Q drudzis ir reti sastopama zoonoze, ko izraisa Coxiella burnetii, riketsijām piederošs mikroorganisms. Šī mikroorganisma nēsātāji var būt liellopi, aitas, kazas, retāk citi mājdzīvnieki, kā arī savvaļas grauzēji, putni un ērces.

Simptomi

Q drudža klīniskās izpausmes ir ļoti dažādas un nav specifiskas. Iespējama gan akūta un hroniska saslimšana, gan arī viegla asimptomātiska slimības gaita.

Slimības pazīmes var parādīties 3-39 dienas, parasti 2-3 nedēļas pēc inficēšanās. Slimības sākumā var būt gripai līdzīgi simptomi - stiprs un ilgstošs drudzis, drebuļi, svīšana, nogurums, spēcīgas galvassāpes, sāpes muskuļos, kam var pievienoties slikta dūša, vemšana, caureja, vēdera sāpes, neproduktīvs klepus, kakla un krūšu kurvja sāpes. Var attīstīties netipiska pneimonija, kam var nebūt respiratoro simptomu. Bieži pievienojas hepatīts, iespējams arī meningīts un encefalīts, un citi simptomi.

Hroniska forma attīstās reti, apmēram 1% inficēto personu, tā iespējama, slimojot ilgāk par 6 mēnešiem, var arī parādīties pēc gada vai ilgākā laika periodā pēc inficēšanās. Hroniskas saslimšanas gadījumā ir iespējams sirds bojājums – endokardīts, kā arī meningīts, encefalīts, osteomielīts.

Augstākam inficēšanās riskam pakļauti cilvēki ar pazeminātu imunitāti, jaundzimušie, sirds slimnieki.

Inficēšanās

  • Tieša kontakta ceļā ar inficētiem dzīvniekiem- galvenokārt aitām, kazām un liellopiem, īpaši to dzemdību materiālu, kā ar inficētu dzīvnieku pienu.
  • Ierosinātājs var izdzīvot sausos putekļos mēnešiem ilgi, tādēļ inficēties iespējams arī ar Q drudža ierosinātājiem piesārņotu sienu, salmiem, dzīvnieku vilnu, ieelpojot putekļus, vai caur sīkiem ādas nobrāzumiem.
  • Reti, ar ērču kodieniem, vai dzerot nepasterizētu pienu no inficētiem dzīvniekiem.

Profilakse

  • Lopkopjiem rūpīgi jāmazgā rokas vairākas raizes dienā, īpaši, ja tās netīras, un vienmēr - pirms ēšanas, smēķēšanas, un pēc darba beigšanas.
  • Ādas ievainojumi nekavējoties jāmazgā ar ziepēm tekošā ūdenī, un jāpārklāj ar ūdensnecaurlaidīgu plāksteri.
  • Kontaktējoties ar iespējami inficētu dzīvnieku materiālu (īpaši pēc dzemdībām un aborta) valkāt cimdus, un rīkoties piesardzīgi.
  • Nepieciešamības gadījumā jāvalkā aizsargapģērbs, sejas aizsargmaskas un aizsargbrilles. Darba apģērbs un aizsargapģērbs jātur atsevišķi no ikdienas apģērba.
  • Nedrīkstētu dzert nepasterizētu pienu, ēst vai smēķēt dzīvnieku novietnēs.
  • Dodoties mežos, krūmājos, un pļavās, pielāgojot apģērbu tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt, īpaši potīšu rajonā, tādejādi izvairoties no ērču piesūkšanās.
  • Lietot uzturā tikai pasterizētu pienu.

Ja Jums ir aizdomas par saslimšanu ar Q drudzi, nekavējoties sazinieties ar ārstu!

Ārstēšana ir efektīva, ja slimība diagnosticēta savlaicīgi.