Dodoties pie invazīvo skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēja, ir svarīgi veikt izpēti un novērtējumu, kas ļaus justies droši un saņemt kvalitatīvu procedūru, tādēļ novērtē procedūras veikšanas vietu un pievērs uzmanību pakalpojuma un izmantoto piederumu higiēnai, pārliecinies, vai pakalpojuma sniedzējs ir paziņojis par savu darbību, un nebaidies jautāt. Ieskaties speciālistu sagatavotajos padomos par to, kādām higiēnas prasībām jāpievērš uzmanība, saņemot pakalpojumu, un to, kā pārliecināties, vai pakalpojuma sniedzējs ir legāls.

1. Pārliecinies, vai pakalpojuma sniedzējs ir paziņojis par savu darbību

Pirms dodies pie skaistumkopšanas pakalpojuma sniedzēja, izpēti un pārbaudi, vai pakalpojuma sniedzējs par savu darbību ir paziņojis Veselības inspekcijā (VI) (bit.ly/piesakies-parbaudi). Tas ļauj pakalpojuma saņēmējiem pārliecināties par legālu drošību un to, ka pakalpojuma sniedzējs ir Veselības inspekcijas redzeslokā. Saskaņā ar šī gada jūnija datiem VI datubāzē kopumā reģistrēti 5238 skaistumkopšanas un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēji visā Latvijā. No tiem 73% ir privātpersonas, 27% – uzņēmumi. Informācija tiek atjaunota reizi mēnesī.

Ja tiek veiktas estētiskās medicīnas injekciju procedūras, ievadot botulīna toksīnus vai fillerus, atceries, ka šo procedūru drīkst veikt ārsts (dermatologs, plastikas ķirurgs, neirologs, neiroķirurgs, oftalmologs vai kosmetologs), kas saņēmis Latvijas Ārstu biedrības sadarbībā ar Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas starpniecību izdotu sertifikātu par metožu M63 „Botulīna toksīna pielietojums estētiskajā medicīnā” un M64 „Biomateriālu pielietojums estētiskajā medicīnā” apgūšanu. Informācija par reģistrētu ārstniecības personu sertificētām specialitātēm pieejama Ārstniecības personu reģistrā. Informācija par M63 un M64 sertifikātu ieguvušajiem ārstiem pieejama Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas izveidotajā sarakstā. Ja tiek ievadīta hialuronskābe (biorevitalizācija) vai dažādu vielu kompleksi (piemēram, vitamīni, aminoskābes u. c.) (mezoterapija), tad to drīkst veikt kosmētiķis (profesionālā vidējā izglītība kosmetoloģijā) un skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā (1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība kosmetoloģijā). Šie speciālisti tiek reģistrēti Ārstniecības personu reģistrā.

Tādi invazīvās skaistumkopšanas pakalpojumi kā tetovēšana, mikropigmentācija un pīrsings ir augsta inficēšanās riska pakalpojumi, ko svarīgi veikt pakalpojuma sniegšanai paredzētā un speciāli šim mērķim iekārtotā telpā vai nodalītā vietā.

2. Novērtē procedūras veikšanas vietu

Ikvienam invazīvās skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējam ir jāievēro stingras higiēnas prasības, tādēļ, lai pārliecinātos par šo prasību ievērošanu, novērtē procedūras veikšanas vietu.

  • Procedūras telpai jābūt atdalītai no pārējām telpām.
  • Telpas virsmām ir jābūt gludām, viegli tīrāmām un tīrām.
  • Darba telpā ir jābūt izlietnei, pie kuras atrodas dezinfekcijas līdzekļa un šķidro ziepju trauki, vienreizējās lietošanas dvieļi.

3. Pievērs uzmanību pakalpojuma higiēnai

Skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem ir svarīgi rūpēties par profesionālu, kvalitatīvu un higiēnas prasībām atbilstošu pakalpojumu piedāvājumu, jo nehigiēniski pakalpojumi var novest pie infekcijas slimību izplatīšanās, negatīvi ietekmējot veselību kopumā.

  • Pakalpojuma sniedzējam jādezinficē rokas pirms katra klienta apkalpošanas un jālieto vienreizlietojamie cimdi.
  • Pirms procedūras ir jādezinficē klienta āda.
  • Procedūrās jāizmanto tikai sterilas un vienreizlietojamas adatas.
  • Pakalpojumu sniegšanas vietā jābūt ne mazāk kā diviem lietošanai sagatavotiem darba piederumu komplektiem.
  • Ja mikropigmentācijas un tetovēšanas līdzekļi ir paredzēti vairākkārtējai lietošanai, tiem jābūt atbilstoši iesaiņotiem un nodrošinātiem pret šo līdzekļu piesārņojumu.
  • Vienreizlietojamie piederumi (piemēram, tetovēšanas adatas, kartona nagu un pēdu vīles, skuvekļi, kušetes pārklāji) jāizmet uzreiz pēc procedūras beigām.
  • Trafareti un šabloni zīmējumu pārnešanai uz ādas, kā arī vienreizējās lietošanas pigmenta un krēmu trauciņi pēc katra klienta apkalpošanas ir jāizmet atkritumu tvertnē. Ja pigmenta trauciņi ir paredzēti daudzreizējai lietošanai, tiem jābūt izgatavotiem no tāda materiāla, ko iespējams sterilizēt.

4. Nebaidies jautāt!

Pakalpojuma sniedzējam jāsniedz klientam paskaidrojumi un informācija par izmantotajiem līdzekļiem, brūces aprūpi, sadzīšanas laiku, komplikācijām un tetovējuma noņemšanas iespējām, kā arī pirms mikropigmentācijas, tetovēšanas un pīrsinga procedūras jāizsniedz klientam aptaujas veidlapa. Ja tas netiek darīts – nebaidies jautāt un ja rodas aizdomas, ka pakalpojuma sniedzējs neievēro higiēnas prasības, nekautrējies doties prom. Ir vērts atcerēties, ka tetovēšanas, pīrsinga un mikropigmentācijas pakalpojuma sniedzējam ir jāpārliecinās, vai  klients ir sasniedzis 18 gadu vecumu, vai arī saņēmis vismaz viena vecāka (vai likumiskā pārstāvja), piekrišanu pakalpojuma veikšanai.