Ceļotājiem

Šobrīd Latvijā A hepatīts ir reta infekcijas slimība, un ievērojamai daļai iedzīvotāju (pārsvarā bērniem un jauniešiem) nav imunitātes pret A hepatītu. A hepatīta uzliesmojums Latvijā 2008./2009. gadā pieradīja, ka infekcija var skart tūkstošiem cilvēku (toreiz divu gadu laikā ar A hepatītu slimoja 5107 cilvēki un 26 miruši). 

Latvijā no 2019.gada līdz 2023.gadam tika reģistrēti 109 saslimšanas gadījumi vidēji 22 A hepatīta gadījumi gadā (no 13 līdz 37 gadījumiem), no tiem 22 (20,2%) gadījumos inficēšanās notika ārpus Latvijas.  

A hepatīta vīruss viegli izplatās, ja netiek ievērota personīgā higiēna. Ja tiek piesārņots ūdens vai pārtikas produkti, var izcelties slimības uzliesmojumi ar lielu saslimušo skaitu. Bieži grupveida saslimšanas gadījumi tiek novēroti ģimenēs un bērnu izglītības iestādēs.  

 A hepatīts izplatīts visā pasaulē, taču visbiežāk valstīs, kurās ir slikti higiēnas apstākļi un grūtības ar droša dzeramā ūdens apgādi. Tādēļ, plānojot ceļojumus, jāņem vērā infekcijas izplatība konkrētajā reģionā.1 

Visefektīvākais A hepatīta profilakses līdzeklis ir vakcinācija, kas nodrošina aizsardzību pret A hepatītu visa mūža garumā. Saslimšanas novēršanas nolūkā vakcinācija ieteicama personām, kuras bija kontaktā ar A hepatīta slimnieku. To iespējams veikt divu nedēļu laikā pēc kontakta.  

Vakcinācija pret A hepatītu ieteicama tām A hepatītu nepārslimojušām personām, kuras: 

  • plāno ceļot uz vidēji vai izteikti endēmiskām valstīm2 (ieskaitot Āfriku, Vidusāziju, Dienvidameriku un Centrālo Ameriku), it īpaši, ja tajās plānots uzturēties ilgu laiku vai arī doties turp atkārtoti; 
  • plāno ceļot uz valstīm, kurās ir reģistrēts A hepatīta uzliesmojums (saslimstības pieaugums); 
  • praktizē riskantas seksuālas aktivitātes, t.sk. kad ir iespējama inficēšanas fekāli orālā ceļā; 
  • lieto narkotiskās vielas. 

Latvijā vakcinācija pret A hepatītu nav iekļauta vakcinācijas kalendārā un netiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Par vakcinācijas iespējām interesējies pie sava ģimenes ārsta. 

Visiem, kas nav imūni pret A hepatītu (nav pārslimojuši A hepatītu un / vai nav tikuši vakcinēti), īpaši jāuzmanās no kontaktiem ar iespējami inficētām personām, nedrošas pārtikas (piem., termiski neapstrādāti jūras produkti) un ūdens lietošanas, kā arī jāievēro personīgā higiēna – bieža un rūpīga roku mazgāšana. 

Ceļojuma laikā ievēro personīgo higiēnu-mazgā rokas, nelieto potenciāli bīstamus produktus ( produktus, kas ātri bojājas), uzturā ieteicams lietot fasētu dzeramo ūdeni. 

Ja atgriežoties no ceļojuma parādās infekcijas slimības pazīmes - drudzis, slikta pašsajūta, sāpes vemšana, konsultējaties ar veselības aprūpes sniedzēju un pastāstiet viņam par savu ceļojumu. 

Plašāka informācija par A hepatītu ir pieejama SPKC tīmekļa vietnē: 

https://www.spkc.gov.lv/lv/hepatits-0 

https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/86102_spkc_a_hepatits_web1.pdf