Menstruācijas jeb mēnešreizes ir periodiska, regulāra dzemdes asiņošana, kas ir komplicētu ciklisku fizioloģisku pārmaiņu izpausme. Menstruācijas raksturs un norise ir atkarīga no tā, cik pareizi darbojas olnīcas un dzemde, kā arī no tā, cik normāli funkcionē pārējās orgānu sistēmas. Menstruācijas norisi var ietekmēt arī citu iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi, nepareiza vielmaiņa, asinsrites sistēmas slimības, hipovitaminozes, infekcijas slimības, intoksikācija. Pirmās menstruācijas parasti parādās 12–14 gadu vecumā, kad olnīcās nobriest olšūna un sāk izdalīties dzimumhormoni. Menstruācijas izbeidzas aptuveni 45–50 gadu vecumā, kad olnīcas pakāpeniski pārstāj darboties (klimaktērijs). Menstruācijas nav grūtniecības periodā un ļoti bieži arī bērna zīdīšanas laikā.

Procesi olnīcās

Cikls sākas ar folikula (pūslītis, kurā atrodas olšūna) nogatavošanos. 12.–16. cikla dienā notiek ovulācija, kad nobriedušais folikuls plīst un olšūna iziet no olnīcas, tālāk nokļūstot olvadā, kur labvēlīgos apstākļos tā tiek apaugļota. Pārplīsušā folikula vietā rodas dzeltenais ķermenis, kas izdalot hormonu progesteronu rada pārmaiņas dzemdes gļotādā, sagatavojot to apaugļotas olšūnas uzņemšanai. Ja grūtniecība neiestājas, dzeltenais ķermenis cikla beigās iet bojā un kopā ar asinīm izdalās no dzemdes dobuma – sākas menstruācijas (cikls sākas no jauna).

Endometrijs

Pēc olšūnas atdalīšanās no olnīcas sievietes hormons progesterons aptur jebkuru tālāku ovulāciju, biezina gļotas, kas noslēgs dzemdi, un būvē dzemdes sieniņu (endometriju), kas būs gatava uzņemt un pabarot bērniņu, ja tas tiks ieņemts. Ja bērniņa ieņemšana nav notikusi, sievietes organisms nobriest nākamajām mēnešreizēm, kuru laikā līdz ar asinīm tiek izvadīta arī neizmantotā dzemdes sieniņa (un cikls sākas no jauna).

Dienas

Pieņemts uzskatīt, ka normāls menstruālais cikls – no iepriekšējo mēnešreižu pirmās dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai – ir no 21 līdz 35 dienām, bet vidēji 28 dienas. Tātad menstruālā cikla pirmā diena sakrīt ar pirmo mēnešreižu dienu. Menstruācijas parasti ilgst vidēji 2–7 dienas. Pēc septītās dienas asiņošana vai smērēšanās vairs nedrīkstētu būt. Ja tā tomēr ir, vajadzētu doties pie ginekologa.

Premenstruālais sindroms

Bieži, runājot par sievietes ciklu, tiek pieminēts tā saucamais premenstruālais sindroms jeb PMS. Kādai sievietei tas ir izteikts stiprāk, citai mazāk. Tomēr kopumā PMS ir saistība ar sievietes hormonu estrogēna un progesterona attiecībām. Šajā brīdī sieviete kļūst daudz jūtīgāka un aizkaitināmāka, turklāt mainās arī fiziskā pašsajūta.

Menstruāciju stiprums, iespēja to regulēt

Ļoti bieži sievietes sūdzas par to, ka viņām ir ļoti stipra asiņošana mēnešreižu laikā. Šādos gadījumos noteikti vajadzētu vērsties pie ginekologa un censties šo jautājumu risināt. Kopumā to, cik stipras būs mēnešreizes, nosaka iedzimtība, bet to ietekmē arī pielietotā kontracepcijas metode. Lietojot orālās kontracepcijas līdzekļus, asiņošana var būt niecīgāka. Tomēr speciālisti iesaka regulēt ciklu ar hormonālo terapiju vien gadījumos, kad tiešām ir kāda novirze no normas vai sievietei mēnešreizes sagādā patiesu diskomfortu.