Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC piedāvā iepazīties ar Jēkabpils un Daugavpils pilsētu veselības profiliem

02.04.2014, 00:00

 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina pagājušajā gadā iesākto – iedzīvotāju iepazīstināšanu ar Latvijas pašvaldību veselības profiliem. Šogad SPKC speciālisti piedāvā uzzināt vairāk par Jēkabpils un Daugavpils iedzīvotāju veselību.

 

Jēkabpils pilsētas veselības rādītāju apkopojums rāda, ka Jēkabpilī no 2010. līdz 2012.gadam par 15 procentiem pieaudzis jaundzimušo skaits.

 

Galvenie nāves cēloņi Jēkabpilī, tāpat kā Latvijā kopumā, ir SAS (sirds un asinsvadu sistēmas slimības), ļaundabīgie audzēji un ārējie nāves cēloņi. Jēkabpilī mirstība no SAS ir par 21 procentu zemāka nekā vidēji Latvijā. Mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem Jēkabpilī ir par 14 procentiem, un saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem ir par 20 procentiem zemāka nekā vidēji valstī.

 

Kopējais cukura diabēta pacientu skaits Jēkabpilī 2012.gadā saglabājas zemāks nekā vidēji valstī. Arī saslimstībā ar Laima slimību, ērču encefalītu, HIV un AIDS Jēkabpilī ir zemāka nekā vidēji Latvijā, tomēr saslimstībai ar HIV ir tendence pieaugt.

 

Laika periodā no 2010. līdz 2012.gadam Jēkabpilī pieaug pirmreizēji reģistrētā saslimstība ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Tāpat pieaug uzskaitē esošo pacientu ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem relatīvais skaits, kas kopumā gan saglabājas zemāks nekā vidēji valstī.

 

Ārstu relatīvais skaits Jēkabpilī ir zemāks nekā vidēji Latvijā, savukārt ģimenes ārstu un internistu skaits ir līdzīgs kā vidēji Latvijā.

 

Daugavpils pilsētas veselības rādītāju apkopojums liecina, ka Daugavpilī 2010. – 2012.gadā samazinās reģistrēto traumu skaits. Saslimstība ar ērču encefalītu, HIV/AIDS un seksuāli transmisīvajām infekcijām reģistrēta zemāka nekā vidēji Latvijā.

 

Galvenie nāves cēloņi Daugavpilī, tāpat kā Latvijā, ir sirds un asinsvadu sistēmas slimības, ļaundabīgie audzēji un ārējie nāves cēloņi. Visi minētie mirstības cēloņi Daugavpilī ir nedaudz augstāki nekā vidēji Latvijā. Savukārt mirstība no ārējiem nāves cēloņiem (piemēram, pašnāvības, transporta nelaimes gadījumi, vardarbība, noslīkšana u.c.) Daugavpilī 2010. un 2012.gadā bija zemāka, nekā vidēji Latvijā. Arī potenciāli zaudēto mūža gadu rādītājs no ārējiem nāves cēloņiem Daugavpilī samazinās.

 

Saslimstība ar hronisku C hepatītu Daugavpilī ir līdzīga kā vidēji valstī. Dinamikā no jauna reģistrēto gadījumu skaits pieaug, šāda tendence novērota visā valstī.

 

Ārstu, ģimenes ārstu un internistu skaits Daugavpilī ir līdzīgs kā vidēji Latvijā. Bet pie ģimenes ārstiem iedzīvotāji Daugavpilī dodas biežāk un ārsti pie pacientiem mājas vizītēs arī dodas biežāk nekā vidēji valstī.

 

Izvērstus Jēkabpils un Daugavpils pilsētu veselības profilus iespējams apskatīt SPKC mājas lapā.

 

Atgādinām, ka, sākot ar pērnā gada decembri, SPKC mājas lapā www.spkc.gov.lv iespējams iepazīties ar Latvijas pašvaldību veselības profiliem. Pilsētu profili top, analizējot pašvaldības veselības rādītājus laika periodā no 2010.gada. Mājaslapā pieejami arī Jelgavas, Ventspils un Liepājas pilsētu profili.

©SPKC 2016. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC