Skarlatīna ir bieži izplatīta bakteriāla infekcija, it īpaši  bērnu vidū, ko izraisa A grupas streptokoki (turpmāk – AGS). Šīs baktērijas ir sastopamas slimnieku un baktērijas nēsātāju degunā un kaklā. AGS var izraisīt neinvazīvas infekcijas, kā piemēram, faringītu, piodermijas (strutainas ādas slimības), vidusauss iekaisumu, un skarlatīnu. Retos gadījumos AGS var izraisīt smagas slimības, tostarp streptokoku toksiskā šoka sindromu, nekrotizējošo fascītu un septicēmiju. Plašāku informāciju var atrast Slimību profilakses un kontroles centrā (turpmāk – SPKC) tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/skarlatina.

Skarlatīna un citas slimības, ko izraisa A grupas streptokoki nav pakļautas ziņošanai un reģistrācijai SPKC, šādos gadījumos SPKC neveic epidemioloģisko izmeklēšanu, t.sk. pirmsskolas izglītības iestādes, un nenosaka kontaktpersonas. Tādēļ šo ieteikumu mērķis ir palīdzēt pirmsskolas izglītības iestādēm veikt nepieciešamos epidemioloģiskās drošības pasākumus atbilstoši labākai praksei, ja iestādē tiek konstatēta skarlatīna vai cita slimība, ko izraisa AGS.  

 1. Noskaidrot bērnu prombūtnes iemeslus, kā arī darbinieku prombūtnes iemeslus, kas bija kontaktā ar saslimušo bērnu, informēt par inficēšanās risku ar skarlatīnu vai citu slimību, ko izraisa AGS, ja prombūtnes iemesls ir cits.
 2. Nekavējoties organizēt un veikt kontaktpersonu* medicīnisko novērošanu 7 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku.
 3. Nepieņemt iestādē slimus bērnus, nekavējoties izolēt saslimušo bērnu no pārējiem un telefoniski informēt  bērna vecākus.
 4. Infekcijas skartajā grupā 7 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku, nodrošināt ierobežojošus pasākumus:
 • informēt bērnu vecākus, tajā skaitā, arī tos vecākus, kuru bērni nav bijuši kontaktā ar slimnieku, par iespējamās inficēšanās risku no citiem, iespējams, inficētiem grupas biedriem un ieteikt šiem bērniem, veselības aizsardzības nolūkā inkubācijas perioda laikā jeb 7 dienas ilgi (pēc slimnieka pēdējā apmeklējuma dienas iestādē), neapmeklēt infekcijas skarto grupu, ja ir iespējams, lūgt bērnu vecākus ziņot par bērna prombūtnes iemeslu, kā arī saslimšanas gadījumā informēt ģimenes ārstu par inficēšanās risku ar AGS;
 • nepārcelt bērnus uz citām grupām;
 • nepieļaut personāla, kas strādā infekcijas skartajā grupā, pārcelšanu uz citu grupu; 
 • neapvienot ar citu grupu;
 • nepieļaut kopīgu pasākumu rīkošanu, lai bērni no infekcijas skartās grupas nekontaktētu ar citu grupu bērniem, tostarp nepieļaut spēles pagalmā kopā ar citu grupu bērniem;
 • grupai, kurā ir reģistrēts saslimšanas gadījums, sporta nodarbības koplietošanas vai speciālās telpās organizēt pēdējai, turklāt pēc tām veikt telpu uzkopšanu;
 • ja ēdienu trauki netiek mazgāti trauku mazgājamā mašīnā ar augstu temperatūras režīmu, nodrošināt infekcijas skarto grupu ar vienreizlietojamiem traukiem vai atsevišķiem traukiem, kā arī veikt to dezinfekciju.
 1. Ja bērnam parādās slimības pazīmes izglītības iestādē, par to jāinformē bērna vecāki, lai bērns tiktu izņemts no izglītības iestādes un kā visos citos saslimšanas gadījumos, vecāki slimu bērnu uz izglītības iestādi neved.
 2. Nodrošināt sanitāros mezglus ar šķidrajām ziepēm roku mazgāšanai. 
 3. Stingri sekot bērnu roku mazgāšanai pēc bērna atnākšanas pirmsskolas izglītības iestādē, pirms ēšanas, pēc pastaigām un tualetes apmeklēšanas, turklāt nepieciešamības gadījumā palīdzēt mazgāt rokas individuāli.
 4. Stingri kontrolēt, lai bērni lietotu dvieļus atbilstoši individuālajam marķējumam.
 5. Veikt virsmu un inventāra mazgāšanu un dezinfekciju, atbilstoši instrukcijām izmantojot mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus.
 6. Nodrošināt, lai mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļi ir pietiekamā daudzumā un personāls ievēro to lietošanas instrukcijas.
 7. Veikt koplietošanas telpu mitro uzkopšanu un vēdināšanu bērnu pastaigas laikā.
 8. Izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, nodrošināt to mazgāšanu un dezinfekciju katras darbadienas beigās; mīkstās rotaļlietas izmazgāt veļas mazgājamā mašīnā vai nodrošināt to ķīmisko tīrīšanu, nelietot mīkstās rotaļlietas līdz ierobežojošo pasākumu pārtraukšanai.
 9. Nekavējoties informēt vecākus par veicamajiem infekcijas slimības ierobežojošiem un profilakses pasākumiem, un ieteikt:
 • nodrošināt bērna veselības stāvokļa novērošanu ārpus izglītības iestādes (mājās) ar ķermeņa temperatūras pārbaudi vismaz 2 reizes dienā;
 • nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja bērnam parādās slimības pazīmes, informēt ārstu par to, ka izglītības iestādē ir saslimšanas gadījums (-i), kā arī pēc iespējas ātrāk informēt izglītības iestādi par bērna saslimšanu;
 • nodrošināt bērnu ar atsevišķiem traukiem un personīgās higiēnas piederumiem (dvieļi u.c.);
 • stingri sekot tam, kā bērns ievēro personīgo higiēnu, it sevišķi, kā mazgā rokas;
 • nodrošināt rūpīgu telpu uzkopšanu mājās;
 • precīzi pildīt ģimenes ārsta vai pediatra norādījumus;
 • pēc saslimšanas ar A grupas streptokoku infekciju ir jāpaliek mājas un izglītības iestādē vai darbā atgriezties var tad, kad saslimušajam vairs nav drudzis un citi elpceļu infekcijas simptomi un ārsts ir izsniedzis izziņu par ārstēšanas pabeigšanu (vai izveseļošanos).
 1.  Pieņemt pārslimojušos bērnus izglītības iestādē tikai ar ģimenes ārsta vai pediatra izziņu. 
 2. Inkubācijas un medicīniskās novērošanas laiku ievērot no pēdējā slimnieka izolēšanas datuma no kolektīva.
 3. Minētos pasākumus īstenot arī katrā jaunā saslimšanas gadījumā. 

* Par kontaktpersonām uzskatītas personas, kuras bija tuvā kontaktā ar slimnieku izglītības iestādē (apmeklē vienu grupu vai strādā vienā telpā).