Aktualitātes Ceļotājiem Vakcinācija

Vakcinācija ir vairāku infekcijas slimību profilakses pamatā, jo nodrošina visefektīvāko aizsardzību, pasargājot bērnus, jo īpaši zīdaiņus, un pieaugušos no saslimšanas ar nopietnām veselībai un dzīvībai bīstamām infekciju slimībām, tādam kā masalas, poliomielīts, garais klepus, stingumkrampji, difterija, pneimokoku infekcija,  gripa, Covid-19 u.c.

Lai gan vakcinācijas dēļ vairākas infekcijas slimības Latvijā ir reti sastopamas, epidemioloģiskā situācija ne visās valstīs ir labvēlīga. Ceļojuma laikā cilvēkiem, kuriem nav imunitātes vakcinācijas trūkuma dēļ, ir paaugstināts inficēšanās risks. Saslimšana ārzemēs var sabojāt ceļojumu plānus, bet saslimšana pēc atgriešanās var izraisīt infekcijas uzliesmojumu, ja inficēts cilvēks saskaras ar citiem nevakcinētiem cilvēkiem ģimenē, darba vietā, izglītības iestādē vai sabiedriskās vietās un transportā. Tādējādi epidemioloģiskā situācija Eiropas Savienībā un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs (ES/EEZ) un citur pasaulē ir nestabila. Viena no aktuālākajām vakcīnnovēršamām infekcijas slimībām ir masalas.  

 

No 2023. gada 1. janvāra līdz 30. novembrim 22 valstis Eiropas Savienības epidemioloģiskās uzraudzības sistēmai (TESSy) ir ziņojušas par 2242 masalu gadījumiem, un lielāko daļu gadījumu ziņoja Rumānija (1687), Austrija (172), Francija. (111), Vācija (72), Beļģija (70), Polija (32), Itālija (27), Spānija (12) un Zviedrija (11). Pārējās valstis, kurās ir ziņots par gadījumiem (Horvātija, Dānija, Igaunija, Somija, Ungārija, Īrija, Latvija, Lihtenšteina, Lietuva, Nīderlande, Norvēģija, Portugāle un Slovākija) 2023. gadā ir ziņojušas par mazāk nekā 10 gadījumiem. Vislielākais masalu gadījumu skaita pieaugums 2023. gadā ārpus ES/EEZ valstīm novērtos: Apvienotajā Karalistē (167), Šveicē (41), Ukrainā (55) (https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/communicable-disease-threats-report-week-2-2024.pdf

 

Plānojot ceļojumus un brīvā laika aktivitātes, aicinām pārliecināties, ka ir veiktas nepieciešamās vakcinācijas visiem, tai skaitā arī ceļojuma biedriem!  

SPKC vēlas atgādināt vecākiem aktīvi interesēties un regulāri sekot līdzi datiem vakcinācijas pasē un vakcinācijas kalendāra norādījumiem, un noteiktajos laikos pieteikties pašam vai pieteikt bērnu vakcinācijai pie ģimenes ārsta. Ja arī kāda no vakcinācijām ir nokavēta, ir iespējams to veikt arī vēlāk. Ieskaties aktuālajā bērnu vakcinācijas kalendārā 2024. gadā ŠEIT.

 

Jaunākie vakcinācijas aptveres dati par aizvadīto 2023. gadu   liecina, ka pirmo masalu poti, kas jāsaņem bērnam vecumā no 12 mēnešiem līdz 15 mēnešiem, ir saņēmuši 93% bērnu, toties otro poti, kas bērniem jāsaņem 7 gadu vecumā, saņēmuši tikai  91,7%. 2023. gadā Latvijā bija reģistrēts viens masalu gadījums, iepriekš Latvijā 2019. gadā bija 3 gadījumi, bet 2018. gadā -  25 masalu gadījumi. 

 

Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka aptuveni 1,8 miljoni zīdaiņu Eiropas reģionā laikā no 2020. līdz 2022. gadam netika vakcinēti pret masalām un norādījusi, ka reģionā novērots ne tikai masalu gadījumu skaita pieaugums, bet arī gandrīz 21 000 hospitalizācijas gadījumu un pieci ar masalām saistīti nāves gadījumi. 

 

Aicinām ieskatīties savā un savu tuvinieku vakcinācijas pasē, vakcinācijas kalendārā un, sazināties ar ģimenes ārstu, lai izlemtu jautājumus par vakcināciju un ja nepieciešams pieteikties vizītei!