Covid-19 Preses relīzes
Vizuālis par Covid-19 aktualitātēm Latvijā

Aizvadītajā nedēļā, no 15.augusta līdz 21.augustam, Latvijā pēc ilgāka laika perioda ir jaunatklāto Covid-19 gadījumu samazinājums par 14,6%. Vienlaikus Covid-19 pacientu skaita palielinājums turpinājās slimnīcās - iepriekšējā nedēļā stacionāros nokļuva par 16% vairāk pacientu, kuriem Covid-19 bija pamatdiagnoze.

Jaunatklāto gadījumu skaita samazinājums novērojams visos Latvijas reģionos, tomēr Latgalē saslimstība saglabājas augstāka. Arī visās vecuma grupās novērojams jaunatklāto gadījumu samazinājums.

Turpina samazināties Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidējais Covid-19 saslimstības rādītājs. Līdzīgi kā Eiropā, arī  Latvijā vērojams pacēluma samazinājums.

!Atgādinām, ka joprojām jāievēro Covid -19 profilakses pasākumi, piemēram:    

  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām Covid-19 pazīmēm;
  • censties ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas), nepieskarties ar netīrām rokām sejai;    
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā). Ja iespējams, maksimāli intensīvi jāvedina sabiedriskā transporta saloni; 
  • vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2  lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi  - cieši nosedzot degunu un muti;
  • Covid-19 slimnieka kontaktpersonai 7 dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza 2 dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem;
  • publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.

!! Atgādinām, ka pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija pasargā no smagas saslimšanas formas un nāves iznākuma Covid-19 gadījumā.

Šobrīd vakcinēties tiek aicināti cilvēki, kas nav uzsākuši primāro vakcināciju un nav vēl veikuši 1.balstvakcīnu. Savukārt 2.balstvakcīnu tiek aicināti saņemt seniori vecumā no 65 gadiem, imūnsupresīvie pacienti no 5 gadu vecuma, jebkura vecuma personas ar veselības traucējumiem.

Līdz jauno, uzlaboto vakcīnu piegādēm, joprojām var veikt vakcināciju ar esošajām, oriģinālajām vakcīnām. Tās joprojām nodrošina labu aizsardzību pret smagu slimības gaitu un nāvi.

Plašāka visas sabiedrības aicināšana vakcinēties tiks uzsākta septembrī. Vienlaikus tiek plānots, ka septembrī būs pieejamas adaptētās Covid-19 vakcīnas, kas papildinātas arī ar jaunajiem SARS CoV-2 Omikrona paveidiem.

 

Vairāk par Covid-19 statistiku:

Papildu informācija Covid-19 slimniekiem un  kontaktpersonām 

Papildu informācija par vakcināciju pret Covid-19 

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcīnām 

Ilze Ūdre

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.udre [at] spkc.gov.lv