Apkārt tiek dots daudz padomu par to, kā pareizi dzīvot, rūpēties par veselību, ko darīt, ko ēst vai neēst. Tomēr ir daži padomi, kuros patiešām ir vērts ieklausīties. Un viens no tiem noteikti ir iemācies veikt krūšu pašpārbaudi!

Krūšu pašpārbaude ir kā ikmēneša rituāls, kurš jāpieņem par daļu no sava dzīves ritma. Tās ir tikai 10 minūtes mēnesī no Tava laika! Regulāri veicot krūšu pašpārbaudi, Tu rūpējies par sevi, iepazīsti sevi, pārliecinies, ka viss ir kārtībā.

Izveido sev tradīciju – krūšu pašpārbaudes dienu 1 reizi mēnesī:

  • vislabākais laiks krūšu pašpārbaudei ir uzreiz pēc mēnešreizēm;
  • brīdī, kad veic krūšu pašpārbaudi, esi viena. Lai justos droši, ka neviens Tevi neiztraucēs, aizslēdz durvis;
  • droši novelc krūšturi vai krekliņu, tas tikai traucēs;
  • nebaidies sev pieskarties, krūtis ir daļa no Tevis;
  • krūšu pašpārbaude vienlaikus ir kā masāža, kas ir laba krūšu veselībai, jo veicina labāku asinsriti krūtīs!

Video par to, kā veikt krūšu pašpārbaudi pieejams šeit.

Kartīte par krūšu pašpārbaudes veikšanu pieejama šeit.

Uzzini vairāk par krūšu veselību un krūšu pašpārbaudes veikšanas soļiem šeit.

! Pārbaudot krūtis, iespējams, sataustīsi ko neierastu. Nebaidies! Vecumā līdz 30 gadiem 99 % gadījumu veidojumi krūtīs ir labdabīgi. Lielākā daļa izmaiņu, ko sievietes satausta krūtī, ir labdabīgas, piemēram, cista, taču to noteikt var tikai ārsts.

! Galvenais, kas Tev jāatceras, sataustot jebkāda veida bumbulīti, sabiezējumu vai ko citu, kas iepriekš nav bijis krūtī, aizej pie ārsta (ģimenes ārsta, ginekologa vai onkologa).

Ja pašpārbaudes laikā satausti kādas izmaiņas, nevilcinies un laikus vērsies pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ir saprotamas bailes un vēlme izvairīties no realitātes, ja tiek sataustīts kāds bumbulītis vai krūtij ir redzamas kādas pārmaiņas. Tomēr šādā brīdī ir jāsaņemas un jāiedrošina sevi doties pie ārsta un izrunāt to, kas satrauc. Iespējams, pārmaiņas krūtīs, ko redzi vai satausti, ir viltus trauksme, tad ārsts Tevi nomierinās. Tomēr, ja sataustītais veidojums izrādīsies ļaundabīgs, laiks līdz ārsta apmeklējumam ir ļoti būtisks. Krūts vēzi var ārstēt un izārstēt! Jo agrāk aiziesi pie ārsta, jo savlaicīgāk varēs uzsākt nepieciešamo terapiju un veiksmīgāk izārstēties.

Krūtis ir mainīgas, jo reaģē uz hormonālajām svārstībām menstruālā cikla laikā, tomēr ir vairākas izmaiņas krūtīs, par kurām noteikti vajadzētu runāt ar ārstu un nevajadzētu gaidīt, kad tās pāries pašas.

Ja ir izdalījumi, izsitumi, bumbulītis, uztūkums u. c. simptomi, obligāti ir vajadzīga ārsta konsultācija. Kas attiecas uz krūts izmēra vai formas maiņu, kā arī ievilktiem krūtsgaliem – tam ir jāpievērš uzmanība tad, ja agrāk tā nav bijis. Ja krūtsgali ir ievilkti jau no bērnības, tas ir normāli, tāda ir krūšu forma. Ja šāds ievilkums rodas pēkšņi, aprunājies ar ārstu.