Aktualitātes Ceļotājiem
Attēls

Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra un Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūras sniegtās informācijas Londonas ziemeļu un austrumu daļā kopš februāra ņemtajos notekūdeņu paraugos konstatēts dzīvas vakcīnas otrā tipa poliovīrusa derivāts, kas var izraisīt paralīzi.

Paraugos atklātais poliovīrusa tips ir saistīts ar citās valstīs izmantoto poliomielīta vakcīnu, jo dažās pasaules daļās, kur joprojām ir poliomielīta uzliesmojumi, tiek izmantota dzīva perorālā poliomielīta vīrusa vakcīna. Šī vakcīna nodrošina labu imunitāti, bet to saturošais vīruss var izplatīties no cilvēka uz cilvēku un ilgstoši cirkulēt populācijā ar nepietiekamu vakcinācijas aptveriĪpaši tas ir bīstams nevakcinētiem bērniem, kuriem nereti izraisa paralītisko poliomielītu. 

Visos Londonas rajonos ir uzsākta vakcinācijas kampaņa. Bērniem vecumā no 1 līdz 9 gadiem tiek rekomendēts saņemt vienu poliomielīta vakcīnas devu (balstvakcināciju), kas nodrošinātu augstāku aizsardzību pret paralīzi un palīdzētu novērst vīrusa tālāku izplatīšanos. Pēdējie poliomielīta gadījumi Eiropā bija reģistrēti diviem bērniem 2021. gada beigās Ukrainā. Tie bija saistīti ar dzīvās vakcīnas saturošo celmu derivātu cirkulāciju iedzīvotāju vidū nepietiekama vakcinācijas aptveres līmeņa dēļ.

Kaut gan risks poliovīrusa derivātam izplatīties plaši ir zems, jo lielākā daļa cilvēku no tā ir pasargāti ar vakcināciju, tomēr nevar izslēgt infekcijas ieviešanu Latvijā, ņemot vērā intensīvu tūristu un citu ceļotāju plūsmu, kā arī lielu patvēruma meklētāju skaitu. Turklāt arī citās pasaulēs valstīs tiek novērota poliomielīta epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās, t. sk. arī saistībā ar savvaļas poliovīrusa cirkulāciju (https://polioeradication.org/polio-today/polio-now/ ).

Ņemot vērā minēto, ceļojot ar bērniem uz Londonu, iesakām pārliecināties par bērna vakcinācijas statusu pret poliomielītu un nepieciešamības gadījumā parūpēties par bērna vakcināciju. 

Latvijā, vakcinācijas kalendāra ietvaros, bērns saņem valsts apmaksāto kombinēto vakcīnu, kura sastāvā ir poliomielīta komponente 2, 4, 6, 12-15 mēnešu vecumā un 7 gadu vecumā pie sava ģimenes ārsta vai vakcinācijas centros. 

Ceļojumā laikā iesākam ievērot personīgo higiēnu, t.sk. mazgāt rokas pēc tualetes apmeklējuma (poliovīruss izdalās no organisma ar fekālijām un augšējo elpceļu izdalījumiem). 

Ilze Arāja

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.araja [at] spkc.gov.lv