Lietotne ir risinājums, lai palīdzētu Latvijā ierobežot vīrusa izplatību, un ātrāk uzzinātu, vai esi bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, varēsi savlaicīgāk izolēties, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, kā arī pievērst uzmanību slimības simptomiem un ātrāk vērsties pēc palīdzības, ja nepieciešams.

Saskaņā ar epidemiologu un zinātnieku aplēsēm, pat ja tikai 20 % Latvijas iedzīvotāju izmantos lietotni, tas jau būs nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā. Tomēr, jo vairāk iedzīvotāju to izmantos, jo lielāks efekts.

Lietotne ir izstrādāta sadarbībā ar Cert.lv un Datu valsts inspekciju, ievērojot Eiropas datu aizsardzības principus un drošības regulējumu.

Papildu drošībai iesakām regulāri veikt viedtālruņa programmatūras un lietotnes atjauninājumus.

Tā ir balstīta uz Eiropas, tai skaitā arī Latvijas, zinātnieku izstrādātu metodoloģiju, kā arī uz jauno Google un Apple izstrādāto Bluetooth signālu apmaiņas algoritmu, un tās izmantošana ir brīvprātīga. Lietotne anonīmi ar Bluetooth tehnoloģiju piefiksē tuvumā (~2 metri un ilgāk par 15 minūtēm) esošos viedtālruņus, kuros arī darbojas šī lietotne. Fiksētā informācija glabājas lietotāja viedtālrunī un pēc 14 dienām automātiski dzēšas.

Neatkarīgi no tā vai lietotni izmanto vai neizmanto, SPKC sazinās ar iedzīvotājiem, kam ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19. Šo informāciju SPKC saņem nevis no lietotnes, bet no ārstniecības iestādēm. Ja saslimušais izmanto lietotni, SPKC nosūtīs kodu, ko varēs ievadīt lietotnē, lai aktivizētu anonīma paziņojuma nosūtīšanu fiksētajiem kontaktiem, kam bijis inficēšanās risks. Paziņojuma saņēmējam netiek atklāta paziņojuma izsūtītāja identitāte. Tāpat saslimušajam nav pieejama informācija, kas ir paziņojuma saņēmēji.

Ja saņemts pozitīvs Covid-19 tests, lai aktivizētu savu kontaktu anonīmu apziņošanu, lietotnes iestātījumos nepieciešams ievadīt aktivizācijas kodu, ko izsniedz Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Kodu iespējams saņemt divos veidos - rakstot uz apturicovid@spkc.gov.lv vai arī kods tiek atsūtīts pēc sarunas ar epidemiologu. Neatkarīgi no tā, vai būs atsūtīts e-pasts uz apturicovid@spkc.gov.lv, SPKC epidemiologs sazinās ar katru iedzīvotāju, kas saņēmis pozitīvu Covid-19 testu. Pēc sarunas kods tiek atsūtīts īsziņā.

Ievadot lietotnē kodu, informācija par fiksētajiem kontaktiem (šifrētā veidā) tiek nodota SPKC datu glabāšanas serverim, pie kura pārējie telefoni, kas izmanto “Apturi Covid”, pieslēdzoties meklē vai bijis kontakts ar saslimušo. Lietotne glabā datus tikai par tiem kontaktiem, kas bijuši pēdējās 14 dienās un pēc tam dati tiek dzēsti.

Lai pārliecinātos, ka nevari inficēt citus, SPKC iesaka ievērot karantīnu un vērot, vai neparādās Covid-19 saslimšanas simptomi. Tuvas kontaktpersonas statusu piešķir tikai SPKC. Ja lietotnē esi norādījis telefona numuru, SPKC sazināsies un izstāstīs par tālāko rīcību.

Norādīt vai mainīt kontakttālruni iespējams lietotnes sadaļā “Iestatījumi“.

  1. Norādi telefona numuru tam paredzētajā laukā vai nospied pogu “Mainīt“ un norādi savu telefona numuru. Spied pogu “Tālāk“.
  2. Parādīsies 8 lodziņi telefona numura apstiprināšanas koda ievadei.
  3. Apstiprinājuma kods tiks izsūtīts īsziņā uzreiz pēc telefona numura ievadīšanas un pogas “Tālāk“ nospiešanas.
  4. Ievadi kodu no īsziņas.

Lietotne darbojas viedtālruņos, taču nedarbojas planšetēs. Ja tev ir iPhone, vispirms jaunini operētājsistēmu uz iOS 13.5 vai jaunāku (dodies uz Settings → General → Software Update un seko norādījumiem). Lūdzam ņemt vērā, ka šī iOS versija un līdz ar to arī lietotne nav pieejama tiem iPhone modeļiem, kuri ir senāki par iPhone 6s. Savukārt Android ierīču gadījumā notiks Google Play Services atjaunošana un tiks atbalstītas visas Android iekārtas, sākot ar Android 6.0 operētājsistēmu. Android izstrādātāju sniegtā informācija liecina, ka tas notiks automātiski. Ja tavā tālrunī tas vēl nav noticis, lūdzam pacietību.

Lietotnes darbībā tiek izmantots Google un Apple izstrādātais Exposure Notification ietvars, kurš darbojas uz visām iOS ierīcēm, kuras atbalsta jaunāko operētājsistēmas versiju 13.5 (tās ir: iPhone 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020), kā arī Android ierīcēm, kuru operētājsistēma ir ne vecāka par 6.0. versiju.

Lietotne šobrīd nedarbojas uz šīm ierīcēm: HUAWEI P SMART.

Lietotnes lejupielāde un izmantošana ir pilnībā brīvprātīga. Tā nav obligāta, taču vēlama ir ļoti. Par tās neizmantošanu sodīts neviens netiks. Tu vari sākt to lietot jebkurā laikā, tāpat arī jebkurā laikā pārtraukt to lietot un uzsākt atkal no jauna, kad vien vēlies. Lietotni var izdzēst un vēlāk instalēt atkal – taču ņem vērā, ka pēc lietotnes dzēšanas saskarsmes vēsture arī tiks neatgriezeniski izdzēsta. Tāpat vari arī izvēlēties kontakta fiksēšanu vienkārši turēt izslēgtu, kad atrodies cēlā vientulībā. Taču atceries – tu esi neaizstājams posms, lai palīdzētu mums visiem kopā apturēt Covid-19 turpmāku izplatīšanos.

Lietotnes darbība balstās uz šifrētiem datiem, kā arī brīvprātīgas lietošanas principu. Bluetooth fiksētie kontakti glabājas tikai lietotāja viedtālrunī kā šifrēti kodi un nav pieejami ne pašam lietotājam, nedz arī lietotnes izstrādātājiem. Tie tiek dzēsti pēc attiecīgā 14 dienu perioda.

Lietotnē pēc izvēles var norādīt savu kontakttālruni. To SPKC saņems tikai tad, ja lietotājam pienāks paziņojums par saskari ar Covid-19. Norādot kontakttālruni, SPKC būs iespēja sazināties un sniegt konsultāciju, tostarp par nepieciešamību ievērot karantīnu vai meklēt papildu medicīnisko atbalstu simptomu gadījumā. SPKC būs pieejami šādi dati: tālruņa numurs, saskares datums, signāla stiprums, saskares ilgums.

Lietotne nesaņem un neglabā informāciju par lietotāju atrašanās vietu un precīzu kontakta laiku.

Lietotni brīvprātīgi un par saviem līdzekļiem sadarbībā ar medicīnas nozares profesionāļiem, zinātniekiem un epidemiologiem izstrādājuši Latvijas IKT nozares un zinātnes pārstāvji – LMT, MakIT, TestDevLab, Zippy Vision, Autentica, IT centrs, Latvijas Universitātes eksperti, TechHub Riga līdzdibinātājs Andris K. Bērziņš u. c. Lietotnes risinājuma izstrādes procesā iesaistījušies arī Valsts prezidenta kanceleja, Krīzes vadības padomes sekretariāts un NATO StratCom. Lietotnes digitālās komunikācijas partneri ir Nord DDB Riga, Deep White, Grizzly Riga, Wrong un Mobilly. Lietotnes pārzinis ir Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Nē, lietotnei nav šādu funkciju – katra lietotāja tiesības uz privātumu tiek pilnībā aizsargātas.

Pat vairāk, nekā sākumā varētu šķist. Būtiski ir, lai viņu tuvinieki – piemēram, tu – izmantotu lietotni. Ja saņemsi paziņojumu, ka esi bijis saskarē ar saslimušo, zināsi, ka ar (vec)vecākiem satikties nevajag, lai viņus nepakļautu riskam.

Jā. Jo tikai ar Bluetooth palīdzību, viedtālruņiem apmainoties signāliem pa tiešo, ir iespējams anonīmi ar mainīgu kodu piefiksēt citas ierīces, kuru tuvumā esi uzturējies. Un tikai ar Apple un Google izstrādāto ietvaru, kurš izmanto Low Energy Bluetooth, var nodrošināt to, ka tev pašam nav lietotni vairākas reizes dienā jāatver, lai tā “neiemigtu”. Ja savas ierīces iestatījumos Bluetooth izslēgsi, lietotnē joprojām varēsi apskatīt ikdienas Covid-19 statistiku Latvijā. Taču kontakta fiksēšana nenotiks.

Bluetooth ir neliela rādiusa bezvadu saziņas tehnoloģija, ko izmanto viedtālruņos, bezvadu austiņās un viedpulksteņos. Tagad Bluetooth ir risinājums arī lielākajai daļai pasaules kontakta fiksēšanas lietotņu, jo ļauj to izdarīt šifrētā veidā. Lai tas darbotos efektīvāk un mazāk noslogotu ierīču baterijas, arī viedtālruņu programmatūras izstrādātāji Apple un Google optimizē Bluetooth izmantošanu. Lai izmantotu lietotni, Bluetooth viedtālrunī ir jābūt ieslēgtam, un bez tā lietotne nedarbosies.

Jo pašlaik Android operētājsistēmā Bluetooth Low Energy savienojums ir iekļauts GPS modulī. Tikai tā vari izmantot vajadzīgo Bluetooth funkcionalitāti. Šī prasība nenāk no šīs lietotnes, un tā atrašanās vietas datiem nepiekļūst. Par to vari pārliecināties lietotnes uzstādījumos – GPS piekļuves tiesību tai nav. 

Nē. Lietotājam nav iespēju uzzināt jebkādus datus par citu lietotāju, kas ir izsūtījis paziņojumu. Tāpat tam, kurš aktivizē paziņojuma izsūtīšanu, nav pieejama informācija par citiem lietotājiem, kas šo paziņojumu saņem. Un arī SPKC nav zināms, kuras kontaktpersonas bijušas saskarsmē ar kuru saslimušo lietotāju.

Nē, par citiem lietotājiem dati netiek ne saņemti, ne sniegti. Un atceries, ka arī tavus datus SPKC datus saņems tikai tad, ja tev būs konstatēts iespējams kontakts ar Covid-19 saslimušo. Turklāt vienīgā informācija, ko SPKC saņems, būs kontakta datums un ilgums, signāla stiprums un tavs kontakttālrunis, ja būsi izvēlējies to lietotnē norādīt. Kontakta atrašanās vieta un precīzs diennakts laiks netiek fiksēts vispār. Ja nav noticis kontakts ar Covid-19, SPKC tavus datus nemaz nesaņems un neapstrādās.

Android izstrādātāji paredzējuši, ka ierīce reizi nedēļā lietotājam parāda sistēmas paziņojumu ar šādu tekstu “Paziņojumi par saskari ar Covid-19 – Iknedēļas atjauninājums – Jūsu tālrunis nekonstatēja iespējamas saskares gadījumus”. Tas ir tikai tavam sirdsmieram – lai zini, ka pagājušās nedēļas laikā lietotne ir savu darbiņu fonā darījusi, taču saskares ar saslimušo nav bijis. Uzspiežot uz šī paziņojuma, nonāksi sistēmas sadaļā, kur vari detalizēti uzzināt, cik reižu pēdējo 14 dienu laikā notikusi saslimušo lietotāju kodu salīdzināšana ar tiem kodiem, kas fiksēti tavā ierīcē. Šai sadaļai vari jebkurā laikā piekļūt telefona iestatījumos – dodies uz Iestatījumi → Google iestatījumi → Paziņojumi par saskari ar Covid-19.

Ja saskare tomēr būs fiksēta, tu saņemsi pilnīgi citu paziņojumu. Kā arī, ja būsi norādījis kontakttālruni, dienas laikā ar tevi sazināsies SPKC epidemiologs.

Protams. Esam sagatavojuši lietotnes tehnisko aprakstu, kurā sīki un smalki izklāstīta lietotnes darbība, un laipni lūdzam visus interesentus ar to iepazīties.

Lūk, skaidrojošs materiāls:

Ir vairāki iemesli, kāpēc tas nevar notikt vienā acumirklī. Pirmkārt, privātuma sargāšanas nolūkos saslimušo ievadītās šifrētās atslēgas tiek apkopotas grupās un tikai tad publicētas salīdzināšanai ar atslēgām citu lietotāju ierīcēs – tādējādi ne SPKC, ne kāds cits nevar izsekot, kuras ir konkrētā saslimušā cilvēka kontaktpersonas. Otrkārt, tas, cik bieži notiek ierīcē glabāto atslēgu salīdzināšana ar publicētajām, ir atkarīgs vēl no vairākiem citiem tehniskiem faktoriem. Katrs telefons vidēji 2-6 reizes dienā sazinās ar serveri un salīdzina kopš iepriekšējās saziņas reizes publicētos kodus. Ja telefonam nav datu pieslēguma, ir uzlikts lidojuma režīms vai kādu citu iemeslu dēļ saziņa ar serveri nevar notikt, kodu salīdzināšana tiek atlikta uz nākamo saziņas reizi.

Taču ikvienam lietotājam ir iespēja paātrināt atslēgu salīdzināšanu – jo lietotnes atvēršana to aktivizē ārpus kārtas. Vienkārši atver Apturi Covid – pielūkojot, lai telefons tai brīdī būtu vai nu pieslēdzies pie Wi-Fi, vai tam būtu aktīva datu pārraide – un datu apmaiņa notiks ātrāk.