Slimību profilakses un kontroles centrs

Tematiskie veselības gadi Latvijā

 

2015.gads - Onkoloģiskās modrības gads

 

Lai veicinātu agrīnu onkoloģisko slimību diagnostisku, savlaicīgu un efektīvu pacientu ārstēšanu un aprūpi, kā arī iespējami novērstu saslimšanas riskus ar dzīvesveidu saistītām vēža formām, 2015.gada 24.februārī Veselības ministrijā apstiprināts 2015.gada – Onkoloģiskās modrības gada pasākumu plāns.

 

Onkoloģiskās modrības gada pasākumu plāns

 

  • 25.05.2015. Veselības ministrs Dr. Guntis Belēvičs rīko diskusiju „Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošana vēža pacientiem”. Informācija par diskusiju - darba kārtība, video, foto.

 

  • 27.03.2015. Veselības ministrs Dr. Guntis Belēvičs piedalās diskusiju cikla "Diagnoze vēzis" 1.diskusijā "Kā Latvijā samazināt mirstību ar vēzi?".

 

  • 06.02.2015. Veselības ministrijā notiek speciālistu diskusija, kurā meklēti risinājumi pacientu ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām aprūpes uzlabošanai un „zaļā koridora” principa efektīvākai realizācijai.

 

 

Kaut arī pēdējo gadu dati uzrāda onkoloģisko pacientu dzīvildzes pagarināšanos, tādējādi apliecinot pakāpenisku situācijas uzlabošanos, onkoloģiskās saslimšanas joprojām ir otrs izplatītākais nāves cēlonis Latvijā.

 

Par vēža savlaicīgas atklāšanas programmu:

 

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma ietver valsts apmaksātas krūts vēža, dzemdes kakla vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes.

 

Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika aizsākta 2009.gadā. Viens no galvenajiem programmas mērķiem ir samazināt mirstību, kuras iemesls bijis vēzis. Pēc esošajiem rādītājiem krūts vēzis ir viena no izplatītākajām vēža formām Latvijā, kuru savlaicīgi atklājot, iespējama pilnīga izārstēšanās. Diagnosticētas slimības gadījumos ar ārstēšanas palīdzību iespējams uzlabot dzīves kvalitāti.

 

Lai pasargātu sevi no saslimšanas vai laicīgi diagnosticētu slimību, būtiskas ir profilaktiskās pārbaudes un nenovēlota ārstēšanās uzsākšana.

 

2014.gads - Ģimenes veselības gads

 

Veselības ministrija 2014.gadu pasludinājusi par Ģimenes veselības gadu, lai veicinātu savlaicīgu pacientu aprūpi un slimību diagnostiku primārās veselības aprūpes posmā.

 

Ģimenes veselības gada ietvaros paredzēts īpaši akcentēt primāro veselības aprūpi kā cilvēkiem pieejamāko un būtiskāko veselības profilaksē un savlaicīgā saslimšanas risku noteikšanā.

 

Slimību profilakses un kontroles centrs 2014.gadā, Ģimenes veselības gada ietvaros veic aktivitātes, kas popularizē un veicina veselīgu dzīvesveidu visās vecuma grupās.

 


2013.gads - Sirds veselības gads

 

2013.gadu Veselības ministrija pasludinājusi par Sirds veselības gadu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību sirds veselības rādītājiem un tos ietekmējošo sirds un asinsvadu slimību riska faktoru izplatībai - augstam asinsspiedienam, smēķēšanai, neveselīgiem uztura paradumiem un mazkustīgam dzīvesveidam.

 

Veselības ministrija sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru 2013.gadā uzsāka informatīvo kampaņu „Mīli savu sirdi!”. Kampaņas mērķis bija veicināt sabiedrības informētību par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un to profilaksi. Kampaņa turpinājās arī 2014. un 2015.gadā.

 

Sirds veselības gada ietvaros Liepājā tika organizēts pilotprojekts ar mērķi agrīni atklāt sirds un asinsvadu saslimšanas, savlaicīgi uzsākt ārstēšanu un rezultātā samazināt mirstību no tām. Pilotprojekta ietvaros divu vecuma grupu Liepājas iedzīvotāji (45 gadus veci vīrieši un 11 gadus veci bērni) tika aicināti doties pie ģimenes ārsta un veikt sirds veselības pārbaudes par brīvu.

 


2012.gads - Mātes un bērna veselības uzlabošanas gads

 

2012.gads tika pasludināts par Mātes un bērna veselības gadu, kura ietvaros Veselības ministrija sagatavoja Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam.  Plāna mērķis ir uzlabot mātes un bērna veselību (tai skaitā samazināt perinatālo (sākas no 22 grūtniecības nedēļas līdz 7 dienām pēc bērna dzimšanas) mirstību un mātes mirstību), nodrošinot plānotu un koordinētu pasākumu veikšanu trīs virzienos: mātes un bērna veselības uzlabošanā, neauglības ārstēšanā un starpnozaru sadarbībā.

 

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC