09.07.2012, 00:00

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) informē, ka 2012.gada 1.pusgadā reģistrēti 27 epidēmiskā parotīta gadījumi (no tiem 24 laboratoriski apstiprināti). No 27 reģistrētiem gadījumiem 3 saslimuši martā, 4 – aprīlī, 14 – maijā un 6 – jūnijā.

Saslimušo vidū 20 vīrieši un 7 sievietes, visi saslimušie, izņemot vienu, ir pieaugušie vecumā no 17 līdz 48 gadiem, vidējais vecums 26 gadi. No 27 saslimušiem 7 personas bija vakcinētas pret epidēmisko parotītu – saņēmušas visas vecumam vai imunizācijas shēmai atbilstošās vakcīnas devas, 3 personas bija daļēji vakcinētas, 3 personas nebija vakcinētas, savukārt par 14 personām vakcinācijas dati nav zināmi. Infekcija noritēja vidēji smagi 23 personām, tajā skaitā, sešos gadījumos konstatētas komplikācijas (3 gadījumus orhīts, 1– pankreatīts, vienā gadījumā pacientam konstatētas divas komplikācijas – orhīts un pankreatīts, vienā gadījumā pacientam konstatētas 3 komplikācijas – ohīts, pankreatīts, meningīts), bet četros gadījumos slimība noritēja viegli.

Epidēmiskā parotīta gadījumi reģistrēti Rīgā (19 gadījumi), Pierīgas (4 gadījumi) un Zemgales (4 gadījumi) reģionā. Reģistrēti trīs uzliesmojumi divi ar 3 gadījumiem (viens saistīts ar izglītības iestādi, otrs – ar darba vietu) un viens ar 2 gadījumiem arī saistīts ar darba vietu. 3 gadījumos saslimušie, iespējams, varēja inficēties Anglijā vai no Anglijas atbraukušiem radiniekiem, vienā gadījumā iespējamā inficēšanas vieta Maskava.

Regulāri aktualizēta informācija par epidēmisko parotītu (epidemioloģiskā situācija, ieteikumi profilaksei) ir pieejama SPKC mājas lapā sadaļās:

1) Statistika/Infekcijas slimību statistika (epidemioloģiskās uzraudzības dati par infekcijas slimību izplatību Latvijā)

2) Infekcijas slimības (informācija par epidēmisko parotītu)

3) Ārstniecības personām (31.05.2012. ģimenes ārstiem sūtītās vēstules saturs par epidēmiskā parotīta gadījumu skaita pieaugumu).

Mutes dobuma iztriepe, siekalu paraugs un urīna paraugs epidēmiskā parotīta vīrusa ribonukleīnskābes (RNS) noteikšanai ar PĶR

Paraugus ņem nekavējoties pēc klīnisko simptomu parādīšanas, izmeklēšanu iespējams veikt līdz 9 – 13 slimības dienai.

Mutes dobuma iztriepi paņem pēc 30 sec. ilgas masāžas zonā starp ausi un apakšžokļa stūri ar plastikāta kociņu ar Dacron® tamponu vai analogu. Cieši piespiežot tamponu, ar rotējošo kustību noslauka zonu starp vaigu un smaganām no augšējiem molāriem līdz apakšējiem. Kociņu ievieto stobriņā ar ~ 2ml virusālās transporta barotnes. Paraugu nogādā laboratorijā 24 stundu laikā, glabāšanas un transportēšanas laika temperatūrai jābūt +2°C - +8°C.

Siekalu parauga paņemšanai izmanto šīm nolūkam paredzēto komerciālo Orocol™ (vai ekvivalentu) komplektu. Izskalot muti. Ar sūkļi (līdzīgi, ka ar zobu birsti) aptuveni vienu minūti rīvēt gar smaganām tā, lai sūklis labi piesūcinās ar mutes dobuma šķidrumu. Paraugu nogādā laboratorijā 24 stundu laikā. Ja gaisa temperatūra ir augstāk par +22°C, tad paraugu glabāšanas un transportēšanas laikā temperatūrai jābūt +2°C - +8°C.

Urīna paraugam savāc urīna pirmo rīta porciju 10-50ml sterilā traukā. Nogādā laboratorijā 24 stundu laikā, līdz tam paraugu glabā +2°C - +8°C. Urīns paraugu nekādā gadījumā nedrīkst sasaldēt.

Uzmanību! Vakcinētām personām vīruss var būt atrodams paraugos īsāku laiku un mazākā koncentrācijā!

Asins paraugs specifisko antivielu atbildei (IgM un IgG) antivielu atbilde

Paraugu IgM un IgG antivielu noteikšanai ņem nekavējoties pēc simptomu parādīšanās. IgG antivielu pieauguma noteikšanai ņem pāra serumus ar 2 -3 nedēļu intervālu un vērtē antivielu līmeņa pieaugumu.

Asinis slēgtās asins noņemšanas sistēmās, bez antikoagulanta 2,5-3 ml vai serums 1 ml, ja paraugs tiek transportēts uz laboratoriju vēlāk nekā pēc 48 st. no noņemšanas laika. Uzglābāt un transportētmateriālu pie +4 - +8°C.

Uzmanību! Nevakcinētām personām IgM negatīva atbilde paraugā, paņemta līdz 3.-4. dienai pēc simptomu paradīšanas, neizslēdz saslimšanu ar epidēmisko parotītu! Analīze jāatkārto pēc 3- 5 dienām!

Vakcinētām personām antivielu atbilde var būt netipiska: IgM antivielas var neparādīties! Seroloģiski diagnoze var būt apstiprināta tikai pēc IgG antivielu pieauguma, bet 4-kārtīgs pieaugums ne vienmēr tiek novērots!