Covid-19 Preses relīzes

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina Covid-19 infekcijas izplatības monitoringu Latvijā. Dati par novembri liecina, ka vakcinācija pret Covid-19 ir efektīvs infekcijas kontroles līdzeklis, kas samazina kopējo saslimstību, novērš smagu Covid-19 slimības gaitu, līdz ar to mazina hospitalizācijas biežumu un nāves gadījumu skaitu. 

Novembrī Latvijā nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Covid-19 infekcija konstatēta 2,3 reizes biežāk nekā pilnībā vakcinētiem*, salīdzinot saslimstības intensitāti (uz 100 000 iedzīvotajiem) vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū.  

Turklāt dati* par novembri liecina - vakcinēto cilvēku vidū saslimšana ar Covid-19 visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā, hospitalizāciju un mirstību. Novembrī nevakcinētie un daļēji vakcinētie tika stacionēti 4 reizes biežāk (uz 100 000 iedzīvotajiem)  nekā vakcinētie pacienti.   Nāves gadījumu biežuma (uz 100 000 iedzīvotajiem) salīdzinājums vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū, liecina, ka  nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā ir bijis 8,3 reizes augstāks nekā pilnībā vakcinētiem cilvēkiem.   

Atgādinām:  ne visiem cilvēkiem vakcīnas izraisa vienādi augstu aizsardzību. Jāņem vērā, ka augstas Covid-19 izplatības gadījumā, infekcija biežāk skar arī vakcinētos cilvēkus. Tāpat, pieaugot vakcinēto cilvēku skaitam, kopējā saslimstībā matemātiski pieaug arī infekcijas gadījumu īpatsvars vakcinētajiem cilvēkiem. Tomēr saslimšanas risks nevakcinētajiem cilvēkiem joprojām ir ievērojami augstāks, salīdzinot infekcijas biežumu vakcinēto un nevakcinēto cilvēku grupā. 

Aizvadītajā nedēļā, no 6. decembra līdz 12.decembrim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits samazinājies par 6,1%, bet pēdējo septiņu nedēļu laikā samazinājums ir par 73%. Pēdējās septiņās dienās par 27,5% samazinājies  stacionēto pacientu skaits, vidēji dienā slimnīcās nonāk 43 cilvēku. Arī pacientu skaits ar smagu slimības gaitu samazinājās par 22%. 

Vidēji dienā tika veikti  9 458 testi (iepriekš – 9 293), savukārt   vidēji dienā atklāti 659 jauni gadījumi (iepriekš 702).  No visiem veiktajiem testiem 23% (15 011 testi) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 77% (51 198 testi) pārējiem iedzīvotājiem. No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 10% (522 inficētie) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 90% (4615 inficētie) pārējā sabiedrības daļā.  

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā nedaudz pieaudzis, tomēr saglabājas zem viens - 0,98 (nedēļu iepriekš 0,86), kas parāda infekcijas slimības izplatības samazināšanos sabiedrībā.  

Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū pagājušajā nedēļā, nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta 2 reizes biežāk, nekā pilnībā vakcinētiem.   

Atgādinām! Pieaugot  vakcinēto skaitam  un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars. Taču vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.  

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītājs nedēļas laikā pieaudzis līdz 797,0 (nedēļu iepriekš – 742,1). Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 587,8 (pirms nedēļas – 632,9). Igaunijā rādītājs samazinājies un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 565,1 (nedēļu iepriekš – 696,6). Lietuvas rādītājs samazinājies līdz 862,9 (pirms nedēļas – 876,9). Laikā no 44. līdz 49. nedēļai saslimušie visbiežāk Latvijā ieradušies no Vācijas (63), Lielbritānijas(52), Ēģiptes (47), Zviedrijas (43),  Spānijas(31), Polijas (30), Krievijas (28), Itālijas(25) Lietuvas(24), Turcijas (24), Norvēģijas (23). Igaunijas(22), Somijas(22), Ungārijas (19). Ukrainas(16), Nīderlandes(15). 

Aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19!   

Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.  Par konkrēta ražotāja vakcīnas pieejamību izvēlētajā vakcinācijas punktā iedzīvotāji var uzzināt šeit.  

Atgādinām, ka joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:     

  • nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru), 

  • roku higiēna (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija),     

  • pareiza sejas maskas lietošana (maskai nosedzot degunu un zodu),     

  • regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā),  

  •  iespēju robežās strādāt attālināti. 

*Vairāk par Covid-19 statistiku: 

Papildu informācija Covid-19 slimniekiem un  kontaktpersonām  

Papildu informācija par vakcināciju pret Covid-19  

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcīnām  

Ilze Ūdre

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.udre [at] spkc.gov.lv