Slimību profilakses un kontroles centrs

Vairākās Eiropas valstīs epidemioloģiskā situācija ar masalām paliek nelabvēlīga

28.03.2019, 11:25

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) 2019. gada marta epidemioloģiskās uzraudzības pārskatā ziņoja par 12266 masalu gadījumiem, kas tika reģistrēti 12 mēnešu laikā no 2018. gada 1. februāra līdz 2019. gada 31. janvārim 29 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) dalībvalstīs.

 

Par masalu saslimšanas gadījumiem pēdējo 12 mēnešu laikā ziņots 29 ES/EEZ valstīs. Visvairāk gadījumu ziņojusi Francija (2800), Itālija (2632), Rumānija (1 247) attiecīgi 22,8%, 21,5% un 10,2%  no visiem reģistrētajiem gadījumiem. Šajā laika periodā dalībvalstīs reģistrēti 33 nāves gadījumi, kas saistīti ar masalām.

 

2019.gadā janvārī 19 ES/EEZ valstis ziņoja par 881 saslimšanas gadījumu un 10 valstīs nebija neviena saslimšanas gadījuma. Kopumā gadījumu skaits trupina palielināties, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem mēnešiem. Vislielākais gadījumu skaits 2019.gada janvārī bija Rumānijā, Itālijā, Polijā un Francijā, attiecīgi 261,165,133 un 124 gadījumi.

 

2018.gadā SPKC tika ziņots par 70 saslimšanas gadījumiem ar aizdomām par masalām, bet diagnoze “masalas” ir apstiprināta 25 gadījumos, t. sk. septiņiem bērniem.  Neviens no saslimušajiem bērniem nebija vakcinēts pret masalām, pieci no tiem nebija sasnieguši vakcinācijas vecumu. Trīs gadījumos bērni inficējušies ar masalām ceļojumā. Kopā 9 pacientiem inficēšanās, visticamāk, notikusi ārpus Latvijas, t. sk. diviem ārvalstu iedzīvotājiem.

 

Latvijā 2019. gadā apstiprināts tikai viens saslimšanas gadījums (nav Latvijas iedzīvotājs) ar masalām.

 

 

Nepieciešams vakcinēties

 

Masalu uzliesmojumi ir saistīti ar vakcinācijas aptveres samazināšanos. Zinātne un prakse pierada, ka, lai izvairītos no masalu uzliesmojumiem, vismaz 95% iedzīvotāju jābūt vakcinētiem ar divām vakcīnas devām.

 

Masalas ir ārkārtīgi lipīga infekcijas slimība. Masalu vīruss viegli izplatās starp uzņēmīgiem indivīdiem gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā.

 

SPKC atgādina, ka vienīgā efektīvā aizsardzība pret masalām ir vakcinācija, kas ir droša un efektīva. Vakcinācijai izmanto kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR). Maksimālai aizsardzībai nepieciešamas divas vakcīnas devas. Līdz ar to Latvijā un citās valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas MPR potes. Pirmo poti bērns saņem 12–15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija Latvijā tiek veikta 7 gadu vecumā.

 

Pastāvot īpašiem inficēšanās riskiem, piem., plānojot ceļojumu ar mazuli uz masalu skarto valsti, kā arī pēc kontakta ar masalu slimnieku, pirmo poti ieteicams veikt pirms vakcinācijas kalendārā norādītā vecuma sasniegšanas, proti, no 6 mēnešu vecuma. Tomēr 12-15 mēnešu vecumā poti nepieciešams atkārtot, un revakcināciju veikt arī atbilstoši vakcinācijas kalendāram – 7 gadu vecumā.

 

Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Masalas var būt ļoti nopietna slimība, jo tā noris ar smagām komplikācijām, sevišķi bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem, pieaugušiem virs 20 gadiem, personām ar imūndeficītu un grūtniecēm.

 

SPKC epidemiologi vakcinācijas pret masalām aptveri bērniem vērtē kā salīdzinoši labu un tas ir iemesls tam, kāpēc Latvijā bijuši gadi, kad nebija reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām. 

 

Tomēr, aicinām bērnu vecākus vēlreiz pārliecināties par bērna vakcinācijas statusu, it sevišķi, dodoties starptautiskajā ceļojumā.

 

Bērnu vakcinācijas aptvere Latvijā

 

SPKC imunizācijas datu analīze liecina, ka 2018.gadā imunizācijas līmenis pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR) salīdzinājumā ar 2017. gadu ir pieaudzis. Kopumā Latvijā 2018. gadā 1. MPR poti saņēmuši 97,8% bērnu, bet 2. poti saņēmuši 93,7% bērnu.

 

Aktuālā informācija par masalām un to profilaksi profesionāļiem[1] un iedzīvotājiem[2] atrodama SPKC tīmekļa vietnē.

 


[2] https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/masalas

 

©SPKC 2016. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC