I SARS-CoV-2 ribonukleīnskābes (RNS) noteikšana

 1. Ikviens Latvijas valsts piederīgais, pastāvot aizdomām par inficēšanos (citu valstu apmeklēšana, kontakts ar personām, kuras bijušās ārvalstīs, uzturēšanās publiskajās vietās, kur nebija iespējams ievērot fizisko distancēšanos, bieža sabiedriskā transporta izmantošana u. c. paaugstinātas inficēšanās riska apstākļi pēdējo 14 dienu laikā) var pēc savas iniciatīvas veikt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19, telefoniski piesakoties laboratoriskajai izmeklēšanai (tālrunis 8303).
 2. Nepieciešamības gadījumā ārsts nozīmē laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19 pēc klīniskajām un epidemioloģiskajām indikācijām:
  1. Ambulatorajās ārstniecības iestādēs personām:
   1. ar pneimonijas klīniskajām pazīmēm;
   2. ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;
   3. ar hronisku slimību (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības u.tml.);
   4. ar imūndeficītu, tai skaitā, pacientiem, kuri lieto imūnsupresīvu terapiju;
   5. kuras saņem orgānu aizstājterapiju;
   6. pēc epidemioloģiskām indikācijām;
   7. pacientiem, kuri saņem orgānu aizstājterapiju;
   8. Covid-19 pacienta kontaktpersonām;
   9. elpceļu infekcijas slimības grupveida saslimšanas gadījumā kolektīvā pēc SPKC epidemiologa norādījuma;
   10. personām, kam plānota operācija vai invazīvas manipulācijas stacionārā vai dienas stacionārā.
  2. Stacionārajās ārstniecības iestādēs gan personām uzņemšanas nodaļās, kurām pēc veselības stāvokļa izvērtēšanas nav nepieciešana stacionēšana, gan personām, kuras tiek stacionētas:
   1. ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;
   2. ar pneimoniju;
   3. ar smagu akūtu respiratoru infekciju (turpmāk - SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI, t.sk. pacienti, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija (skat. SPKC ieteikumus smagas akūtas respiratoras infekcijas (SARI) diferenciālai diagnostikai ar Covid-19 infekciju: https://www.spkc.gov.lv/lv/arstiem-par-covid-19-infekcijas-uzliesmojumu/sari_laboratora_diagnostika_sarscov2.pdf);
   4. ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem, ja saslimšana notikusi stacionārā;
   5. ar neskaidras izcelsmes drudzi;
   6. bez noteiktas dzīvesvietas;
   7. no citas ārstniecības iestādes, ja laboratoriskā izmeklēšana uz Covid-19 nav veikta pirms izrakstīšanas;
   8. no sociālās aprūpes iestādes, patversmes vai ieslodzījuma vietas;
   9. Covid-19 pacienta kontaktpersonām, pēc epidemioloģiskām indikācijām, piemēram, ja slimnīcā ir reģistrēts Covid-19 gadījums.
   10. personām, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija vai augsta riska neatliekama manipulācija (piem. bronhoskopija, fibrogastroskopija);
   11. pacientiem, kuri tiek stacionēti intensīvās terapijas nodaļas vai palātās, insulta vienībās, hematoloģijas un onkoloģijas profila nodaļās;
   12. pacientiem, kuriem pirmais tests ir bijis negatīvs, bet atrodoties stacionārā pastāv augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomi un/vai pnemonija un/vai SARI bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīnikās izpausmes, atkārtoti veic testēšanu 48 stundas pēc pirmā testa.
  3. gan ambulatori, gan stacionārā grūtniecēm un dzemdētājām ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem.
 1. Ģimenes ārsts var nozīmēt valsts apmaksātu laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19 pacientam, kurš nodarbināts darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai un kuram apstiprināts Covid-19, ja nepieciešams pārtraukt stingro izolāciju pirms noteiktā termiņa.
 1. Paaugstinoties Covid-19 izplatības riskiem, atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām laboratorisko izmeklēšanu Covid-19 skrīningam veic:
  1. ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu klientiem un darbiniekiem;
  2. patversmju klientiem un darbiniekiem;
  3. izglītības iestāžu darbiniekiem (īpaši speciālo izglītības iestāžu darbiniekiem);
  4. ar darba devēja norīkojumu:
   1. paaugstināta riska objektu (ārstniecības iestādes, sociālās aprūpes iestādes, izglītības iestādes u.c.) darbiniekiem;
   2. citu iestāžu, dienestu un uzņēmumu darbiniekiem, ja darbavietā ir konstatēts Covid-19 gadījums (pēc SPKC epidemiologa norādījuma).
 2. Laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19 saskaņā ar 2020.gada 9. jūnija MK noteikumiem Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai” ierodoties Latvijā un 5-7 dienā pēc izbraukšanas no valsts attiecībā pret kuru ir veicami piesardzības un drošības pasākumi, veic personas, kuras ieradušās Latvijā[1]:
  1. darba pienākumu veikšanai, to saskaņojot ar LIAA;
  2. saskaņā ar Kultūras ministra rīkojumu;
  3. uz starptautiskām sacensībām un kuras darba pienākumu veikšanas laikā var neievērot pašizolācijas pasākumus, ievērojot citus piesardzības pasākumus.

II Anti-SARS-CoV-2 antivielu noteikšana

 1. SARS-CoV-2 antivielu noteikšana par valsts budžeta līdzekļiem ar ārsta nosūtījumu veic Nacionālā references laboratorija:
  1. personām, kurām ir noteikta SARS-CoV-2 nukleīnskābes (RNS) klātbūtne, bet nav slimības simptomu;
  2. uzliesmojuma izmeklēšanas nolūkā vai pēc citām epidemioloģiskajām indikācijām, piem., Covid-19 uzliesmojuma epidemioloģiskās izmeklēšanas nolūkā  (sadarbībā ar SPKC).
 2. SARS-CoV-2 antivielu noteikšanu var nozīmēt personām saskaņā ar 2020.gada 9. jūnija MK noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai” 56.1 punktu, lai persona pierādītu, ka ir pārslimojusi Covid-19 un viņa var neievērot pašizolāciju pēc ierašanās no valsts attiecībā pret kuru ir jāievēro īpašie piesardzības un drošības pasākumi vai mājas karantīnu pēc kontakta ar Covid-19 pacientu.
 1. Nacionālā references laboratorija veic apstiprinošo testēšanu paraugiem no Valsts asinsdonoru centra, kuriem ir atklātas kopējās Anti-SARS-CoV-2 antivielas veicos antivielu skrīningu asins donoriem.

 


[1] Šos izmeklējumus no valsts budžeta līdzekļiem apmaksā,  personai, kura ir sociāli apdrošināta veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu"