Covid-19 Preses relīzes

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati par oktobri liecina – no jauna atklāti  kopā  60 848  Covid-19 gadījumi, no kuriem 46 363 (76,2%) cilvēki nebija vakcinēti pret  Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, bet 14 485 (23,8%) bija vakcinēti.  

Atgādinām! Vakcinācija pret Covid-19 ir efektīvs infekcijas kontroles līdzeklis, kas samazina kopējo saslimstību, sevišķi novērš smagu Covid-19 slimības gaitu, līdz ar to mazina hospitalizācijas biežumu un mirstību. Tomēr ne visiem cilvēkiem vakcīnas izraisa vienādi augstu aizsardzību. Turpinoties Covid-19 izplatībai pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, infekcija biežāk skar arī vakcinētos cilvēkus. Tāpēc, pieaugot vakcinēto skaitam, kopējā saslimstībā matemātiski pieaug arī infekcijas gadījumu īpatsvars vakcinētajiem cilvēkiem. Tomēr saslimšanas risks nevakcinētajiem cilvēkiem joprojām ir ievērojami lielāks, salīdzinot infekcijas biežumu vakcinēto un nevakcinēto cilvēku grupā. Tā piemērām, š. g. oktobrī Latvijā nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Covid-19 infekcija konstatēta 2,9 reizes biežāk nekā pilnībā vakcinētiem, salīdzinot saslimstības intensitāti (uz 100 000 iedzīvotajiem) vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū. Turklāt vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā, hospitalizāciju un mirstību 

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja prof. Dace Zavadska uzsver: “Ne visās vecuma grupās un ne visās veselības grupās vakcīna spēs sasniegt savu optimālo un maksimālo aizsardzības spēju, bet vakcīna vienalga atvieglos slimības gaitu tiem, kas vakcinējušies un tomēr nonākuši stacionārā. Pat ja Latvijā būs 100% vakcinācijas aptvere pret Covid-19, kāds noteikti saslims, būs nepieciešama stacionāra palīdzība  vai pat diemžēl nomirs, to mēs redzam gan Latvijā, gan pasaulē.”   

No oktobrī 533 mirušajiem cilvēkiem, kas bija inficējušies ar Covid-19, 466 (87,4%) nebija vakcinēti pret Covid-19 vai vēl nebija pabeiguši vakcinācijas kursu, bet 67 (divi vecuma grupā zem 49 gadiem; 6 vecuma grupā  50-59 gadi; 9 vecuma grupā 60-69 gadi; 20 vecuma grupā 70-79 gadi; 28 vecuma grupā  80-89 gadi, 2 vecuma grupā 90-99 gadi), visiem bija viena vai vairākas blakus slimības) (12,6%) bija pabeiguši vakcinācijas kursu.  Nāves gadījumu biežuma (uz 100 000 iedzīvotajiem) salīdzinājums vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū, liecina, ka  nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā ir bijis 6,1 reizes augstāks nekā pilnībā vakcinētiem cilvēkiem.  

Analizējot no Covid-19 mirušo vakcinēto personu sadalījumu pēc saņemtās vakcīnas veida, 23 (17,8 uz 100 000 vakcinētajiem) bija vakcinējušies ar Vaxzveria (visbiežāk jūnijā), 20 (4,6 uz 100 000 vakcinētajiem) ar Comirnaty (visbiežāk septembrī), 19 (10,4 uz 100 000 vakcinētajiem) ar Janssen (visbiežāk oktobrī), 5 (4,1 uz 100 000 vakcinētajiem) ar Spikevax (visbiežāk jūnijā). Šie dati ir orientējoši, jo skaitļi statistiski nav lieli un vakcinēto personu grupas ar katru vakcīnu nav vienādas pēc vecuma un veselības stāvokļa. 

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas sepses klīnikas vadītājs, ārsts anesteziologs, reanimatologs Oļegs Šuba dalās: “No pieredzes RAKUS slimnīcā vērojam: pacientiem, kas mirst no Covid-19 kā pamatdiagnozes, pamatā ir plaušu bojājumi vai komplikācijas, ko radījusi Covid-19 infekcija. Bet pacienti, kuru nāves pamatcēlonis nav Covid-19, primārais nāves cēlonis ir blakusslimības, kas ir hroniskas vai pasliktinās uz Covid-19 fona – cukura diabēts, insults, hroniskās plaušu slimības, dominē pacienti ar lieko svaru”. 

SPKC ir apkopojis un publicējis provizoriskos datus par iedzīvotāju nāves cēloņiem 2021.gada janvārī – septembrī. Jāņem vērā, ka šie ir provizoriskie dati, kā arī ir precizēti iepriekš publicētie dati, savukārt, septembra dati vēl tiks papildināti, jo vēl nav saņemtas visas medicīniskās apliecības par nāves cēloni. Reizi mēnesī detalizēti provizoriskie mirstības dati tiek publicēti SPKC Veselības statistikas datubāzē (https://statistika.spkc.gov.lv/): par mirstību sadalījumā pa mēnešiem un nāves cēloņiem skatīt šeit, mirušo skaitu sadalījumā pa nedēļām skatīt šeit, mirušo skaitu sadalījumā pa nedēļām, dzimumiem un vecuma grupām skatīt šeit, savukārt no Covid-19 mirušo skaitu sadalījumā pa vecuma grupām un pēc vakcinācijas statusa šeit

Aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19!   

Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.  Par konkrēta ražotāja vakcīnas pieejamību izvēlētajā vakcinācijas punktā iedzīvotāji var uzzināt šeit.  

Atgādinām, ka joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:     

  • nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru), 

  • ievērot roku higiēnu (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija),     

  • pareiza sejas maskas lietošana (maskai nosedzot degunu un zodu),     

  • regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā),  

  • iespēju robežās strādāt attālināti. 

Papildu informācija Covid-19 slimniekiem un  kontaktpersonām  

Papildu informācija par vakcināciju pret Covid-19  

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcīnām  

Vairāk par Covid-19 statistiku