Kāda ir HIV infekcijas profilakse?
- Iesaistoties gadījuma dzimumsakaros un bieži mainot partnerus, obligāti lieto prezervatīvu;
- izvairīties veikt skaistumkopšanas procedūras (tetovējumi, pīrsings, skarifikācija) vietās, kur nav iespējams pārliecināties par higiēnas prasību ievērošanu;
- nelietot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas u.c.);
- regulāri pārbaudot veselību un veicot HIV testu!
Kas ir PrEP (pirmsekspozīcijas profilakse)?
PrEP jeb pirmsekspozīcijas profilakse ir zāļu, kas paredzētas HIV ārstēšanai, profilaktiska lietošana, lai neinficētos ar HIV. PrEP lieto vesels, ar HIV neinficēts cilvēks, lai neinficētos ar HIV dzimumkontaktu laikā.
PrEP lietošanu varētu apsvērt cilvēki, kuriem nav HIV infekcija, bet ir paaugstināts risks inficēties, piemēram:
- regulāras dzimumattiecības ar HIV inficētu partneri, kam ir nezināma vai nosakāma vīrusu slodze;
- gadījuma dzimumattiecības ar partneriem, kam nav zināms HIV statuss;
- seksa pakalpojumu sniegšana u.c.
Ja lietota pareizi, PrEP ir efektīva metode HIV infekcijas novēršanai. PrEP var pasargāt tikai no HIV infekcijas, savukārt, lai sevi pasargātu no citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI), dzimumakta laikā ir jālieto prezervatīvs.
PrEP ir recepšu medikaments, un tā efektivitāte ir atkarīga no pareizas lietošanas. Vienmēr konsultējies ar ārstu, lai kopīgi izlemtu par PrEP iespējamo efektivitāti un lietošanas shēmu Tavā individuālajā situācijā.
Vai PrEP ir par maksu un kur to var dabūt? Kur vērsties, ja vēlos to lietot?
PrEP var izrakstīt ārsts. Visbiežāk PrEP izraksta infektologs, dermatovenerologs vai ģimenes ārsts. Vērsies pie kāda no šiem speciālistiem, lai saņemtu konsultāciju par PrEP un recepti. PrEP ir maksas medikaments.
No 2023. gada Latvijā tiek īstenots projekts “PrEPrīga” bezmaksas PrEP nodrošināšanai. Projektu īsteno biedrība MOZAĪKA, Baltijas HIV asociācija, AGIHAS un DIA+LOGS. Vairāk par projektu: www.dross.lv.
Kas ir PEP (pēcekspozīcijas profilakse)?
Pēcekspozīcijas profilakse (PEP) tiek lietota, ja cilvēkam jau ir bijis risks inficēties ar HIV, piemēram, bijis sekss bez prezervatīva vai notikusi saskaršanās ar citu cilvēku asinīm,
PEP ir īstermiņa pretvīrusu terapija, ar kuras palīdzību var novērst inficēšanos ar HIV. PEP zāles valsts apmaksā profesionāļiem (piemēram, ārstiem saduršanās gadījumā vai operatīvā dienesta darbiniekiem, nonākot saskarē ar svešām asinīm), tomēr tā var tikt piemērota arī citos gadījumos, piemēram, izvarošanas upuriem. Citos gadījumos PEP izmaksas jāsedz pašam cilvēkam. Nepieciešamības gadījumā PEP jāuzsāk ne vēlāk kā 72 stundas pēc negadījuma. Jo ātrāk tā tiek uzsākta, jo labāk. Latvijā PEP nodrošina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centrs (RAKUS LIC).
Ja Tev ir bijis risks inficēties (bijusi saskare ar cita cilvēka asinīm, sekss bez prezervatīva vai narkotiku injicēšana ar kopīgiem injicēšanas piederumiem, piemēram, šļirci), nepavadi 72 stundas, meklējot internetā padomu, bet gan pēc iespējas ātrāk zvani uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" NMPUK Uzņemšanas nodaļas tālruni 67014552 (katru dienu no plkst. 8.00 līdz 19.00). Speciālists izvērtēs iespējamo risku inficēties ar HIV un nepieciešamības gadījumā nozīmēs PEP.
Kā HIV infekcija tiek ārstēta?
HIV infekcija tiek ārstēta ar zālēm, kas nomāc vīrusu vairošanos un stiprina imūno sistēmu, aizkavējot HIV infekcijas progresēšanu un AIDS stadijas iestāšanos, tomēr vīrusu pilnībā iznīcināt nevar. HIV infekcija ir hroniska infekcija, kuras gaitu iespējams kontrolēt.