Slimību profilakses un kontroles centrs

Masalas un masaliņas

 

Masalas un masaliņas


 

Informācija par masalām un masaliņām

 

Masalu uzliesmojuma riska novērtējums, uzliesmojuma un vīrusa izskaušanas aktivitātes

 

Vairākās Eiropas valstīs epidemioloģiskā situācija ar masalām joprojām ir nelabvēlīga. Atbilstoši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – ECDC) datiem (http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/27-02-2017-RRA-Measles-Romania,%20European%20Union%20countries.pdf) 16 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās Zonas (turpmāk – ES/EEZ) valstis šogad ziņoja par 11 439 saslimšanas gadījumiem ar masalām: Apvienotā Karaliste (22 gadījumi), Austrija (78), Beļģija (297), Bulgārija (144), Čehija (126), Dānija (1), Francija (189), Itālija (2 988), Īslande (2), Portugāle (31), Rumānija (6 743,), Slovākija (1), Spānija (46), Vācija (698), Ungārija (54) un Zviedrija (19). Rumānijā 30 masalu slimniekiem saslimšana ar masalām beigusies ar nāvi.

 

Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība. Masalas izplatās gaisa pilienu un tieša kontakta ceļā. Saslimt ar masalām var jebkurš bērns vai pieaugušais, ja nav vakcinēts un iepriekš nav slimojis ar masalām. Masalas ir nopietna slimība un var noritēt ar smagām komplikācijām. Vakcinācija ir visefektīvākais masalu profilakses veids. Detalizēta informācija par masalām un to profilaksi ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – SPKC) tīmekļa vietnē (https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/masalas).

 

SPKC epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka kopš 2014. gada augusta Latvijā nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām. Tomēr 2016. gadā Latvijā bērnu imunizācijas līmenis pret masalām bija 93,4% 12–15 mēnešu vecumā (1. pote) un 88,7% 7 gadu vecumā (2. pote), kas ir zemāks par infekcijas izskaušanai nepieciešamo aptveri (95%).

 

Pastāvot infekcijas ievešanas riskam mūsu valstī, SPKC aicina vecākus apzināt savu bērnu vakcinācijas statusu un vienoties ar ģimenes ārstu par vakcināciju, ja tā ir nepieciešama. Sevišķi svarīgi to izdarīt pirms došanās ceļojumā uz infekcijas skarto valsti. Saskaņā ar vakcinācijas kalendāru bērnus pret masalām vakcinē divas reizes: 12 – 15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Ja bērns nav saņēmis vakcināciju minētajā vecumā, tad valsts apmaksāto vakcināciju viņš ir tiesīgs saņemt līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai. 

 

 

 

©SPKC 2019. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC