Āzijas valstīs pēdējā gada laikā ziņots par trakumsērgas gadījumu skaita pieaugumu dzīvnieku vidū. Trakumsērga tiek reģistrēta visos kontinentos, izņemot Antarktīdu, taču visbiežāk nāves gadījumi no trakumsērgas cilvēkiem tiek reģistrēti Āzijas un Āfrikas valstīs un kā galvenais izplatītājs tiek minēti suņi. Latvijā kopš 2012. gada trakumsērgas gadījumi nav konstatēti un Latvijai piešķirts no trakumsērgas brīvas valsts statuss. Risks inficēties ar trakumsērgu, apceļojot Eiropas valstis, ir ļoti zems, ja tiek ievēroti pamata profilakses pasākumi, piemēram, izvairīšanās no saskarsmes ar savvaļas dzīvniekiem un mājdzīvniekiem. Lielāks risks ir ceļotājiem, kuri dodas uz augsta riska ekspozīcijas teritorijām (Āzijas, Āfrikas valstīm).

Ceļotājiem ir jāizvairās no klaiņojošiem dzīvniekiem, īpaši suņiem, kaķiem un mērkaķiem, kā arī klaiņojošiem un nebrīvē esošiem savvaļas dzīvniekiem. Personām, kas apmeklē alas, kuras apdzīvo sikspārņi, ir jāizvairās no kontakta ar šiem dzīvniekiem - gadījumā, ja tāds ir bijis, rekomendēta pēcekspozīcijas profilakse.

Trakumsērga ir ļoti bīstama vīrusu infekcijas slimība. Inficēšanās parasti notiek ar trakumsērgu inficēta dzīvnieka koduma rezultātā, brūcē iekļūstot siekalām, kas satur vīrusu. Bīstama ir arī inficēta dzīvnieka siekalu nokļūšana uz bojātas ādas (nobrāzumi, skrāpējumi, brūces).

Ja iekosts vai saskrāpēts, personai nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība, kā arī, ja pēc kontakta ar dzīvnieku parādās šādi simptomi:

  • sāpes vai nieze dzīvnieka koduma vai skrāpējuma vietā;
  • drudzis, nespēks, galvassāpes;
  • hidrofobija (bailes no ūdens);
  • paaugstināta jutība pret skaņas, gaismas kairinājumiem;
  • bailes no nāves;
  • dusmas, aizkaitināmība un depresija;
  • hiperaktivitāte;

Plānojot ceļojumu, epidemiologi aicina iedzīvotājus kopā ar ģimenes ārstu izvērtēt risku un lemt par nepieciešamību profilaktiski vakcinēties pret trakumsērgu.

Informācija ceļotājiem par vakcināciju pret trakumsērgu (un citām infekcijas slimībām), apmeklējot pasaules valstis, ir pieejama ASV Slimību profilakses un kontroles centra (CDC) mājas lapā: https://wwwnc.cdc.gov/travel

Informācijas avots: