Aktualitātes
attēls

Vasaras sezonā ievērojami palielinās dažādu izklaides iespēju un publisko pasākumu piedāvājums – festivāli, pilsētas svētki, dārza svētki, sporta spēles u.tml. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti iesaka rūpēties par savu veselību publisko pasākumu laikā un atgādina galvenos piesardzības pasākumus:

  • ievēro personīgo higiēnu;
  • izvēlies drošu pārtiku;
  • sargies no atklātas saules;
  • rūpējies par savu un apkārtējo drošību.

Regulāra un rūpīga roku mazgāšana var pasargāt no akūtām zarnu infekcijām un citām saslimšanām. Atceries rokas vienmēr nomazgāt pirms ēšanas un dzeršanas, pēc tualetes apmeklējuma un pēc kontakta ar dzīvniekiem. Ja roku mazgāšanai ūdens un ziepes nav pieejami, izmanto mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas līdzekļus, arī tie palīdzēs atbrīvoties no netīrumiem un iespējamiem infekcijas slimību ierosinātājiem.

Drošas pārtikas izvēle ir svarīga, lai sevi pasargātu no akūtām zarnu infekcijām. Pievērs uzmanību, vai publisko pasākumu laikā tirgotie pārtikas produkti tiek atbilstoši uzglabāti. Produktiem, kas ātri bojājas (piena produkti, gaļa, zivis, salāti) jāatrodas aukstuma vitrīnā vai ledusskapī. Savukārt gatavie ēdieni pasniedzami tūlīt pēc pagatavošanas. Iegādājoties gatavu ēdienu kafejnīcā, pārliecinies, vai tas ir kvalitatīvi pagatavots un tiek pasniegts atbilstošā temperatūrā (siltais ēdiens – patiešām karsts, aukstais ēdiens – patiešām auksts). Nekautrējies atteikties no ēdiena, ja šaubies par tā kvalitāti un drošumu, kā arī nelieto uzturā pārtikas produktus, kuriem ir beidzies derīguma termiņš vai tie ir ar redzamām bojāšanās pazīmēm.

Ja, dodoties uz publisku pasākumu, izvēlies ņemt līdzi gatavu ēdienu, iegādājies tādus produktus, kuru uzglabāšanai nav nepieciešams nodrošināt noteiktu temperatūras režīmu un kas nebojājas. Dārzeņus un augļus nomazgā mājās tekošā ūdenī. Nodrošinies ar kvalitatīvu dzeramo ūdeni, jo dabīgajās ūdenskrātuvēs esošo ūdeni dzert nedrīkst, jo tas var būt piesārņots ar dažādiem slimību izraisītājiem.

Ja tomēr gadās saslimt ar akūtu zarnu infekcijas slimību, kas izpaužas kā slikta dūša, caureja, vemšana, sāpes vēderā, galvassāpes un ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, pēc iespējas ātrāk jāmeklē ārsta palīdzība.

Aizsardzība pret sauli. Vasarā no plkst. 11.00 līdz 15.00 nav ieteicams uzturēties atklātā saulē. Uzturoties saulē, lieto saules aizsargkrēmu vai losjonu. Cilvēki ar tumšāku ādu var izmantot saules aizsargkrēmu ar 20 SPF (Sun Protection Factor), savukārt cilvēkiem ar ļoti gaišu ādu ieteicams aizsargkrēms 50 vai 50+ SPF. Jāatceras, ka bērniem jālieto speciāli bērnu krēmi. Līdzeklis jāieziež 20 minūtes pirms došanās saulē un atkārtoti jāuzklāj ik pēc divām stundām. Ja plānots peldēties vai sportot ūdenī, izvēlies ūdens noturīgos saules aizsarglīdzekļus, jo iespējams apdegt arī, atrodoties ūdenī. Lai organismu pasargātu no pārkaršanas, atceries regulāri padzerties, negaidot, kad parādās slāpes.

Atbilstošs apģērbs spēs pasargāt gan no saules apdeguma, gan kukaiņu kodumiem. Atrodoties saulē, ieteicams valkāt vieglu, gaišu apģērbu, kas nekarsē, bet nosedz ķermeni. Jāatceras arī par galvassegu, kas pasargās ne vien no UV starojuma, bet arī no infrasarkanajiem siltumstariem, novēršot karstuma dūrienu. Krēslas stundās vēlams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm un kapuci. Lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, laikus jāpadomā par kukaiņu atbaidīšanas līdzekļiem jeb repelentiem. Atrodoties brīvā dabā, regulāri pārbaudi, vai uz apģērba un ķermeņa nav manāmas ērces.

Piesardzības pasākumi peldvietās. Peldēties ieteicams īpaši tam paredzētās peldvietās. Peldoties neatbilstošās ūdenstilpnēs, pastāv risks inficēties ar dažādām infekcijas slimībām, jo ūdens tādās vietās var būt piesārņots ar notekūdeņiem, dzīvnieku un cilvēku izkārnījumiem. Neej peldēties, ja esi lietojis alkoholu vai stipri sakarsis saulē! Ūdenī vislabāk iebrist, jo tikai tā tu vari pārliecināties par ūdenstilpnes pamatu. Nekādā gadījumā nelec uz galvas ūdenī, īpaši nepazīstamās ūdenstilpnēs!

Alkohola lietošana. Alkohols un citas apreibinošas vielas bieži vien ir iemesls dažādām traumām, noslīkšanai un ceļu satiksmes negadījumiem Nekādā gadījumā nemēģini apreibinošu vielu ietekmē vadīt automašīnu, velosipēdu vai jebkuru citu transportlīdzekli, neej peldēties un pasargā arī savus tuviniekus no pārgalvīgas rīcības. Savukārt, ja pasākuma laikā redzi iereibušu cilvēku, kurš aizskar citus, ziņo par to atbildīgajām personām!

Smēķēšana. Atceries, ka smēķēšana publiskās vietās ir aizliegta! Tas attiecas gan uz tabakas izstrādājumiem, gan augu smēķēšanas produktiem, gan elektroniskajām cigaretēm. Smēķējot publiskās vietās, Tu apdraudi ne vien savu, bet arī apkārtējo cilvēku veselību, turklāt šāda rīcība var tikt administratīvi sodīta.

Drošs sekss. Drošs sekss ir tādas dzimumattiecības, kuru laikā nenotiek apmaiņa ar ķermeņa šķidrumiem vai saskaršanās ar partnera asinīm. Prezervatīvi, ja tie lietoti pareizi, var ievērojami samazināt biežāko seksuāli transmisīvo slimību un nevēlamas grūtniecības risku. Seksuāli transmisīvo slimību risku samazina arī izvairīšanās no gadījuma dzimumsakariem, īpaši apreibinošo vielu ietekmē. Napaļaujies tikai uz partneri, nēsā līdzi prezervatīvu.   

Vakcinācija. Ja dodies uz plaši apmeklētu publisku pasākumu ar lielu cilvēku blīvumu, pārliecinies par savu un savu tuvinieku vakcinācijas statusu. Ja plāno doties uz pasākumiem ārpus Latvijas, pārrunā ar savu ģimenes ārstu, vai esi vakcinējies pret tām slimībām, ar kurām ir augsts risks inficēties attiecīgajā valstī. Dažādās valstīs un dažādos laika periodos inficēšanās risks ar infekciju slimībām atšķiras un ir mainīgs. Pašlaik vairākās Eiropas valstīs ir augsta saslimstība ar masalām, tādēļ ieteicams pārbaudīt savu vakcinācijas statusu.  

Mazs bērns. Ja uz publisku pasākumu dodies kopā ar bērnu, ņem vērā pāris būtiskus drošības pasākumus, kas jāievēro, lai pasākums noritētu bez nepatīkamiem pārsteigumiem. Publiskajiem pasākumiem raksturīgs liels cilvēku pūlis, kurā pastāv risks bērnu pazaudēt. Izvēlies bērnam košu apģērbu, padarot to pamanāmāku, kā arī uzraksti uz bērna rokas telefona numuru vai piestiprini to pie bērna apģērba. Tāpat ieteicams ar bērnu vienoties, kur tiksieties, ja viens otru nevarēsiet atrast, piemēram, par tikšanās vietu izvēloties augstāko vai kā citādi vieglāk atrodamo objektu. Būtiski pārrunāt ar bērnu rīcību, kā un kuram jālūdz palīdzība, ja nomaldījies vai pazaudējis vecākus, piemēram, labāk uzrunāt policistu, ātrās palīdzības mediķi, apsargu vai  svešu sievieti ar bērnu, taču nekādā gadījumā nekāpt svešā auto  vai nedoties prom ar svešinieku no pasākuma. Publiskā āra pasākumā bērns jāsargā no laikapstākļu ietekmes – saules, lietus, vēja, sekojot, lai bērns nepārkarst vai viņam nesāk salt. Jāapsver trokšņu slāpējošo austiņu iegāde bērnam, ja tiek plānots apmeklēt skaļu pasākumu.

Rīcība ārkārtas gadījumā. Novērtē savu nogurumu/bailes/ satraukumu vai citas emocijas no 1 līdz 10. Ja jūti satraukumu vai bailes trīs reizes dziļi ieelpo un izelpo. Pajautā sev – kas man šobrīd palīdzētu uzlabot pašsajūtu? Meklē atbalsta personu, nepaliec viens. Ja nejūties labi – lūdz palīdzību! Nedomā par to, ko citi padomās, bet rīkojies! Saudzē sevi! Sliktas emocionālās pašsajūtas gadījumā, nepārvērtē savus spēkus! Lai izvairītos no lieka satraukuma, plāno savu dienu! Plānošana palīdzēs uzzināt, cik ļoti kļūdījies plānojot – nākamreiz plānosi labāk!  

KOPSAVILKUMS.

  1. Ja nejūties labi – vērsies pie mediķiem!
  2. Neslēp savas veselības problēmas – ļauj lai Tev palīdz!  
  3. Ja vairākiem ir radušās līdzīgas veselības problēmas, ziņo mediķiem!
  4. Nēsā līdzi pastāvīgi lietojamos medikamentus. Noteikti atceries: ja slimo ar hronisku saslimšanu, kabatā nēsā zīmīti, kurā norādi savu vārdu, uzvārdu, saslimšanu un zāles, kuras lieto (Piemēram: Slimoju ar I tipa cukura diabētu)
  5. Padzeries ūdeni vēl pirms rodas slāpes.
  6. Ģērbies atbilstoši laikapstākļiem – gaišā, ērtā apģērbā /vai paņem lietusmēteli.
  7. Atrodoties saulē, lieto saules aizsargkrēmu.
  8. Atpūties ēnā.
  9. Pirms ēd un dzer pārliecinies vai ēdienā un dzērienā nav lapsenes un bites.
  10. Uzturoties dabā, lieto ērču atbaidīšanas līdzekļus.
  11. Pārliecinies, ka uz apģērba nav ērces. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk.
  12.  Ja pasākums ir vairākas dienas, atvēli laiku miegam.
  13. Regulāri mazgā rokas.

Atceries!

ATBILSTOŠI SITUĀCIJAI PALĪDZĪBU SAŅEMSI:

• Veselības problēmu gadījumos, kad steidzami vajadzīgs mediķa padoms, zvani uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66086001 (pieejams darbadienās no 18:00 līdz 08:00, brīvdienās un svētkos – diennakti);

• Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālrunis – 113;

 • ja nepieciešama ugunsdzēsēju vai policijas palīdzība, ārkārtas situāciju tālrunis -  112.