrija, apvienojot ekspertus no visas pasaules.  

SPKC īstenotās kampaņas “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!” mērķis bija saprotamā, saistošā un viegli uztveramā veidā sabiedrībai skaidrot par slimībām un sekām, kuras izraisa cilvēka papilomas vīruss (turpmāk – CPV), vakcinācijas pret CPV nozīmi onkoloģisko slimību profilaksē, kā arī tās efektivitāti un drošumu.  

CPV ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs – tas tiek pārnests dzimumsakaru vai sadzīves kontaktu laikā. Vismaz 80% no visiem cilvēkiem vismaz reizi dzīvē inficējas ar šo vīrusu, nejūtot nekādas izmaiņas savā veselībā. Ņemot vērā to, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš inficē tālāk savu dzimumpartneri. Inficēšanās ar augsta riska CPV tipiem var veicināt dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem. 

Vakcinācija ir efektīvākais rīks CPV infekcijas izraisīto onkoloģisko slimību profilaksei. Lai nodrošinātu iespējami labāko aizsardzību, svarīgi vakcināciju pret CPV veikt vēl pirms dzimumattiecību uzsākšanas. Tādēļ ir būtiski regulāri informēt sabiedrību, īpaši pusaudžus un viņu vecākus par iespēju veikt vakcināciju. Šobrīd valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV Latvijā tie nodrošināta gan meitenēm, gan zēniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot).  

Vakcinācijas pret CPV aptveres dati liecina par to, ka  Latvijas sabiedrībā palielinās izpratne par vakcinācijas pret CPV nozīmi onkoloģisko slimību profilaksē. Šogad meitenēm uzsāktā vakcinācija pret CPV (salīdzinot ar 2022. gada periodu no janvāra līdz jūlijam) pieaugusi par 14,1%, bet zēniem – par 53,5%.

Valstīs, kur ieviesta vakcinācija pret CPV, ir novērots ar CPV inficēto skaita samazinājums. Ir publicēti dati gan par dzemdes kakla vēža slimnieču skaita samazinājumu, gan citu CPV izraisīto audzēju mazināšanos kopējā populācijā. Tādēļ ir būtiski regulāri turpināt sabiedrības informēšanas pasākumus (t. sk. sabiedrības informēšanas kampaņas), lai pēc iespējas vairāk pusaudžu laikus veiktu vakcināciju pret CPV, tādējādi “Uzvarot cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!”. 

Vairāk informācijas par CPV, vakcināciju pret to un īstenoto kampaņu: https://www.spkc.gov.lv/lv/cilveka-papilomas-viruss