Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC aicina vakcinēties pret difteriju

22.04.2016, 00:00

 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, ka bērniem un pieaugušajiem periodiski jāatkārto vakcinācija pret difteriju, jo antivielu daudzums organismā ar laiku samazinās.

 

Difterija ir lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Tas nozīmē, ka ar difteriju var inficēties, ieelpojot sīkus pilienus, kurus izplata inficētā persona, runājot, klepojot vai šķaudot. Ar difteriju var inficēties arī saskaroties ar priekšmetiem, sadzīves piederumiem, uz kuriem ir infekcijas izraisītājs.

 

Plašāka informācija par difteriju.

 

Bērniem, atbilstoši Vakcinācijas kalendāram, vakcināciju pret difteriju veic 2, 4 un 6 mēnešu vecumā (pamatvakcinācija) un pēc tam balstvakcināciju 12 – 15 mēnešu vecumā, 7 un 14 gadu vecumā. Savukārt pieaugušajiem, balstvakcinācija pret difteriju jāatkārto ik pēc 10 gadiem.

 

Vakcīnas pret difteriju 100% apmērā apmaksā valsts un vakcinēties ir iespējams pie sava ģimenes ārsta.

 

SPKC aicina Jūs kopā ar ģimenes ārstu pārskatīt savus un savu bērnu potēšanas datus un, ja nepieciešams, veikt vakcināciju vai balstvakcināciju pret difteriju.

 

Cilvēkam, kurš nekad nav bijis potēts pret difteriju, lai izveidotos pilnvērtīga sākotnēja imunitāte, jāsaņem pilns vakcinācijas kurss – trīs potes pamatvakcinācijai: 1. deva, tad pēc pusotra mēneša - 2. deva un pēc sešiem mēnešiem - 3. deva. Pēc tam balstvakcinācijas veic atbilstoši ārsta norādījumiem.

 

Ja neesat veicis balstvakcināciju un pēc pēdējās vakcinācijas devas pagājis ilgāks laika periods nekā 10 gadi, jums jāsaņem divas vakcīnas devas ar intervālu 1 – 1,5 mēneši.

 

SPKC īpaši aicina ārstniecības personas veicināt ārstniecības iestādē strādājošo personu vakcināciju pret difteriju, lai nepieļautu infekcijas izplatīšanos ārstniecības iestādē, kā arī lai veselības aprūpes darbinieki kļūtu par labāko piemēru iedzīvotājiem vakcīnregulējamo slimību profilakses jomā. Plašāka informācija ārstniecības personām pieejama sadaļā "Profesionāļiem"

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC