Aktualitātes
attēls

Vairākās Eiropas valstīs epidemioloģiskā situācija ar masalām paliek nelabvēlīga. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) 2018. gada oktobra epidemioloģiskās uzraudzības pārskatā ziņoja par 13 547 masalu gadījumiem, kas tika reģistrēti 12 mēnešu laikā no 2017. gada 1. septembra līdz 2018. gada 31. augustam 28 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) dalībvalstīs.

Par masalu saslimšanas gadījumiem pēdējo 12 mēnešu laikā ziņots visās ES/EEZ valstīs. Visvairāk gadījumu ziņojusi Grieķija (3 171), Francija (2 792), Itālija (2 718), Rumānija (1 765) un Lielbritānija (1 007), attiecīgi 23%, 21%, 20%,13% un 7%  no visiem reģistrētajiem gadījumiem. Šajā laika periodā dalībvalstīs reģistrēti 38 nāves gadījumi, kas saistīti ar masalām.

No 18.12.2017. līdz 08.11.2018. SPKC tika ziņots par 65 saslimšanas gadījumiem ar aizdomām par masalām, bet diagnoze “masalas” kopš 18.12.2017. ir apstiprināta 23 gadījumos, t. sk. sešiem bērniem.  Neviens no saslimušajiem bērniem nebija vakcinēts pret masalām, četri no tiem nebija sasnieguši vakcinācijas vecumu. Trīs gadījumos bērni inficējušies ar masalām ceļojumā. Kopā 9 pacientiem inficēšanās, visticamāk, notikusi ārpus Latvijas, t. sk. diviem ārvalstu iedzīvotājiem.

Nepieciešams vakcinēties

Masalu uzliesmojumi ir saistīti ar vakcinācijas aptveres samazināšanos. Zinātne un prakse pierada, ka, lai izvairītos no masalu uzliesmojumiem, vismaz 95% iedzīvotāju jābūt vakcinētiem ar divām vakcīnas devām.

Masalas ir ārkārtīgi lipīga infekcijas slimība. Masalu vīruss viegli izplatās starp uzņēmīgiem indivīdiem gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā.

SPKC atgādina, ka vienīgā efektīvā aizsardzība pret masalām ir vakcinācija, kas ir droša un efektīva. Vakcinācijai izmanto kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR). Maksimālai aizsardzībai nepieciešamas divas vakcīnas devas. Līdz ar to Latvijā un citās valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas MPR potes. Pirmo poti bērns saņem 12–15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija Latvijā tiek veikta 7 gadu vecumā.

Pastāvot īpašiem inficēšanās riskiem, piem., plānojot ceļojumu ar mazuli uz masalu skarto valsti, kā arī pēc kontakta ar masalu slimnieku, pirmo poti ieteicams veikt pirms vakcinācijas kalendārā norādītā vecuma sasniegšanas, proti, no 6 mēnešu vecuma. Tomēr 12-15 mēnešu vecumā poti nepieciešams atkārtot, un revakcināciju veikt arī atbilstoši vakcinācijas kalendāram – 7 gadu vecumā.

Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Masalas var būt ļoti nopietna slimība, jo tā noris ar smagām komplikācijām, sevišķi bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem, pieaugušiem virs 20 gadiem, personām ar imūndeficītu un grūtniecēm.

SPKC epidemiologi vakcinācijas pret masalām aptveri bērniem vērtē kā salīdzinoši labu un tas ir iemesls tam, kāpēc Latvijā bijuši gadi, kad nebija reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām. 

Tomēr, aicinām bērnu vecākus vēlreiz pārliecināties par bērna vakcinācijas statusu, it sevišķi, dodoties starptautiskajā ceļojumā.

Bērnu vakcinācijas aptvere Latvijā

SPKC imunizācijas datu analīze liecina, ka 2018.gadā (janvāris -jūnijs) imunizācijas līmenis pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu salīdzinājumā ar 2017. gada attiecīgo periodu ir pieaudzis. Kopumā Latvijā 2018. gada 1.pusgadā 1. MPR poti saņēmuši 98,1% bērni, bet 2. poti saņēmuši 89,5% bērnu.