Ceļotājiem

Kongo Demokrātiskās Republikas valdība 8. maijā paziņoja par jaunu Ebolas vīrusslimības uzliesmojumu Bikoro, Equateur provincē, jo laboratorijas rezultāti apstiprināja divus Ebolas vīrusslimības gadījumus no piecu Kinšasas biomedicīnas laboratorijā pārbaudīto pacientu klīniskajiem paraugiem. Uz Bikoro nosūtīta multidisciplināra komanda ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Medecins Sans Frontières un provinces veselības nodaļas ekspertiem, lai nodrošinātu koordinēšanu un epidemioloģisko izmeklēšanu. Bikoro atrodas Equateur provincē Tumba ezera krastā valsts ziemeļrietumu daļā, netālu no Kongo Republikas. Par visiem gadījumiem ziņots no vietējā veselības centra, kas atrodas apmēram 30 kilometru attālumā no Bikoro. Tas ir Kongo DR (bij. Zaira) reģistrētais devītais Ebolas vīrusslimības uzliesmojums kopš šī ierosinātāja atklāšanas 1976.gadā, jo šajā valstī Ebolas vīrusslimība ir endēmiska. Pēdējais Ebolas uzliesmojums Kongo DR tika reģistrēts 2017. gadā Likati apgabalā, Bas Uele provincē, valsts ziemeļu daļā un tika ātri ierobežots. Mēneša laikā Ilkoko Iponge apdzīvotajā vietā ir reģistrēts 21 aizdomīgs vīrusu hemorāģiskā drudža gadījums, tai skaitā 17 nāves gadījumi.

PVO plāno tuvākajās dienās skartajā apgabalā izvietot epidemiologus, loģistikas speciālistus, ārstus klīnicistus, infekciju profilakses un kontroles ekspertus, riska komunikāciju ekspertus un vakcinācijas atbalsta grupas. PVO arī noteiks vajadzību pēc nepieciešamo resursu piegādēm, lai atbalstītu reaģēšanas pasākumus nākamajiem trim mēnešiem, un apturētu Ebolas vīrusslimības izplatīšanos apkārtējās provinces un valstīs. PVO ir brīdinājusi arī kaimiņvalstis. PVO riska novērtējumā norādīts, ka līdz šim slimības uzliesmojumu konstatēts attālā apgabalā, kas varētu būt ģeogrāfiski relatīvi ierobežots. Ņemot vērā pieejamos datus, kopējais risks reģionālā līmenī tiek uzskatīts par mērenu, jo uzliesmojums ir tuvu Kongo upei, kas savieno gan ar Kongo Republikas, gan Centrālāfrikas Republikas galvaspilsētām.

Pieejamā informācija pašlaik ir ierobežota, un tiek veikta izmeklēšana, lai novērtētu slimības uzliesmojuma pilnu apjomu.

Pamatojoties uz pašlaik pieejamo informāciju, PVO iestājas pret jebkādiem ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumiem ar Kongo DR. PVO pastāvīgi pārrauga ceļošanas un tirdzniecības pasākumus saistībā ar šo situāciju, un šobrīd starptautiskajai satiksmei nav noteikti nekādi ierobežojumi.

Plašāk par  Ebolas vīrusslimību lasiet: https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/ebolas-virusslimiba

 PVO informācija http://www.who.int/csr/don/10-may-2018-ebola-drc/en/