Aktualitātes

Novembrī veiksmīgi noslēgušies Slimību profilakses un kontroles centra organizētie semināri Latvijas iedzīvotājiem darbspējas vecumā par onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku un veselīga dzīvesveida pamatprincipiem. Kopumā tika īstenoti 26 semināri, kuros dažādos uzņēmumos strādājošie tika aicināti rūpēties par veselību un uzlabot savas dzīves kvalitāti. 

Semināri Latvijas uzņēmumos tika organizēti no šā gada septembra līdz novembrim, aptverot tuvu 600 iedzīvotāju darbspējas vecumā. Semināri notika visā Latvijā un primāri tika īstenoti uzņēmumus tajās pašvaldībās, kas atrodas Latvijas Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā.

Latvijā mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir otrs biežākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām, tādēļ tika izvirzīts mērķis: veicināt Latvijas iedzīvotāju izpratni par pieejamiem profilakses pasākumiem.

“Onkoloģiskās slimības ir sensitīva tēma, kas vairumam indivīdu izraisa bailes, neizpratni un pat izvairīšanos no saistītās informācijas. Mirstību no onkoloģiskajām slimībām var būtiski samazināt, veicot profilaktiskās pārbaudes un piedaloties valsts apmaksātajās skrīninga programmās, tādejādi laikus atklājot pirmsvēža saslimšanas un audzējus agrīnā stadijā un veiksmīgi tos ārstējot, par ko arī tika aktīvi diskutēts semināros,” dalās programmas autore un lektore, ģimenes ārste Lāsma Četverga.

Semināros dalībnieki tika informēti par veselīga dzīvesveida pamatprincipu nozīmīgumu. Onkoloģisko slimību attīstību ietekmē gan bioloģiskie faktori, iedzimtība, gan cilvēka dzīvesveids – pievēršot uzmanību ēšanas paradumiem, miega režīmam, piepildot ikdienu ar fiziskām aktivitātēm, uzturot balansu starp atpūtu un darbu, neļaujot stresam pārņemt ikdienu un izvairoties no kaitīgiem ieradumiem, var būtiski veicināt kopējo veselību un labsajūtu, kā arī mazināt onkoloģisko slimību attīstības risku.

Pēc semināra katrs dalībnieks aizpildīja anketu un izteica savu viedokli par semināru norisi. Atsaucoties uz semināros veiktās aptaujas datiem, 90% dalībnieku min, ka pēc semināra ir izpratuši onkoloģisko saslimšanu riska faktorus un apliecina savu gatavību veikt ieteiktos skrīninga pasākumus. Apzinoties veselīga dzīvesveida pamatprincipu nozīmīgumu arī onkoloģisko slimību profilaksē, 88% dalībnieku atzīmējuši, ka seminārs ir iedvesmojis veikt nepieciešamās izmaiņas savā dzīvesveidā un ikdienas režīmā.

Seminārus uzņēmumos īstenoja veselības centra “Vivendi” speciāliste – ģimenes ārste ar vairāku gadu pieredzi medicīnā un lekciju lasīšanā Lāsma Četverga.