Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs šogad turpina pagājušajā gadā uzsākto kampaņu "Mīli savu sirdi!", kuras ietvaros iedzīvotāji tika aicināti pastiprināti pievērst uzmanību sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem.

 

Šogad kampaņas ietvaros iedzīvotāji tiek informēti par sirds un asinsvadu slimību (SAS) simptomiem un sirdij veselīgu uzturu. Kampaņas mērķi ir veicināt iedzīvotāju izpratni par hronisku SAS pazīmēm, kuru gadījumā savlaicīgi jāvēršas pie ģimenes ārsta, kā arī atpazīt miokarda infarkta un smadzeņu insulta pazīmes, kuru gadījumā nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība. Tāpat kampaņas ietvaros plānots veicināt sabiedrības izpratni par sirdij labvēlīga uztura nozīmi, skaidrojot un demonstrējot to ar saistošiem piemēriem.

Informatīvi materiāli - kā atpazīt insultu

Informatīvi materiāli - kā atpazīt infarktu

Aicinām kafejnīcas un restorānus iesaistīties akcijā „Te mīl Tavu sirdi!”

 

28.11.2014.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Veselības ministrija informatīvās kampaņas „Mīli savu sirdi!” ietvaros izsludina akciju kafejnīcām un restorāniem „Te mīl Tavu sirdi!”.

 

Šīs akcijas mērķis ir aicināt kafejnīcas un restorānus piedāvāt saviem apmeklētājiem sirdij veselīgu ēdienu un mudināt aizdomāties par to, ka mūsu sirds un asinsvadu veselība ir ļoti atkarīga tieši no uztura un pie visa nevaram vainot tikai iedzimtību un ģenētiku. Un pats galvenais – ar šo akciju vēlamies pierādīt, ka veselīgs un sirdij draudzīgs ēdiens ir garšīgs un to nav sarežģīti pagatavot, skaidro SPKC direktore Inga Šmate.

Ekspertu diskusija "Kā atpazīt insulta draudus un pareizi rīkoties?"

 
Noskaties ekspertu diskusiju par insultu un uzzini, kādas ir pazīmes, kas liecina par insultu un kad nepieciešams nekavējoties vērsties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības. Noskaidro, kas ir tests ĀTRI un kādos gadījumos to nepieciešams izmantot, kā arī uzzini vairāk par profilakses nozīmi insulta risku mazināšanai un rehabilitācijas lomu uzreiz pēc insulta.

Tiešsaistes diskusijas par sirdij veselīgu uzturu

 

Slimību profilakses un kontrolses centrs (SPKC) kampaņas "Mīli savu sirdi!" ietvaros rīko tiešraides "Uzturs veselai sirdij", kurā eksperti diskutē un atbild uz skatītāju jautājumiem par sirdij veselīga uztura pamatiem: kas jāzina par labajiem un sliktajiem taukiem, sāls lietošanu uzturā, aizraušanos ar saldumiem, alkohola lietošanu; kādus produktus ieteicams lietot uzturā, lai veicinātu sirds veselību, un no kādiem produktiem labāk izvairīties, par produktu pareizu glabāšanu un gatavošanu.

Kampaņas "Mīli savi sirdi!" ietvaros preses konference, atzīmējot Pasaules Sirds dienu

 

25.09.2014.

Kampaņas "Mīli savu sirdi!" ietvaros pirmdien, Pasaules Sirds dienā, Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs rīko preses konferenci, lai iepazīstinātu medijus ar plānotās kampaņas saturu, iecerētajām aktivitātēm un informatīvajiem materiāliem, kurus plānots izplatīt iedzīvotājiem.  Preses konference notiks š.g. 29.septembrī plkst. 11.30 LR Veselības ministrijas Lielajā zālē, 3.stāvā, Brīvības ielā 72, Rīgā.

 

Preses konferencei būs iespējams sekot līdzi arī tiešraidē www.spkc.gov.lv un www.vm.gov.lv

Sirds un asinsvadu slimības un to simptomi

 

Sirds un asinsvadu slimības ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā (55% no visiem nāves gadījumiem).

 

Biežāk sastopamās sirds un asinsvadu slimības pakāpeniski attīstās vairāku gadu laikā, līdz ar to ir jāpievērš uzmanība simptomiem, kuri var savlaicīgi brīdināt par slimības attīstību. Pamanot pirmos sirds un asinsvadu slimības simptomus, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta, lai šīs slimības spētu agrīni atklāt un uzsākt ārstēšanu.

 

Parasti pirmais, ko iesaka ārsts, lai samazinātu sirds slimību attīstības riskus, ir mainīt dzīvesveidu, proti, mainīt uztura paradumus, dodot priekšroku sirdij veselīgiem produktiem, samazināt sāls un cukura daudzumu uzturā, atmest smēķēšanu, ik nedēļu vismaz 150 minūtes veltīt tādām fiziskām aktivitātēm kā skriešana, braukšana ar divriteni, vingrošana vai peldēšana.

 

Tomēr, ja sirds un asinsvadu slimības jau ir ielaistas, ar dzīvesveida maiņu var būt par maz, un nepieciešams uzsākt ārstēšanos. Tāpēc ir svarīgi ikvienam zināt sirds un asinsvadu slimību simptomus un prast atpazīt dzīvībai bīstamas situācijas, kad nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.